• Reklam
Hasan ÇÖLMEKÇİ

Hasan ÇÖLMEKÇİ


İZMİR SAĞLIK MÜDÜRÜ NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

24 Mayıs 2019 - 17:58

Geldi-gitti, geldi-gitti, geldi ve 13 Mayıs'ta yani bundan 10 gün önce yine gitti.

Ama o; hakkında çıkan tüm haberlere karşın Ankara'da, İstanbul'da bazı görüşmeler yaptı, İzmir'e döndü ve koltuğuna oturarak şu açıklamayı yaptı:

"Gittik görüştük. Şu an için görevdeyim. Biz sözleşmeliyiz. Her an her dakika, sözleşmenin sonlandırılması mümkün. Ama şu an için sözleşmenin sonlanması söz konusu değil. Görevimin başındayım. Yapmamız gereken işleri yürütmeye devam edeceğiz."

Herkesin kafası karıştı... Gitmesine sevinenler bu açıklamayla şoke oldu. Üzülenler ise “oh yerinde kaldı” diye göbek attı.

bediha-salnur-001.jpgÜç gün sonra bırakın görevden alınmasını, yerine yeni müdür bile atandı.

Bahsettiğim isim İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur (kızlık soyadı Kızılkaya ya da ilk eşinden Türkyılmaz)..

İzmir Menemen'de doğan, Karşıyaka'da yaşayan 48 yaşındaki Bediha hanımın kısa özgeçmişini buradan hatırlatayım.

Konak Kız İmam Hatip Lisesi (1983-1986), Keçiborlu Lisesi (1986-1990) ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okudu. (1990-1996)

1997'den itibaren İstanbul Kartal ve Gaziantep'te hastanelerde çalıştı. Sağlık Bakanlığı Zührevi Hastalıklar Şube Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Zoonotik Hastalıklar Daire Başkanlığı ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü yaptı.

30 Nisan 2012'de memleketi İzmir'e Halk Sağlığı Müdürü olarak döndü. 8 ay sonra Sağlık İl Müdürü oldu.

2015'te istifa edip AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. 7. sıradan aday gösterildi, seçilemedi.

6 ay sonra tekrar İzmir Halk Sağlığı Müdürü oldu. 14 ay görev yaptı. 29 Aralık 2016'da İzmir İl Sağlık Müdürü yapıldı.

Bir ayrıntı vereyim. Bediha hanım İzmir'de ikinci evliliğini yaptı. EKOL Hastanesi sahibi Mehmet Baz'ın eşi Figen Baz'ın kardeşi Dr. Semih Salnur ile evlendi. Bediha Salnur'un ilk eşi de önemli kamu görevleri yapan bir doktordu.

Bu kadar tanıtımdan sonra gelelim sadede..

Peki neden görevden alındı onu anlatayım.

Sağlık Bakanlığı, İzmir'den ulaşan çok sayıda ihbar ve mektuplar üzerine 6 müfettiş görevlendirdi. İzmir'e gelen müfettişler günlerce araştırmalar yaptı, belgeler topladı, ifadeler aldı. Sonuçta hazırlanan onlarca sayfalık bir rapor, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ulaştırıldı. Rapor oldukça vahimdi. Yolsuzluk iddialarıyla doluydu. 5 milyonluk tarhana çorbası alımından, medikal malzeme alımlarındaki usulsüzlükleri kapsayan çok sayıda iddia vardı.

Bunlar ne derece doğru ona yargı karar verir. Ben bilemem ama dediğim gibi rapor vahimdi. Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan M.A'nın yakınına kurdurulan medikal şirketinden alımlar yapıldığı, buna da müdüre hanımın eşinin gizli ortak olduğu iddiaları bile araştırıldı.

Ve bu rapor sonrası bakanlık kararını verdi.

Ancak 13 Mayıs'ta görevden alındığı internet sitelerine düşen müdüre hanım apar topar Ankara ve İstanbul'a gitti. Benim ismini bildiğim -görüşüp görüşmediklerini kanıtlayamadığım için adını yazmadığım- yüksek bir yetkiliye durumu anlattı. O da “git otur yerine, halledeceğim” dedi.

Bediha Salnur da İzmir'e gelip makamına oturdu ve “görevimin başındayım” açıklamasını yaptı.

Bir gün sonra elime bir fotoğraf ulaştı. Fotoğrafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yanında İzmir'den iki önemli konuğu vardı. Aynı günün akşamı Salnur'un yerine atanan isim açıklandı.

İzmir'den giden ekip bu konuda bakan beye bir şey anlattı mı bilemem. Bildiğim şey İzmir'in yeni Sağlık Müdürü'nün Mehmet Burak Öztop olduğu. Bir de merak ettiğim konu, müfettişlerin soruşturması adliyeye yansıyacak mı?

YORUMLAR

  • 0 Yorum