• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


YENİ EKONOMİ BAKANI KİM OLACAK?

11 Mayıs 2019 - 15:04 - Güncelleme: 08 Kasım 2020 - 22:28

Kabine bayram sonu değişiyor.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin kabine değişikliğiyle ilgili sorusuna şu cevabı verdi:
“Birileri istedi diye, medya istedi diye kabine değişikliğine gidecek olursak istikrar olmaz. Bir değişiklik gerekiyorsa yaparız ama sipariş üzerine kabine değişikliği yapmam.”

AK Parti MKYK toplantısında ise benzer sözler dile getirdi:
“Biz kimsenin sözüne göre hareket edecek değiliz. (Seçim sonuçlarıyla ilgili) Suçlu da aramıyoruz. Ama gereken değerlendirmelerimizi yapıp vakti geldiğinde de gereken adımı atarız.” 

“Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye boşuna söylememişler.Bir kan değişimi olacak ama ne zaman?Bence Ramazan Bayramı sonrası.
Hatta bana bakan olacakların isimleri (tabii ki konuşulanlar) bile ulaştı.Aslında bu değişimin seçim sonuçlarıyla alakası olduğunu da sanmıyorum. Çünkü AK Parti'nin oy kaybı gözükmüyor.
Hatta İzmir'de yüzde 38.6 ile tarihinin en yüksek oyunu aldı.Kaybettiği sadece bazı belediyeler.Tabii ki bu kayıplar önemli ama kabine değişikliğinin gerekçesi bu değil.Zaten Cumnhurbaşkanı Erdoğan da bunu vurguluyor, diyor ki
:“Biz seçimlerden gayet başarılı çıktık. Rakamlar ortada. Yüzde 52 oy alan Cumhur İttifakı gücünü korudu. Bazı büyükşehirleri kaybetmiş olabiliriz ama Türkiye genelinde başarılı olduk. Biz meclis üyeliklerinde açık ara öndeyiz. Her şeyden en önemlisi ülkemizin geleceğidir. Çok sağlık bir şekilde yol almamız gerek. Artık önümüze bakacağız. Şimdiden 2023 seçimlerine odaklanmalıyız.”
Yani eğer kabineyi değiştirirse, seçimle ilgisi olmayacağını bu vurgudan anlayabiliriz.
Aslında bakanların değişeceği konusunu en ağırlıklı dillendiren AK Partili üç üst düzey yetkili oldu. Ve hatta Reuters haber ajansına açıklama bile yaptılar.
Açık açık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabineyi değiştireceğini söylediler. Bunun nedeni olarak da ekonomik gidişat gösterildi.
Reuters'in ismini yazmadığı bu kaynaklardan biri, "Cumhurbaşkanımızın parti içindeki yakın çevresi ve kabine gibi bazı yerlerde kesinlikle değişiklikler yapılacak" derken, bir diğeri "Eğer Sn. Erdoğan bir çözüm üretemezse, önümüzdeki dönemde daha fazla kayıp verilmesi kaçınılmaz" diye konuştu.

Ajansın üçüncü kaynağı ise "Ekonominin etkisini sahada görmüştük çünkü ciddi rahatsızlık vardı" ifadesini kullandı. Yani bu durum artık kaçınılmaz..
Peki değişiklik olacaksa peki kimler gidecek, kimler kabineye dahil olacak?
Ekonomiyi ön plana alıyorsak ki öyle o zaman ekonomi yönetimi değişecek demektir. Bu doğrultuda da bakanından alt kadrolarına kadar bir değişim bekleniyor.
Ve bu makam için en çok konuşulan isim Mehmet Şimşek!
Şimşek'in Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu grubuna yakın olduğu söyleniyordu.
Ama kamuoyunun atlamaması gereken bir konu var, o da şu.
Abdullah Gül'ün eski danışmanı olan Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, köşe yazısında "Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Mehmet Şimşek yeni bir merkez parti kurmak için hazırlık içinde" demişti.
Takan yazısında, "Görüşmeler yapıyorlarmış. Acele etmiyorlarmış. Partinin resmi kuruluş tarihi olarak yerel seçimler sonrasını gösteriyorlarmış..." ifadelerini kullanmıştı.
Ve buna cevap gecikmemişti.
Eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada iddiaları yalandı. Şimşek, "Şahsımla ilgili bu iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Saygıyla kamuoyunun bilgisine sunarım" dedi.
Yani bu şunu gösteriyor, Şimşek o grupla hareket etmiyor. Bu yüzden de bakanlık koltuğuna yakın... Ayrıca Şimşek'in İngiltere ile ilişkileri de gözardı edilmemeli. Bu adımla Erdoğan, damadı Berat Albayrak'ı gözden çıkarıyor sanmayın. Büyük ihtimal başka bir bakanlık verecek, ya da bir süre dinlendirecek. Ama duyumlarıma göre Dışişleri Bakanı olacak.

E o zaman Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ne olacak diyebilirsiniz.
Bence parti yönetimine kayacak. Bu değişiklikte İzmir'i ilgilendiren önemli detaylar da var. O bölümü ve başka hangi bakanların gidip, yerlerine kimlerin geleceğin gelecek yazıya saklayayım. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum