Reklam
Emin YEĞİNBOY

Emin YEĞİNBOY


AKSİYON VE MİZAH AYNI KAREDE

04 Ağustos 2019 - 11:58

Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw

Yönetmen: David Leitch.

Oyuncular: Dwayne Johnnson, Jason Statham, Vanessa Kirby, Helen Mirren.

Takipçilerinin sabırsızlıkla beklediği “Hızlı ve Öfkeli” bu kez farklı bir yan hikaye ile arzı endam etti. En son yedincisi ile aksiyonun dibini gören seri, bu kez didişen iki karakterin yan öyküsüyle devam ediyor ; Hobbs ve Shaw.

Şüphesiz eski güreşçi Dwayne Johnson (Hobbs) ve aksiyon karizması Jason Statham’i (Shaw) bir araya getirme amacı seriye yeni bir yol açma ve tabi ki duygusallık, yani artı kazanç olmalı. Kötü mü olmuş ? Kesinlikle hayır. Mantığı sinema kapısında bırakıp girince akıcı, son derece eğlendirici 2 saat vaat ediyor. Yönetmen koltuğunda David Leitch, dublörlükten gelme bir isim.

Yönetmenlik geçmişinde “John Wick”, “Sarışın Bomba”, “Deadpool 2” gibi aksiyon hitleri olunca beklentiler yüksek oluyor. Bu kez de akılda kalan, yaratıcı aksiyon sekansları kurgulamış.

İnsanlığı güçlü bir ırk üzerine kurmak isteyen EAOS adlı bir organizasyon, zayıfları öldürmek için genetiği değiştiren bir virüs bulmuştur. Bu virüsü kötü ellerden kurtarmak için MI5 ve CIA paralel bir mücadeleye girişir. Her iki istihbarat teşkilatı da, Hobbs ve Show’u farklı kanallardan görevlendirir. Daha ilk dakikadan itibaren didişen ikili aynen atışmaya devam eder.

Çocuksu çekememezlikleri olsa da, görev başında güçlü bir birliktelikleri vardır. İşin içine Show’un kızkardeşi Hattie’de (Vanessa Kirby) karışınca aynı cephede üçlü olurlar. Karşılarındaki düşman, yarı robot Brixton (Idris Elba) ise Terminatör’ün güncellenmiş versiyonu gibi. Saf yumruk ve dövüş tekniğiyle halledilecek gibi değildir.

Her iki aksiyon yıldızının karizmasına dayanan film, hız ve mizah açısından kusursuz akıyor. Aksiyon filmlerinin deneyimli senaristleri Chris Morgan ve Drew Pearce formülleri başarıyla uygulamayı bilen isimler.

Mantık kapı dışı, aksiyon içeri olunca seller sular gibi akıyor film. Bu türde aksiyonun en parladığı sahneler, meraklıları arasında ballandırılarak anlatılır ya.. Final bölümünde arabaların arka arkaya zincirlendiği helikopter sahnesi anlatılacak değerde. Bense, aksiyon oyunculuğuna çok yakışmış Hattie’nin yer aldığı hareketli sahnelerini sevdim.

The Crown dizisinden tanıdığımız Vanessa Kirby perdeye çok yakışan bir oyuncu. Aksiyon sahnelerinde de beden kooperasyonu çok iyi. İdris Elba ise çok parlamıyor, nedense. Robot performansını çok mu benimsemiş acep?

Öykü aile birliği üzerine de mesajlar vermekten geri kalmıyor. Hobbs’un Samoa adalarında terk ettiği ailesine gitmesi, burada ilkel aletlerle teknolojik aletlere karşı verilen akıl dışı savaş, Show’un küs olduğu kız kardeşi Hattie ile tekrar buluşması, hapishanedeki anneleri Magdelene’e (Helen Mirren) ziyaretleri, Ukranya’da yerle bir olan fabrika da Chernobyl göndermesi mi acep?

Yaz sıcağında aksiyon ve komedi dolu iki saat geçirmek isteyenlere hararetle önerilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum