• Reklam
Cengizhan DUYSAK

Cengizhan DUYSAK


EMLAK SEKTÖRÜNÜ DE BİTİRDİNİZ, İNSANLARIN SABRINI DA

19 Ağustos 2022 - 22:28

Son 9 ayda tüm sektörler sıkıntıda... Emlak sektörü ve gayrimenkul alıcıları da resmen 9 doğurdu.
Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ev sahipleri, işini düzgün yapmayan (mülk sahiplerine boyun eğen) emlakçılar, hükümetçe alınan kararlar, banka faizleri, döviz ve altında yaşanan istikrarsızlık, konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması, inşaat maliyetlerinin artması, konutta arz sıkıntısı ve talep yoğunluğu gibi daha çok sayılacak sorun var aslında.
Birileri televizyonlara çıkıp göz ışıltılarının güzelliğini ve ferini anlatırken, "son düzlükteyiz" derken, bazıları da bunu yerken, son 9 ayda konut fiyatları yüzde 150 arttı.
Bununla doğru orantılı çakma enflasyonun yüzde 80'lerde olduğu, gerçekte yüzde 200'e yaklaştığı bir zaman diliminde başıboş bir şekilde ilerler olduk.

Denetimsizlik birçok sektörün sonunu getiriyor.

NEDEN KONUT ALAMIYORUZ?
Dolara endeksli inşaat maliyetleri,
Kur korumalı vadeli hesapların sayısının artması,
Geçim sıkıntısı ve açlık,
Enflasyon rakamlarının realitenin dışında olmasından dolayı maaşların da realite dışında artması (Gerçek enflasyon ile uyuşmazlık?)
Ev sahiplerinin; tl'nin değer kaybından dolayı konut fiyatlarını dövize endeksleyerek fyat oluşturması,
Bu durumun altında ezilen emlak danışmanları ve alıcılar,
Bu duruma çanak tutan emlak danışmanlarını da unutmayalım tabi ki,
0,89-0,99 faiz oranları ile konut alımını kolaylaştırdıklarını sananların amacının yastık altı döviz ve altının bankalara girmesini sağlama çabası,
3 devlet bankasının (0,89-0,99/ 1,20-1,29) kredi almaya gittiğinde önce 500.000 TL, şu anda 250,000 TL'yi geçmeyen bir konut kredisi vermesi...

Peki soruyorum şimdi ilgililere, en ucuz konutun 1 milyon lira olduğu ülkemizde bu kredi miktarı ile nasıl bir daire alabiliriz? Alabilir miyiz? Bulabilir miyiz?
Bir de "konutta fahiş fiyatları nasıl düşürürüz önüne geçeriz" diye düşünüyorsunuz.
Sebebi olduğunuz şeyin çözümü olamıyorsanız.
Çözümü bulamıyorsanız niye oradasınız.


Bırakın ev almayalım, kirada oturalım. Siz fahiş kira rakamlarının ve bunu fırsata çeviren mülk sahiplerinin önüne geçin.
Bu olumsuzluklar birbirini tetikler ve kartopu gibi yuvarlanıp çığa dönüşür. Domino taşı etkisi yaratır.

Okul sezonu açılıyor ve okul masrafları başlayacak.
Kiralık daire arayan üniversite kazanmış ailelerin, yurt sıkıntısı, parasızlık ve birçok olumsuzluklarla birlikte ev hayali kurması üks oldu.


PEKİ BU SAATTEN SONRA NASIL KONUT SAHİBİ OLURUZ?
Miras yoluyla (Mirasçılar birbirini yemezse)
Yurt dışına yerleşip dövizle maaş alırsak ve gayrimenkul yatırımını Türkiye'de yaparsak,
Çalarsak ve aklamak için gayrimenkul alırsak,
Dolandırıcı olursak,
Yolsuzluk yaparsak..

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hülya
    5 ay önce
    Ağzına yüregine sağlık arkadaşım, maalesef ki yıllardır Yaratılan sorunların çözüme ulaştırılamadığı bir sistemle yönetilmekdeyiz. Emlak sektörünü mercek altına aldılar ama sadece bununla her şeyi halledilecekmiş gibi… Bir ürünün değişik marketlerdeki değişik fiyatlarini dahi stabil hale getiremeyen kontrolsüzlük maalesef ki bizim sektörümüzü de diğer bütün sektörleri de etkilemiş durumda… denetimsizlik , gelir- gider dengesizliği Ve bir gecede onaylanan hükümet kararları( hiçbir şeyin çözümü olmamaya hatta sorunu daha da büyütmeye Yönelik kararlar) EMLAK sektörünü de diğer sektörleri de kilitledi.