• Reklam
Miyase BÜLBÜL

Miyase BÜLBÜL


YE, İÇ, FİT OL

22 Nisan 2019 - 11:26

HER İNSAN KENDİNİN LİDERİDİR

 

Hayat, sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği takdir edebilmek ve sağlıktır. (Ralp Waldo Emerson)

Sağlıklı olmak, iyi hissetmek ve hissettirmek, yaşama karşı dayanıklı, sabırlı ve sağlam olmaktır.

Sağlıklı olmak, sağlığının öneminin farkında olmak, ruh, beden ve zihin birlikteliğini korumaktır.

Birleşmiş Milletler’e Bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “sağlıklı olmak”la ilgili yaptığı tanımda, sağlıklı olmanın hasta ve sakat olmamanın ötesinde fiziksel, ruhsal ve toplumsal açıdan tam anlamıyla uyumlu-dengeli olmakla eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Tarif edilen sağlık, kazanılan deneyimlerin, alınan derslerin, öğrenilen bilgilerin ve kurulan ilişkilerin bir bütünüdür.

Yani sağlık, insanoğlunun evrenle kurduğu çok açılı iletişimdir.

Evren, tüm canlıları ve galaksileri kapsayan sonsuz güçtür. Önemli olan evrenin verdiği ipuçlarını kavramak, yakalamak ve takip etmektir.

Her canlı kendi yaşamının komutanı, kendi günah ve sevaplarının sorumlusudur.

Her insan bilerek veya bilmeyerek yaşama katkı sağlayan, yön veren gizli bir liderdir. Yaşanan her anı anlamlı kılmak, geliştirmek ve varlığının dayanılmaz güzelliğini keşfetmek her insanın kişisel görevidir.

Evrenin yansıması doğadır. Doğa renklidir. Doğa verimli, şifalıdır.

Onunla savaşmayıp uyum içinde dans eden her canlıyı korur, kollar, güzellikler ve değerler sunar. Doğa, tıpkı ana gibi karşılıksız verendir. Bizi besler, büyütür, geliştirir. Doğa yaşam gerçekliğimizin ta kendisidir. Onu dinlemek, onun sesine kulak vermek, dokusuna saygı duymak gerekir.

Doğanın gerçekliğini kabullenmeyen, ona karşı durarak zarar veren tek canlı insandır. İnsanoğlu doğayı kirleterek, yıpratarak doğanın dengesini bozar.

Nedense insanoğlu doğanın sunduğu nimetlerden faydalanırken, bir yandan da onunla savaşır.

Oysa varolmamızın en önemli kaynağı doğadır.

Doğa mükemmel bir mekanizmadır. Koşullar ne olursa olsun her zaman bozulan dengesini bulmaya uğraşır.

Doğanın sistemini engellenmeye çalışmak ancak bir süreliğine sistemde kaçak yaratır.

İnsanoğlu tarafından yaratılan kaçak kısa bir süre içinde doğa tarafından onarılarak olması gereken biçimine geri döner. Bu düzelme genellikle insanlık adına zarar ve yıkımlarla sonuçlanır.

Yaşam ideallerimizin peşinden koşmak, herkesle, her şeyle mücadele etmek, kazanmak için çalışmak ve emek vermekle geçiyor.

Bu yolculukta esas olan ayaklarımız üzerinde sağlam durmak.

Yaşam için güç veren tek şey sağlıklı olmak.

Bu köşede sizlerle yolculuğum boyunca öğrendiğim bilgiyi paylaşacağım.

Sağlıklı beslenmekle ilgili zorunluluklar, yaşamları değiştirecek koşullar öne sürmek, kesin tavsiyelerde bulunmak yerine insan ve doğanın uyumunu anlatıp sağlığı ve yaşamı etkileyecek seçimleri özgür iradelere bırakacağım.

Zira insan kendi seçimlerinin bir bütünüdür.  

Bilgi evrenseldir ve paylaşılan bilgi ona ihtiyacı olana mutlak ulaşır.

Umut ederim ki kalbinizi ve aklınızı bilgiye açar, bedeninizin doğal işleyişine uyum sağlamayı deneyimler ve şifa bulursunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum