'Portekiz Mimarlar Odası'na kayıtlı ilk Türk oldu'

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mimarlık Bölümü mezunu Bengisu Özpirinççi (32), doktora için gittiği Portekiz'de kendi markasını kurdu, genç yaşında birçok önemli projeye imza atarak ülkenin gözde mimarlarından biri oldu.

'Portekiz Mimarlar Odası'na kayıtlı ilk Türk oldu'
12 Ekim 2022 - 13:32 - Güncelleme: 12 Ekim 2022 - 13:33

Çocukluğundan itibaren resim ve sanata merak duyan İzmirli Bengisu Özpirinççi, bu ilgi ve yeteneğini kariyerine taşıyarak İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü'nü tercih etti. 'Öğrenci Değişim Programı' ile 2013'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) Missisippi State Üniversitesi'ne de giden Özpirinççi, 2014 yılında İEÜ'den mezun oldu. Özpirinççi, üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul'a taşınarak DAP Yapı'nın proje ve iş geliştirme bölümünde çalışmaya başladı.

HAYATINI DEĞİŞTİREN KARARI VERDİ

İstanbul ve İzmir'deki projelerde çalışma fırsatı bulan Özpirinççi, doktora için Portekiz'i seçmesiyle birlikte kariyer yolcuğunun da ilk adımını attı. Eğitimini ilerletirken yurt dışında deneyim kazanmayı hedefleyerek 2018'de Portekiz'in başkenti Lizbon'a yerleşen Özpirinççi, sektördeki boşluğu da görüp burada kendi işini kurmaya karar verdi.  Özpirinççi,

mimarlık ve proje geliştirme alanında faaliyet gösteren 'BAO' isimli firmasını kurdu. Portekiz'de projeleri olan uluslararası şirketlerle çalışmaya başlayan Özpirinççi; konut projeleri, öğrenci yurdu yapımı ve tarihi binaların günümüze kazandırılması gibi farklı projelerde yer aldı. Özpirinççi; 5 kişilik ekiple yoluna devam ettiği BAO firmasıyla önümüzdeki dönemde Dubai, Lüksemburg ve Londra bağlantılı yeni projeler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

'SEVDİĞİM İŞİ YAPIYORUM'

Özpirinççi, Portekiz'i seçmesinin hayatındaki dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Tarihi bir mimari yapıya sahip Lizbon'un kendisinde ilgi uyandırdığını ve buraya çabuk uyum sağladığını söyleyen Özpirinççi, "Annem resme çok ilgiliydi, bu alanda dersler verirdi. Benim küçüklüğümden itibaren resim ve sanata olan ilgim de buradan geliyor. İstediğim üniversitede, sevdiğim bölümde okudum. Sevdiğiniz işi yapmak gerçekten müthiş bir duygu. Ben de bu hazzı yaşıyorum. Mezun olur olmaz; İstanbul'da sektörün önemli markalarından biri olan DAP Yapı'da çalıştım. Bu dönem, bana ciddi derecede deneyim kattı. Ardından da eğitimime devam etmem gerektiğini düşünerek Lizbon'u seçtim. İyi ki seçmişim, çünkü Lizbon'a gelmem, benim adıma bambaşka ve mutluluk dolu bir yolculuğun başlangıcı oldu" dedi.

'HEM ŞAŞIRDIM HEM MUTLU OLDUM'

Özpirinççi, sözlerine şöyle devam etti:
"Lizbon'a geldiğimde, iş kurup tüm kariyer hedefimi burada oluşturmak gibi net bir hedefim yoktu. Ancak hem Lizbon'u sevmem hem de mimari anlamda sektörde bir boşluk, ihtiyaç olduğunu görmemle birlikte her şey değişti. Portekiz'de ilk yılımı yeni projeler ile tamamladıktan sonra, Portekiz Mimarlar Odası'na gittim. 2019 yılının ocak ayında onayımı almaya gittiğimde, Odaya kayıt yaptıran ilk Türk olduğumu söylediler. Bunu bilmediğim için şaşırdım, bu anlamda ilk olduğuma da çok sevindim. Ülkemizi burada temsil etmek benim için çok gurur verici."

'TÜM SÜRECİ YÖNETİYORUZ'

Portekiz'de yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Özpirinççi, "Mimari proje tasarımı ve uygulamasının dışında, proje yönetimi ve iş geliştirme konusunda da hizmet sağlıyoruz. Özellikle projenin seçimi çok hassas bir süreç. Alımdan önce bölgeye, arsaya ya da binaya en uygun konsepti belirliyor, iş planı ile birlikte zamanlamaya bakıyoruz. İnşaat başladığında ise Portekiz'de geliştirici ve müteahhit dışında üçüncü bir kurumun olması şart. İnşaat uygulama sürecini üçüncü bağımsız firma olarak yönetiyoruz. Yatırımcı ile alımdan itibaren beraber başlayıp inşaatın teslimini görmek, tüm süreçleri beraber yaşamak çok güzel bir duygu. Yerli ve yabancı yatırımcının proje noktasındaki tüm taleplerini yerine getiriyoruz" açıklamalarında bulundu.

'HAYATTA İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOK'

Üniversite eğitimini sürdüren öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Özpirinççi, "Hayatta imkansız diye bir şey yok. Yaşam, her an karşınıza çıkabilecek fırsatlarla dolu. Benim hikayem de bunun örneklerinden biri. Elbette bu fırsatları değerlendirmek için belli bir birikime sahip olmalısınız. Bu nedenle kendinize yatırım yapın, üniversite dönemini çok iyi değerlendirin. Gelişen trendleri, mesleğinizin gittiği noktayı iyi analiz edin. Kendinize güvenin ve 'yapamam', 'gücüm buna yetmez', 'çok zor' gibi düşüncelere kapılarak hedeflerinize ket vurmayın. Belki klasik bir ifade olacak ama hayallerinizin peşinden gidin. Hayallerinize doğru koşmaya başladığınızda, mesafelerin yakınlaştığını göreceksiniz" diye konuştu. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum