Reklam
Emin YEĞİNBOY

Emin YEĞİNBOY


BEATLES ŞARKILARININ OLMADIĞI BİR DÜNYA

05 Temmuz 2019 - 15:32

Yesterday

Yönetmen: Danny Boyle.

Oyuncular: Himesh Patel, Lilly James, Ed Sheeran.

Danny Boyle son filmi “Yesterday”, Beatles şarkılarının süslediği güzel bir masal anlatıyor. Beatles’ın şarkılarının bilinmediği, hatırlanmadığı bir dünya düşünüyor. Onların şarkılarını hatırlayan ve tekrar çalan bir bar gitaristinin neşeli hikayesini anlatıyor.

 

Hint asıllı İngiliz Jack Malik bir müzikal çıkış yakalayamamış yarı zamanlı bir bar gitaristi. Menajeri, çocukluk arkadaşı Ellie’nin tüm çabalarına rağmen ortada elle tutulur bir şey yoktur. Artık umut tükenmek üzeredir.

Gecenin bir vaktinde bisikletine çarpan otobüs hayatını tümüyle değiştirir. Kazanın sebebi tüm dünyada aynı anda olan kısa bir elektrik kesintisidir. Ellie’nin kazada kırılan gitarının yerine yenisini hediye etmesi Malik’i çok duygulandırır.

Yeni gitarın şerefine yakın arkadaşlarına “Yesterday” şarkısını patlatır. Herkes şarkıya bayılır. Onların şarkıyı ilk kez dinliyor olması mümkün değildir. Eve koşar bilgisayarında yaptığı Google aramasında Beatles filan yoktur. Bir şeyler olmuş insanlar Beatles’ı silmişlerdir.

Malik hatırlayabildiği tüm Beatles şarkılarını çalıp söylemeye başlar. İlgi ve şöhret fazla bekletmez.

Danny Boyle kısaca Beatles şarkılarının olmadığı bir dünya olamaz diyor. Kıpır kıpır, neşeli atmosfer filmi sarmalıyor. Onun fantezi dünyasında sadece Beatles değil, sigara ve Coca Cola bile yoktur. Şarkıların peşinde Liverpool seyahati, Wembley Konser sahneleri filmin nabzını yükselten sahneler... Çok sevdim.

Nothing Hill”, “Dört Nikah Bir Cenaze”, “Rock’n Roll Teknesi” gibi başarılı komedilerin senaristi Richard Curtis hikayenin temelini yine romantik bir aşk ilişkisine dayamış.

Yıllar boyu birbirlerine açılamamış iki sevgilinin gecikmeli başlangıcı müzikle gayet güzel harmanlanmış. “Here Comes The Sun”, “Help”, “Let It Be”, “Hey Jude”, “Back To The USSR”… her birisi hayatımızı güzelleştirmiş şarkılar.

Sözleri bir türlü hatırlanmayan Eleanor Rigby şarkısı filmin en güzel esprisi olmuş.

Genç oyuncular Himesh Patel ve Lilly James şarkıcı/menajer/sevgili üçgeninde iyi bir ikili olmuşlar. Ed Sheeran bizzat kendisini oynuyor ve kesinlikle sırıtmıyor. Kanında oyunculuk var.

Bence de Beatles şarkıları olmayan bir dünyada bir şeyler eksik kalırmış. Coca Cola, sigara olmasa da olurmuş diyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum