Tahsin GÜZEL

  Tahsin GÜZEL


  OTOBÜSÜ BIRAK, MAAŞ BORDRONU YAK!

  30 Haziran 2022 - 23:55 - Güncelleme: 01 Temmuz 2022 - 00:07

  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) 32. Olağan Genel Kurulu 8 Haziran 2022 günü Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda gerçekleştirildi.
  Divan Başkanı olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yaptığı konuşma kongreye damga vurdu.
  Palandöken, şoför esnafını eyleme yöneltici söylemleriyle hükümete yüklendi.


  Nasıl mı?

  Kürsüden hükümeti eleştiren konuşmacıya destek amacıyla onları eylem yapmaya yönelten Palandöken aynen şunları söyledi:
  Tabi bu söylediklerini mevcut bulunduğu odanın başındaki yazsa, yazar kasayı atsa, otobüsleri yaksa, taksileri devirse valla ben de istiyorum. Ben de arkama döndüğüm zaman sadece şikâyet ediyorsunuz, gelin dediğim zaman maalesef gelmiyorsunuz.”
  Önce şu Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nu (TESK) tekrar bir tanıyalım...

  Refik Baydur’un kitabında dikkat çektiği ‘5’li çetenin TESK ayağının ağa babası namı diğer Derviş Günday’ın familyasından olduğu için Palandöken’e de namı diğer diyorum. Bu familyadan olanlar geçmişte hükümet indirirler, devlete rota belirlerler, kafalarına göre hükümetlere ömür biçerler, karşısında olanları da asarlar keserlerdi.

  Bilmem kaç milyon esnafı, hatta daha ileri gidip aileleriyle birlikte 20 milyonluk bir kesimi temsil ettiklerini söyleyen TESK başkanları habire konuşur, habire hükümetlerle kavga ederler ama çözüm adına hiçbir proje üretmezler…
  Tek icraatları sonu –meli, -malı biten cümlelerle hükümetten isteklerini sıralamak, bu sayede kendilerini seçenlere şirin görünmektir.
  1996 yılında TESK yönetim kurulu üyeliğine seçilen, 1999 yılında Başkanvekili olan, 2007 yılından bu yana da Konfederasyon Genel Başkanlığını yürüten Palandöken de farklı değil… O da tam 26 yıldır bu geleneği devam ettirmektedir… Evet, tam 26 yıldır…

  Sizce de bir değişimin zamanı gelmedi mi?

  TESK’te münhasır geleneğin mirasçısı ve temsilcisi olan Palandöken her genel kurulu fırsat bilir, delegelerden yana değil de kendine yakın bildiği başkanlara göre divan başkanlığı yapar.
  Canı isterse delegelere söz verir, raporları okutmaz falan…
  İzmir Esnaf Birlik genel kurulunda da bunu yaptı.
  En tepede kendisinin de temsil ettiği esnafın umudu olan BESAŞ’ın içini boşaltarak iflas ettirdikleri ve yolsuzlukları mahkemece tescil edilen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ve eski Başkan M. Ali Susam’ın mağdur ettiği delegelere söz vermeyerek iradeyi ipotek altına almak adına her tür entrikaya yol vermişti.

  Aynı Palandöken bu kez Şoförler Federasyonu’nun kongresinde tam tersini yapıyor ve adeta tarih yazıyor.
  Konuyla ilgili bir video elime geçti. Bir delegeye söz veriyor. Delege esnafın sıkıntısından söz ediyor, dahası hükümete var gücüyle yükleniyor. Ardından Divan Başkanı Palandöken devreye giriyor, salondaki delegelere yazar kasa atın, otobüs yakın, taksi devirin diye sesleniyor. Esnafı mağdur eden, soyan hak ve hukukunu yok edenlere karşı sus pus ama hükümete karşı taarruza çanak…

  Sayın Palandöken!
  Sen önce Ticaret Bakanlığı’nın Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin hazırlattığı raporda; 
  TESK ve odalar hakkında yer alan tespitlere bir bak!
  Rapora göre, TESK ve bağlı odalarının imajı yerlerde sürünüyor:

   
  - "İlkokul ve ortaokul mezunu ya da okuyamayan; son çare olarak bir iş yeri açıp oda yönetimine gelenlerden hizmet beklemek anlamsız…”

  - “Parası ve siyasi gücü çok olanlar yönetimi belirliyor. Seçimleri kuşkulu; yönetim menfaat peşinde, koltuk savaşında…"

  - “Parası ve siyasi gücü olanların yönetime geldiği, seçimlerin kuşkulu olduğu, yöneticilerin eğitimsiz, menfaat peşinde ve koltuk savaşında olduğu…”

  Evet, raporda yer alan tespitler aynen böyle…

  Oğlunu Malatya’dan AK Parti milletvekili adayı yapan, daha sonra devlet dairesine sokan birisin. Hükümete karşı saf tutmanı hiç hoş karşılamadım Palandöken!
  Otobüsten önce TESK’ten aldığın maaşın bordrosunu yak, belki o zaman seni örnek alıp arkandan gelirler…


  Ben, sen ve senin gibileri çok iyi tanırım! 28 yıldır esnafa örnek olacak bir faaliyetiniz yok, idareciliği iş edinmişsiniz…

  YORUMLAR

  • 0 Yorum