• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


KİM NEYİ HAK EDİYORSA YAZACAĞIZ

01 Mayıs 2019 - 14:31

Nereden başlasam, nasıl anlatsam bilmiyorum..

Girişim biraz şiirsel, biraz şarkısal olsa da durumum, şu anki gerçekliğim tam da öyle.

Neden diyecek olursanız.

10 yıllık Hürriyet, 15 yıllık Yeni Asır'daki görevlerim sonrası 21 Kasım 2008'de dahil olup kuruluşundan itibaren, kapandığı 5 Temmuz 2018 tarihine kadar yazıişleri müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaptığım Habertürk Gazetesi kapısına kilit vuralı tam tamına 9.5 ay oldu..

Bu süre zarfında ne yaptın derseniz. Basit bir cümleyle özetleyeyim: Kendime, sevdiklerime, yakınlarıma ve de arkadaşlarıma biraz fazlaca vakit ayırdım. Filmler ve diziler seyrettim, seyahatlar yaptım.

Bu arada işimle ilgili arayışlarım da oldu.

İş konusunda söz verip tutmayanlara rastladım.. Çalışırken telefonla arayan, ziyaretime gelen, yemeğe çıkmak için ısrar edenlerin sonraki yüzlerini gördüm.

Ama hiç yadırgamadım çünkü karşılaşacaklarımı biliyordum. Bu meslek bana bunları öğretti. Bir de gazete kapanıp işsiz kaldığımda aklıma ilk olarak bir ağabeyimin söylediği şu sözler geldi:

“Bu koltukta yarın gidecekmiş gibi oturuyorum. Bana verilen makamların yine vakti geldiğinde geri alınacağı hep aklımda. Yani gelip geçici olduğunu biliyorum.”

Bu sözler, bir zamanlar Türkiye'nin en çok konuşulan isimlerinden biri olan İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a ait. Görevdeyken zamanın Başbakanı'na bir telefonla ulaşabilen Çapkın, FETÖ'cülükle suçlanıp (olmadığı mahkeme kararıyla ortaya çıktı) hapse atılmış, en zor günleri yaşayacağını bilir gibi konuşmuştu.

Ama şunu da gördüm. Sadece çıkarcı insanlar yokmuş çevremde. İyi insanlar da biriktirmişim. Hep yanımda oldular.

 

Ayrıca 2 Ocak-1 Nisan arası da hiç tecrübe sahibi olmadığım bir konuda, basın danışmanlığı dalında çalışmışlığım oldu. Hem de bir seçim kampanyası boyunca...

Bana inanılmaz katkısı oldu.

Mesleğim ve meslektaşlarımla ilgili çok şey öğrendim. 35 yıllık gazetecilik yaşamım sonrası ilginç bir deneyim oldu, yeni dostluklar oluştu.

Siyasetin güzel ve çirkin taraflarını bizzat yaşayıp gördüm.

 

Şimdi mesleğimle ilgili ama ilk kez tecrübe yaşayacağım bir işe yelken açtık. Biliyorum ki bu rotada bazen rüzgarı arkamıza alıp hızlı yol alacağız, bazen rüzgara karşı yavaşlayacağız. Ama bu bizi hedefimizden alıkoymayacak.

Yol arkadaşım Ayşem Kalyoncu, yıllarca yazıişleri müdürü olarak çalıştığım hem Yeni Asır hem de Habertürk'ün köşe yazarlığını yaptı. İş, siyaset, cemiyet yaşamında etkili biri.

Yazarlarımız deseniz alanında Türkiye'de ses getirmiş uzman isimler.

Kalemiyle herkesi etkileyen gazeteci, yazar, televizyoncu ve müzisyen Kürşat Başar.

Fotoğrafçı, dağcı, doğa adamı, namı diğer 'ayılara fısıldayan adam' Cemal Gülas.

Ekonomist Merve Hasoğlu, sağlıklı beslenme uzmanı Miyase Bülbül, yemek atölyesi sahibi Selda Güleç, sinema-müzik eleştirmeni Op. Dr. Emin Yeğinboy ve güzellik uzmanı Neziha Çölmekçi.

Türkiye'nin manşetleri, röportajlar, özel haberler, siyasetin nabzı, magazin gündemi, ekonomi ve dünya gelişmeleri Manşet Türkiye'de yer alacak.

İlk bizden, hep bizden öğreneceksiniz.

Tarafsız, doğrulanmış, objektif haberciliğin adresi olacağız.

Eleştireceğiz, öveceğiz.. Kim neyi hak ediyorsa...

Sizden gelen ihbar, haber ve fotoğraflara da açık olacağız. Sokaktaki gözümüz, kulisteki kulağımız sizsiniz.

Birlikte yol alacağız.

Hepimize hayırlı olsun...

YORUMLAR

  • 0 Yorum