Reklam
Selda GÜLEÇ

Selda GÜLEÇ


DÜĞÜN DERNEK..

05 Eylül 2019 - 17:12

Yaz geldi mi, düğün dernekler başlar.. Havalar iyice serinlemeden, açık hava düğünleri peş peşe sıralanır.

En güzel kıyafetleri giymek, en güzel yemekleri sunmak için bir telaşedir sürer gider.

Ödenecek miktarlara pek aldırılmaz, “aman iyi olsun da” deyip masraftan kaçınılmaz.

Beğenilmek, beğendirmek için hiç bir fedakarlığın esirgenmediği koşturmacada belki de “gerçek amaç”tan oldukça uzaklaşılır.
Nedir gerçek olan?
Gerçek olan bir kutlamadır; iki insanın artık beraber yaşamaya karar verdiğini sevdiklerine açıklaması ve onlar tarafından onanmasıdır. Asl-ı aşklarını ilan etmesidir sevenlerin..
Düğünlerde güzel olmaya özen gösterir herkes. Kuaförler ve meşhur makyajcıların önünde saatlerce durulur. Akla hayale gelmeyecek paralar ödenir. Ödenir de çok mu güzel olunur?

Yok hayır, sadece farklı olunur..

Neredeyse birbirini tanımakta güçlük çeker davetliler.

Oysa ki güzellik saftır, hiç olmadığı şekillere sokulan saçların çevrelediği çok makyajlı yüzlerden ziyade, sevgiyle gülen yüzlerin güzelliğidir asıl olan.
Düğün gününe gelene kadar, gelenekten oldukça sapmış bekarlığa vedalar, kına yakmaktan -erkeklerin sonradan dahil olduğu- kızlar partisine çevrilmiş kına geceleri birbirini kovalar durur.

Gelin hamamı ve gelin alma da eksik kalmaz.

Otellerin neredeyse bu işler için kurduğu düzeneklere bolca dekorasyon ve süslemeler yapılmadan olmaz. Bu işler için yeni kıyafetler alınmadan da olmaz. Lüks arabalarla boy göstermeden hiç olmaz.
Bir önceki gidilmiş düğünler bol bol eleştirilmiş olsa da onlardan feyz alınmadan da olmaz. Taklit edilmez tam anlamıyla belki ama daha iyisi olsun diye yaratıcılık sınırları aşılmaya çalışılır. Herşey birbirine karışır ve sonra, ortaya çıkan karmaşadan memnun kalınması beklenir.
Memnun kalınır mı?

Kalınmaz. Mutlaka takılacak bir kulp bulunur. Olan yapılan onca harcamaya ve yorgunluğa olur.
Gerçek amaç iki insanın birbirlerine olan sevgisini kutlamak, kutsamak ise nedir bu telaşe, bu masraf, bu israf?
Sevgi ihtişamlı salonlar istemez, sevgi kocaman evlere sığmaz, hanlar, hamamlar da istemez..

Sevgi birbiri için çarpan kalplerde barınır, sevgi korunmak ister, kollanmak ister ve gerçek sevgi alkışlarınızla onaylanmak ister.
Bırakın düğünleri, kurulacak çok dernek, yapılacak çok iş var. Koyun bir kenara düğün bütçenizi ve bekleyin sizi en mutlu edecek yere gidişini.. O bilir nereye gideceğini, nelere hizmet edeceğini..
SİZ YETER Kİ SEVİN BİRBİRİNİZİ..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum