• Reklam
Neziha ile GÜZELLİK

Neziha ile GÜZELLİK


SAÇLARINIZI YAZIN OLUMSUZ ETKİSİNDEN KORUYUN

31 Mayıs 2019 - 14:26

Sıcak ve güneşli günler nihayet geldi, yaz tatili planları başladı.
Özellikle biz kadınlar, tatil için önceden hazırlanırız... Alışverişler yapılır, kilolar verilir.
Peki güzelliğin önemli tamamlayıcısı olan saçlarımızı yaza ve tatile nası hazırlamalıyız?
Yaz boyu ve sonrası ne yapmalıyız?
Bu konuyu 27 yıllık mesleki geçmişi olan kuaför Hafize Demir ile sizler için konuştum.
Aldığım bilgileri aşağıda aktarıyorum:
Güneşin keyfini çıkarırken kum, deniz tuzu, havuzdaki klor ile saçlarımız yavaş yavaş solar. Saç uçlarında kırıklar oluşur, parlaklığı gider, mat bir hale gelir. Yaz boyunca güneşin vermiş olduğu cansızlığa karşı, özel olarak geliştirilmiş nemlendirici etkisi yüksek keratinli saç botoksu yaptırmalısınız. Ayrıca argan yağı ve serumlar kullanılabilir. Keratinli şampuan ve kremlerle bu bakımı destekleyebilirsiniz. Keratin yükleme işi, uzman ellerde yapılmalıdır.

BOYALI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER:

Güneşin etkisi ile boyalı saçlarda renk kaybı, solmalar ve kırılmalar meydana gelir. Bunun önüne geçmek için boyaya uygun saç şampuanı ve bakım kremleri seçilmeli. Sadece bununla kalmayıp onarıcı maskeler ve serumlar da kullanmak saç sağlığı açısından faydalı olacaktır. Kullandığınız saç kreminin içerisinde amonyak bulunmaması çok önemli. Renk koruyucu saç kremleri kullanabilirsiniz.

Saçınızı çok fazla yıkamamalısınız. Her gün yıkama yapmak boyalı saçlar için tavsiye edilmez. En fazla 2 veya 3 gün arayla saç yıkanmalı. Böylece boyanın daha kalıcı olması sağlanır. Size küçük bir uyarı, sakın saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Ilık ya da soğuk su ile saçınızı yıkarsanız rengini kaybetmez.

KURU SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER:

Bu tür saçlar genellikle cansız ve mat bir görünümlüdür. Aynı zamanda kırılmaya daha elverişlidirler. Yanlış ürün kullanımı kuruluğu arttırır. Direkt güneş ışınlarına maruz kalmamak gerek. Şapka kullanmanız önemli. Kuru saçlar için sürekli bir bakım uygulanmalı. Özellikle zeytinyağlı ürünler bakım için tercih edilmeli. Mesela mayonez kullanın.

YAĞLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER:

“Saçlarım çok yağlı. Her gün saç yıkıyorum ama yine de yağdan arındıramıyorum” diyenlere rastladım. Size bir ipucu: Saçları sürekli yıkamak yağdan arındırmaz. Bilakis saçın yağını artırır. Çözüm olarak yıkama sıklığını azaltmak ve yağlı saçlara özel şampuanlar kullanmak gerek. Isırgan otlu ya da limonlu şampuanlar seçmek gerek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum