Tahsin GÜZEL

  Tahsin GÜZEL


  KANUN ÇİGNEMEK SAKIZ ÇİGNEMEKDEN KOLAY OLURSA!

  29 Mayıs 2022 - 15:52

  (Kanunların arkasından dolaşarak film çevirenler-2)

  Bir önceki yazımda TESK’in başkanı olarak 5362 sayılı kanun hükümlerine öncelikli uyması ve uygulatması gereken Bendevi Palandöken’in divan başkanı olarak yönettiği İzmir Esnaf Birliği’nin entrika dolu kongresinden söz ederek muhataplara sorular sormuştum.

  Ülke genelinde iki milyona yakın esnaf ve sanatkarın hak ve hukukunu öncelikli koruması gereken TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve yönetim kurul üyesi, aynı zamanda İzmir Birlik Başkanı olan Zekeriya Mutlu’nun kanun dışı keyfi uygulamalarından dolayı acilen görevlerinden alınmalarını yetkililerden talep ediyorum.

  Kırk senedir esnafın başına çöreklenmiş her devrin adamı olan, bu   idareciliği iş edinmiş zatların kırdıkları ceviz, yaptıkları hukuksuzluk haddini aşmıştır.

  Birliğin iştirakleri, satılan iki adet arsa ve diğer mülkler!
  Satılan ve yerine alınan arabalar.
  5362 sayılı Kanunda personel istihdamında birinci derece yakın hassasiyeti olmasına rağmen gelin, damat, yandaş oda başkanlarının kızları, gelinleri, eş dost ve bankamatik memurlarının yanı sıra seçim kaybetmiş yandaş oda başkanlarını kuruma dolduracaksınız!
  Zorunlu aidat adı altında esnaftan yolunan milyonları kılıf uydurarak harcayacaksınız! Bu harcamalarla ilgili de kongrede izahat vermeden toplantıyı oldu bittiye getireceksiniz!
  Bu uygulamanın hangi kanunda yeri var?
  Bu uygulama kanunları takmamak genel kurul üyelerini de abtal yerine koymaktır.
  Allahtan korkup kulundan utanmıyor musunuz?
  Tabi diyeceğinizi biliyorum..
  O zaman 55 personel bu kurumda ne iş yapar?

  Bendevi Palandöken ve Zekeriya Mutlu beyler! Hatta muhterem beyler!
  Asgari ücretin 4250 lira olduğu ülkemizde, milletvekillerinin maaş olarak aldığı 30 bin lirayı haram ve iki yılda elde ettikleri emeklilik yanında aldıkları kıyak emeklilik maaşlarını da zıkkım ettim ve ediyorum.
  Sizler bu kurumlar üzerinde sürdüğünüz saltanat bir yana 35-40 bin TL’ye yakın da maaş alıyorsunuz. Bu kurumları da babanızın şirketi gibi kullanıyorsunuz.
  Bu teşkilatların sicilli bir üyesi olarak aldığınız bu maaş ve sürdürdüğünüz saltanatları zehir zıkkım etme hakkım yok mu?

  Hal böyleyken muhalefet partilerini gördüğünüz zaman “esnaf yandı bitti” naraları atıyorsunuz.
  Kurumun mülklerini arazilerini kılıf uydurup satıyorsunuz.
  Zorunlu aidat adı altında esnafı kaz gibi yolup paraları topluyorsunuz.
  Bu paralarla, yanan, biten esnafa destek olmanız gerekirken, 40 bin liraya yakın aldığınız maaşı “üç- beş ay almıyorum” diyebildiniz mi?  
  Demediniz…

  Demediğinize göre milyonları ne yapıyorsunuz? Ne yaptığınızı ve nerelere harcadığınızı  söyleyeyim…

  Hazineye aitken kılıf uydurarak birlik uhdesine geçirdiğiniz 100 bin metrekare arsanın sattığınız önce 70 bin, ardından 9.500 metrekaresinden gelen milyonları ne yaptınız?
  Kimlere peşkeş çektiniz?
  Bu konuda da dersinize çalışın…
  Gelecek yazıda o var.

  TBMM kararı ile para ödenerek hazineye ait arazi üzerine yapılan ve sonra Birliğe teslim edilen METEM tesisleriyle ilgili sorularım olacak.
  Bitmedi…
  Birlik uhdesinde bulunan idareci kadronun zevki sefa sürdüğü, sürekli zarar eden Birlik Otel, lokal ve BESAŞ’la ilgili konulara değineceğim.

  Gelelim paralarla yaptıkları işlere…
  İzmir Birliği’nin yönetim ve personeline 18 milyon lira ödüyorlar…

  1 milyon 700 bin TL toplantı giderleri… Adı var, kendi yok toplantıları..
  1 milyon TL genel kurul giderleri...
  500 bin TL akaryakıt giderleri…
  Yurt içi ve yurt dışı (hangi proje ise!) 1 milyon 250 bin TL…
  İki milyon esnaftan bir tanesi bu konuyu bilmiyor ve yararlanmıyor.

  Dahası da var!
  İzzeti ikram, reklam, komisyon, yemek ıvır zıvır benzeri bir çok giderler  var.
  Bunu da devamı yazılarımda kamuoyu ile paylaşıp beyzadelere  soracağım.
  Vatandaş yazılarımın uzun oluşundan şikayetçi şimdilik hoşça kalın mutlu olamıyorsanız Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu’dan ders alın, mutlu olun.

  Mutlu bey genel kurul üyelerine yıllık yapılan işleri ve harcanan paraların hesabını vermesi gerekirken korana ile ilgili yazdığı kitabı okudu.
  Tabi ki onun için önemli olan  para, pul  değil önce sağlık!…Yapılan iş ise el kesesinden ağalık…

  Zekeriya Mutlu beyin sağlığı iyi ama BESAŞ’ta paralarını kaybeden esnafın sağlığı bozuldu, yuvaları yıkıldı.
   
  Son söz: Haydi mağdurlar hukukçularınızı harekete geçirin. Beyzadelerin BESAŞ üzerinde yaptıkları yolsuzluk mahkemece tescillendi.
  Sizler susamsız gevrek bile yiyemezken susamlı ballı gevrek yiyen M. Ali Susam ve mutluluktan uçan Zekeriya Mutlu’nun kanuna kılıf uydurarak yok ettikleri paraları almak için işlemleri  başlatın.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum