• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


LÖSEV, ŞİRKET KURTARMAYA DA MI BAŞLADI?

30 Mayıs 2019 - 12:30

LÖSEV'i bilmeyen yoktur sanırım. Açılımı Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı... 1998 yılında pediatrik hematolog, onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara'da kuruldu.

Lösemili çocuklara yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıf. LÖSEV'in amacında şu bilgi yazıyor:

“İnsani Yardım; Çocukluk Çağı Kanserleri Ücretsiz Tanı,Tedavi ve Sağlık Hizmetleri”

dr-ustunezer-001.jpg

Saray Halı A. Ş.'yi de bilmeyen yoktur. Türkiye'nin en büyük makine halısı üreticilerinden. Türkiye'nin en zenginler listesinde ilk 25'te bulunan, gayrimenkul kralı Necati Kurmel tarafından kuruldu.

Kurmel'in diğer şirketi de Saray Çiftliği (Saray Tarım Hayvancılık) A.Ş. Üç kentteki çiftliklerinde 25 bini aşkın büyükbaş var.

Kurmel, Türkiye'nin en gizemli işadamı. İki şirketi de geçen yıl kasım ayında konkordato istedi. İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi karar verecek.

Yani 1000'İ aşkın bayisi, sadece İstanbul'da 3 bin dönüm arazisi, ülkenin dört bir yanında tesisleri, arazileri ve de binlerce çalışanı bulunan Necati Kurmel ve ailesinin durumu zorda.

necatikurmell.jpg

Peki LÖSEV ve Necati Kurmel arasında ne tür bir bağ var? Anlatayım.

Saray Çiftliği'nin İzmir'in Seferihisar ilçesinde denize 500 metre mesafedeki 237 dönüm mandalina bahçesini 35 milyon liraya satın aldı.

Seferihisar'da konu duyulunca herkes şaşırdı.

Emlakçılarla, mandalinacılarla, vatandaşlarla konuştum.

“Bu devirde o araziye bu kadar para vermek her babayiğidin harcı değil” dediler. Eğer o araziye evler, villalar ya da hastane yapılmayacaksa.

“Orası yıllarca ürün alsan da kendini amorti de etmez” diyen de oldu. “Burada bir kurtarma operasyonu var” yorumu yapan da çıktı.

Ama kurtarılan kanserli bir çocuk değil, bir şirketti.

29e1dbb7-0e72-45e9-b743-160f17022d3f.jpg

Belki de bu arazi, hobi bahçesi olarak kullanılacak. Kimbilir, lösemili çocuklar burada moral bulacak. Bunu kestirmek mümkün değil.

Çürkü bu konuyla ilgili olarak LÖSEV'in kurucu başkanı Dr. Üstün Ezer'i telefonla defalarca aradım. Mesaj attım.

Bu araziyi neden aldınız?

Hastane mi yapacaksınız?

İmara açılacak konut mu yapacaksınız?

Gerçekten söylendiği gibi şirket kurtarma operasyonu mu?

diye soracaktım. Ulaşamadım. Buradan da yazdım ki belki cevap gelir.

5ce35ff4-a8c6-40c8-9651-0d3dc5b36ec7.jpg

Şimdi başa bir kez daha döneyim. Amacı “İnsani Yardım; Çocukluk Çağı Kanserleri Ücretsiz Tanı,Tedavi ve Sağlık Hizmetleri” olan LÖSEV'in arazisini iyi bir fiyatla aldığı Necati Kurmel'in kim olduğunu biraz açayım.

Kayseri Develi'de kurulan Saray Halı AŞ, Saray Çiftliği Necati Kurmel ile Setenay Kurmel, Birant Kurmel ve Yunus C. Karaca için konkordato talep edildi.

Konkordato başvurusu İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapıldı. Başvuruda, ekonomideki dalgalanmanın, şirketlerin mali dengesini bozduğu kaydedildi. Konkordato kararı verilmesi halinde, söz konusu şirketlerin, faaliyetlerine etkin bir biçimde sürdürebileceği kaydedildi. Mahkeme Nisan ayında verdiği kararla, şirketin bir yıl süreyle konkordato ilen etmesine izin verdi.

Saray Halı, Beykoz Konakları dahil 10'dan fazla sitenin arsa sahibi olma özelliğine de sahip.

Kurmal kendilerine ait 23 bin dekar alanda bu hayvanlar için yem de yetiştiriyor. Çiftliklerden çıkan et ve süt ürünleri Saray Markası ile piyasaya sürülüyor. Saray Çiftliği birçok kasap ve market zincirinin et tedarikçisi.

Kurmel, girdiği ekonomik buhrandan kurtulmak için Adana ve Kayseri'deki çiftliğini, Kurtköy'deki binlerce dönüm arazilerden bir kısmını da satışa çıkarmış.

Kurmel'in iş dünyasında ve siyasette ilginç bağlantıları var.

Madencilikte Aydın Doğan ile ortaklık kurdu.

necati-kurmel-001.jpgİstanbul eski Belediye Başkanı olan, sonrasında merkez sağın başına geçmek için çalışma yapan Bedrettin Dalan, daha önce Saray Halı'nın yönetim kurulundaydı. Dalan siyasete atılmadan önce Kurmel'in şirketlerinde genel müdürlük de yaptı.

Sıkı durun!

Hani o Poyrazköy vardı ya! FETÖ'nün TSK'ya tuzak kurduğu olay.. İşte Kurmel, Sat Komandolarının kullandığı, İstanbul-Poyrazköy'de çıkartılan cephaneliğin arazisinin eski sahibi. 28 yıl önce 20 milyon liraya aldığı bu araziyi, Dalan'a 17 milyona satan isim. Kurmel-Dalan ilişkisi uzun yıllara dayanıyor ve evleri yan yana.

Merak edenler için buraya aktarayım. Kurmel hakkında basında çıkan yazı şöyle:

TOPAL'IN SAYGI DUYDUĞU İSİM

Kurmel'in ismi Susurluk soruşturmasında geçen isimlerle de bir dönem anıldı. Kurmel, öldürülen kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal'ın en saygı duyduğu isim olarak biliniyor. Topal'ın kendisini gördüğü yerde elini öptüğü hep iddia edildi. Topal'ın avukatı Ekrem Marakoğlu, "Kırmızı Kadife" adını verdiği kitabında Topal'a kumarhaneler krallığı yolunu açan ismin Kurmel olduğunu açıkladı. Kurmel, sahibi olduğu Manavgat'taki Saray ve Adana'daki Seyhan otellerinin kumarhaneler işletmesini Topal'a verdi. Kurtköy'de bulunan Formula 1 pistiyle birlikte, İstanbul'un en değerli arazilerinden Bolluca Ormanı yüzünden Kurmel, Orman Bakanlığı ve arazilerin eski sahibi olduğu iddia edilen Kemal Derinkök'le davalık oldu. Ballıca Ormanları devlet ormanı iken özel ormana dönüştürülmüş ve 1 milyar liralık rant ortaya çıkarılmıştı. Bu rant, mahkemeye taşındı. Ancak mahkeme devlet lehine karar verdi.

Hüsamettin Özkan'la akraba

Bedrettin Dalan'ın yanı sıra Kurmel'in yakın ilişkide olduğu bir isim de Hüsamettin Özkan. Özkan ile Kurmel akraba ancak akrabalık ilişkisi bir evliliğe dayanıyor. Özkan'ın ablası, Necati Kurmel'in ağabeyi Mustafa Kurmel'le evli. Özkan'ın siyaset dünyasındaki gücünün bir bölümü de bu evliliğe dayanıyor. Özkan'ın İstanbul Beykoz Konakları'nda iki villası bulunuyor ve konakların müteahhidi de Necati Kurmel.

Ecevit operasyonunun arkasındaki isim mi?

Kamuoyunun önüne çıkmayı sevmeyen Necati Kurmel'in DSP'nin parçalanmasında da etkili olduğu, Özkan'ı yönlendirdiği hep iddia edildi. DSP'nin parçalanması sürecinde Star gazetesine yaptığı açıklamayla dikkatleri çekmişti. 10 Temmuz 2002'de ağabeyinin kayınbiraderi Hüsamettin Özkan'ın DSP'den istifası sonrası Bülent Ecevit'i suçlayan bir açıklama yaptı: "DSP karı-koca partisi. Özkan'a büyük haksızlık yapıldı. Özkan'ın ayrı bir politik oluşum içinde bulunarak ihanet ettiğine inanmıyorum. Bana göre Özkan'a büyük haksızlık yapıldı. Ayrılıkçılık için değil, hep uyum için çalıştı. Karı-koca partisi olur mu? Ecevitler istediklerini getiriyor, istediklerini götürüyorlar. Ekonomiye, ülkeye zarar veren bu hegemonya artık bitmeli."

Kayseri'de çok gizli toplantı

Necati Kurmel ismi 2007 yılında bir kez daha kamuoyunun gündemine geldi. Kayseri-Develi, Saray Çiftliği'nde Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir buluşma gerçekleştirildi. Çiftlik Necati Kurmel'e aitti. Yeni Aktüel dergisinden Tuncay Opçin 15 Mart 2009'da, buluşmadan iki yıl sonra çiftlikte yapılan toplantının ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Toplantıya Kurmel, Hüsamettin Özkan, Bedrettin Dalan, Süleyman Demirel ve Aydın Doğan katıldı. Bu görüşmeden kısa süre önce de Kurmel, Devlet Bahçeli ile bir araya gelmişti.

Ural'a sözleşme imzalattı

Hakan Ural'ın eşi Ezgi Can, Necati Kurmel'in kızının çocuğu yani torunu. Can'ın Hakan Ural'la evlilikleri sorun olmuştu. Kurmel ailesi bu evliliğe onay vermiyordu. Teyze Setenay Kurmel aracılığıyla gazetelere yapılan açıklamada aile Ural'la yaşam tarzlarının bağdaşmadığını söylemişti. Ezgi Can evlilik kararında diretince devreye dede Necati Kurmel girdi. Kurmel bir akşam yemeğinde buluştuğu Hakan Ural'a, evlilik boşanma ile sonuçlanırsa, hiçbir maddi talepte bulunmayacağı yönünde sözleşme imzalattı ve evliliğe yeşil ışık yakıldı.

Bundan sonraki yorum sizin... LÖSEV ve Necati Kurmel... Sonrasında neler çıkar göreceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum