Reklam
Emin YEĞİNBOY

Emin YEĞİNBOY


KOMEDİ EFSANELERİ: LAUREL VE HARDY

30 Haziran 2019 - 23:34

Stan ve Ollie

Yönetmen: John S. Baird

Oyuncular: Steve Coogan, John S.Reilly, Rufus Jones, Nina Arianda.

Çocukluğumda, sinema salonlarına ilk adımlarımı attığım yıllarda, en sevdiğim komedi kahramanları Laurel ve Hardy olmuştu. Sinemanın siyah beyaz ve sessiz yıllarından gelen, slap stick olarak tanımlanan düşmeli kalkmalı, sakarlık dolu komedilerin en önemli isimleriydiler.

 

Tabi ki Şarlo’dan sonra. Kendilerinden sonra gelen Jerry Lewis ve Dean Martin veya İki Açıkgözler gibi komedi ikililerine ilham verdiler. Birlikte 34 kısa sessiz, 45 kısa sesli ve 27 uzun sesli filmde oynadılar. Ters karakterleri canlandıran bir ikili oldular.

Şişman olan Hardy kolay kızabilen, kuralcı ve akıllı geçinendir. Laurel ise çocuksu, naif kolayca küsüp ağlayabilen bir karakterdir.

Gerçekte ikilinin yaratıcı ayağı Stan Laurel’dir; senaryoları yazan, esprileri üreten, yapımcılar ile olan anlaşmalarda pazarlık yapan taraftır.

“Stan ve Ollie”de İskoç kökenli yönetmen John S.Baird anlatımına 1937 yılından, şöhretlerinin zirvesini yaşadıkları dönemden başlayarak, 16 yıl sonrasına atlıyor.

Ellili yılların başlarında, artık yıldızlarının sönmeye yüz tuttuğu yıllardır. Eskisi gibi film teklifleri almazlar, küçük salonlarda yaptıkları komedi gösterileriyle tekrar canlanmaya çalışırlar.

Robin Hood üzerine planladıkları bir komedi filmi için yapımcılardan umutsuzca onay beklemektedirler. İşini bilen organizatör Delfont’un yönetiminde çıktıkları İngiltere turnesi filmin ana öyküsü.

Senaryo A.J.Marriot’un bu turneyi anlatan aynı adlı romanından bir uyarlama.

Başta küçük salonlar bile pek dolmaz. Menajer dayatmasıyla halka karışarak reklam çalışmalarına girişirler. Yavaş yavaş artan ilgi, Londra’nın büyük salonlarında kapalı gişe oynamaya kadar gider.

Turnenin İrlanda ayağı ise tam bir başarı olur. Sahnede komedi yaparken yaşamlarında üzüntü, belirsizlik ve sağlık sorunları eksik olmaz.

Oyunculuklar filmde tek kelimeyle harika.

Ağır bir maske altında (her gün 4 saatlik makyaj hazırlığı sonrası) Hardy’yi canlandıran John C. Reilly ve Laurel’i oynayan Steve Coogan bu efsane ikiliyi adeta tekrar hayata döndürmüşler.

Film bu ikiliyi tanımak içim mükemmel bir fırsat. Tanıyanlar içinse lezzetli bir sinema şöleni.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum