• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


ROMANYA'NIN MUHTEŞEM DEĞİŞİMİ

01 Haziran 2022 - 17:07 - Güncelleme: 01 Haziran 2022 - 23:11

Romanya'da 17 yıldır aralıksız ve günlük olarak yayınlanan Balkan Gazetesi'nin kuruluş yıldönümü davetlisi olarak başkent Bükreş'te konuk edildik.
Çok güzel bir etkinlikti.
Bu organizasyonda en büyük emek Gazete Balkan Genel Yayın Yönetmeni Hamdi Yılmaz'a aittir.
Sahibi olduğum haber sitesi Manşet Türkiye ve Uluslararası Gazeteciler ve Televizyoncular Federasyonu üyesi internet gazetelerinin yanı sıra yazılı-görsel basın bu etkinliğe ayrıntılı şekilde yer verdi.
Ben burada sizlere Romanya'yı anlatmak istiyorum.
Her gidişimde beni hep şaşırtan bu ülke, 1990-2022 arasında muhteşem bir yükseliş gösterdi.Öncelikle kısaca Romanya ile ilgili kısa bir tarihçe vereyim.
Romanya 1916’da, 2 yıl önce başlayan 1. Dünya Savaşı’ndaki tarafsızlığına son verip Transilvanya meselesi bahanesiyle Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na savaş ilan ediyor.
Ardından da Rumenler, Daçlar'dan sonra yine ülke kurmuş oluyor.

1938'de Kral 2. Carol, diktatörlüğünü ilan ediyor. Tüm siyasi partiler dağıtılıyor.

1944’te Stalin, Churchill ve Roosevelt’in gizli görüşmeleri sonucunda Sovyetler Birliği, Romanya üzerinde yüzde 90 hak payı alıyor.

1947’de Romanya’da monarşi devriliyor ve Romanya Cumhuriyeti kuruluyor.
1948-1965 yılları arasında Romanya başkanı olan Gheorghe Gheorghiu- Dej, Sovyet Başbakanı Nikita Sergeyevich Khrushchev’i Sovyet askeri birliklerini Romanya’dan çekmeye ikna ediyor. 1958 yılı Nisan ayında askerler çekilince Romanya bağımsızlığını sağlıyor.

Romanya’nın bağımsızlığının ardından 1974'te ülke yönetimine Nicolay Çavuşesku geliyor. Ancak Çavuşesku zamanla diktatör oluyor.

1989’da Çavuşesku'nun diktatörlüğüne karşı ayaklanan halk, devrimi gerçekleştiriyor.
Devrim, Bükreş ve Tamışvar’da 1.000’den fazla ölüm ve Çavuşesku yönetimindeki Komünist rejimin devrilmesi ile sonuçlanıyor.
Nikolay Çavuşesku ve eşi Elena, Noel günü kurşuna dizilerek idam ediliyor.1990’da Komünist Parti üyesi Ion Iliescu tarafından yönetilen Ulusal Kurtuluş Cephesi Romanya’da 1946’dan beri ilk defa gerçekleşen demokratik seçimleri kazanıyor.

İşte benim Romanya'ya ilk ziyaretim bu tarihlere rastlıyor.

1992 yılında, Hürriyet Gazetesi İzmir Bürosu'nda muhabirken İzmirli ünlü aile Özgörkey'lerin Romanya'nın Köstence kentinde yaptığı Coca Cola dolum tesislerinin açılışına davet edildim.

Bu ziyarette ilk ulaştığımız kent Bükreşti. Sonrasında açılışın yapılacağı Köstence'ye geçtik.

O sıralar karşımda adeta savaştan çıkmış bir ülke vardı. Türkiye'den 50 yıl geri bir ülkeye gelmiş gibiydim. Geniş sokakları vardı ama bakımsızdı.
Sarayları, tarihi binaları dökülüyordu.
Çöpler birikmiş, insanlar sokaklarda sefalet yaşıyordu.
Kadınların bir bölümü otel çevrelerinde kendini pazarlıyordu.
Üzücü bir tablo vardı.
Sanayi vardı, ama yoktu. Teknolojisi eski, üretimi neredeyse sıfırdı. 
Ve bir Türk, Türk azınlığın en çok yaşadığı Dobruca bölgesi içinde yer alan Köstence'de yatırım yapıyordu...Ve yıl 2016. İkinci kez gittim Romanya'ya.. Sonra 2020'de.. Muhteşem bir değişim başlamıştı.

Son gidişim 15 gün önceydi ve daha çok gözlem yapma fırsatı; sanayicilerle, yaşayanlarla konuşma imkanı buldum.

2004’te NATO’ya katılan, 2007’de Avrupa Birliği’nin 26'ncı üyesi olan Romanya, sanayi bakımından olmasa da Türkiye'yi geçmişti.
Bir balkan ülkesi olarak, aynı kategorideki diğer ülkeri sollamıştı. Kültür devrimi yapmakla kalmamış, yaşanır bir ülke haline gelmişti.
Tabii ki bazı olumsuzluklar vardı.. Tabii ki bürokratlarının bazılarında çürümüşlük, eskiden kalma alışkanlıklar olacaktı..
Ama bunlar göze çarpan güzelliklerin yanında bir hiçti.
"Güvenilir yatırım yapılan ülkeler" arasına girmiş, Türklerin rağbet ettiği bölge haline gelmiş, Asya'dan, Karadeniz'den Avrupa'ya açılan bir kapı olmuştu.

Pırıl pırıl sokaklar, yeraltı otoparkları, rengarenk bahçeleri, gölleri, mesire alanları, cıvıl cıvıl yaşamı, ışıldayan geceleriyle Romanya çağ atlamıştı.Yaya geçidine adım atınca duran arabalar, lüks restoranlar, farklı kültürlerin yemekleri...
Ne ararsan bulabileceğin bir bir ülke olmuştu Romanya..

Dikkatimi en çok ne çekti biliyor musunuz?
Lüks otomobiller.
Caddeler bunlarla dolu.
30 yıl önce gittiğimde Lada ve Dacia gibi köhne arabalardan bugüne gelinmişti.
Şimdi Romanya; Statista verilerine göre, 28.35’lik bir oran ile düşük suç oranına sahip ülkeler arasında.
22 milyon nüfusa sahip Romanya için cinayet oranı her 100.000 kişide 1.3... Cinayet sayıları son 20 yılda dalgalı bir şekilde düşme eğiliminde. Romanya’da "cinayet işleme" oranı son 20 yılda her 100.000 kişide 3.2'den 1.28 oranına düştü.
Türkiye'de bu rakam şu an 3.1 civarında.

Sahip olduğu insan gelişmişlik endeksi ve yüksek iş gücü performansı ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında Gayri Safi Yurtiçi hasılaya göre 12. ve satın alma gücü paritesine göre de 7. sırada yer alıyor.
Bu dünya çapında muhteşem bir rakam.

Biz ne zaman bu seviyelere geliriz? Romanya bunu nasıl başardı?
Alın size örnek, gidin bakın...

YORUMLAR

  • 0 Yorum