• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


İZMİR TARİHİNE GEÇEN VALİ: YAVUZ SELİM KÖŞGER

21 Haziran 2023 - 21:43 - Güncelleme: 22 Haziran 2023 - 01:01

Bazı bürokratlar vardır, gelirler, görev yaparlar, giderler.
Arkalarında ne iz bırakırlar, ne de söz...
Kentin en büyük mülki amiri valiler de öyledir.
İz bırakmazlar çünkü sadece oturdukları koltukları işgal eder, o koltuklardan güç alır, süresini doldurur, ya başka bir ile atanırlar, ya da merkeze çekilirler.
O yüzden de fazla konuşulmazlar.

Bir de bunun tam tersi olanlar vardır.
Gelirler, o kentin derdiyle dertlenir, kentte ve köylerinde yaşayanların ihtiyaçlarıyla ilgilenirler.
Halkla iç içe olurlar.
İzmir'e parmakla sayılabilecek sayıda öyle vali geldi... 
Koltukları işgal etmediler, iz, isim bırakıp gittiler.
Gazeteciliğe başladığım 1983 yılından bu yana aklımda iki isim kalmış... Biri Kutlu Aktaş, diğeri Alaaddin Yüksel...
Devlet gibi valiler...

İşte o listede olmayı şimdiden hak etmiş, icraatlarıyla kente damga vuran son isim Yavuz Selim Köşger..
Karşıdan gördüğün zaman devletin orada olduğunu hissettiren, ama babacan, samimi ve mütavazı tavrıyla bizden, yani halktan biri olan Yavuz Selim Köşger, gerçekten icraatçı bir vali..Daha kente gelir gelmez bir anket yaptırmış. "İzmir gençliği ne istiyor" diye..
Sonuç ne çıkmış aktarayım: Kütüphane...
Hemen girişimlere başlamış. Yer bakmış. Araştırmalar sonucu en uygun yerin Alsancak'taki eski Tekel Fabrikası'nın harabe binaları olacağına karar verilmiş.
Hemen projeler hazırlanmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderilmiş.
Bakanlık, bunu daha da geliştirmiş, oraya Kültür Sanat Fabrikası adıyla içinde sergi ve konser salonları, kütüphane, müze, yiyecek içecek bölümleri olan muhteşem bir yerleşke ortaya çıkmış. (Bugüne kadar gitmediyseniz mutlaka görün.)

İzmir İktisat Kongresi binası var ki bu başlı başına bir olay..
Hikayesi şöyle...
Vali beyin önüne, 1979'da yıkılan ve arsası otopark olarak kullanılan İzmir İktisat Kongresi binasının olduğu yere "katlı otopark ve alışveriş merkezi" yapılmasıyla ilgili bir dosya gelir.
Dosyaya İzmir Büyükşehir Belediyesi onay vermiştir.
Atatürk'ün, daha Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce düzenlediği tarihi İzmir İktisat Kongresi binasının boş arsasında o günleri anlatan bir anıt vardı.
İşte oraya katlı otopark yapılarak Atatürk'ün aziz hatırası tümden yok edilecekti. Ama Vali Köşger geçit vermedi.
Atatürk adını sadece siyasi amaçlar için dillerine pelesenk edenlere, gerçek Atatürk sevgisinin icraatla olduğunu gösteren ibretlik bir ders verdi.
Vali bey karar aldı..
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ekonomi politikalarının tartışıldığı İzmir İktisat Kongresi'nin 1979'da yıkılan binası 6 ay gibi kısa sürede aslına uygun şekilde yapıldı.
Köşger'in deyimiyle bina, ❝İzmir'in iktisat kongrelerinin bundan sonra devamını da sağlayacak şekilde bir vizyonla inşa edildi❞..
Ardından binanın evsahipliğinde, hem de ilk kongrenin 100. yılında muhteşem bir kongre düzenlendi. (Binayı görmeyenler gidip gezmeli)

Eğitimde muhteşem işler yaptı...
Hayırseverlerle sessiz sedasız okul bağışları anlaşması yaptı. Çürük okulların yıkılıp yeniden yapılmasını sağladı. İnşaaatların bir kısmı halen sürüyor.Turizme el attı...
Osmanlı döneminde İzmir'de Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Damlacık semtinin 2011 yılında Konak Tüneli inşaatı nedeniyle kamulaştırılan bölümünde bulunan tescilli 10 yapı, valilik tarafından restore edilmeye başlandı.
Geçen yıl projeye başlandı.
Gençlerin rağbet edeceği, cıvıl cıvıl mekanlar inşa edilecek.
Bölge; kitap kafelerin, kafeteryaların, açık hava sinemalarının bulunduğu, küçük spor aktivitelerinin yapılacağı bir alana dönüştürülecek.
Böyle semtin diğer evleri de değer kazanacak.
Sadece kent merkeziyle kalmadı..
Ödemiş Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey (Ulu Camii), Türbe Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, Selçuk İlçesi, İsabey Mahallesi, İsabey Camii Restorasyonu'nu başlattı.
Bunlar gibi onlarca tescilli binanın yenilenmesi için projeleri hayata geçirdi.

Balçova Termal Tesisi'nin olduğu yere modern bir otel yapılması amacıyla proje hazırlattı. Yakında ihale var.

Konak'taki tarihi Valilik binasını yeniletti. Vali Konağı Restorasyonu işine girişti.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün valilik yanındaki binasıyla, milli eğitim binasını dapreme dayanıksız olduğu için yıktırdı.
Emniyete yeni bina yapımını başlattı.

İzmir merkezi ve ilçelerinde daha sayamayacağım kadar, halk yararına ülke yararına projeler başlattı.

Şimdi dev bir işe daha girişti.
Çoğu kişinin gitmeye çekindiği Kadifekale bölgesinde, orada yaşayanların refahını yükseltecek Millet Bahçesi projesini başlattı.

Bu kadar proje benim kısa bir araştırmamla ortaya çıkardıklarım. Kamuoyuyla paylaşılmayan neler var kimbilir.

Yani diyeceğim o ki: Böyle vali her ilin başına nasip olmaz......
YAVUZ SELİM KÖŞGER KİMDİR?

1964 yılında Konya'nın Çumra ilçesinde doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. 1987–1990 yılları arasında Dernek Denetçiliği yaptı. 1990 yılında Kırşehir Kaymakam Adayı olarak mesleğe başladı. Yapraklı ve Beydağ kaymakam vekilliklerinin ardından İngiltere – Oxford’ta yurtdışı stajını yaptı. Doğankent, Kemaliye ve Şarkikaraağaç’ta kaymakamlık, Artvin’de vali yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürlüğü görevinden sonra Fransa-Paris’te 5 ay süreyle dil eğitimi ve Fransız İdarî Sistemi üzerine incelemeler yaptı.
2004 yılında daire başkanı olarak atandığı Mahallî İdareler Genel Müdürlüğünde 2006’da genel müdür yardımcısı, 28.05.2010 tarihinde ise genel müdür oldu.
 03.05.2013 tarihinden itibaren Sinop Valiliği görevini, 16.02.2015 tarihinden itibaren Bingöl Valiliği görevini ve 13.06.2017 tarihinden itibaren Aydın Valiliği görevini yürüttü. 09.06.2020 tarih ve 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle İzmir Valisi olarak atanan Yavuz Selim Köşger, evli ve 4 çocuk babası.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum