• Reklam

Dokuz Eylül Üniversitesi, İspanya'da Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı'na katıldı

İSPANYA'nın Barcelona kentinde düzenlenen Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı'na katılan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), aralarında Kanada, Fransa ve Almanya'nın da bulunduğu 10 ülkenin üniversiteleri ile akademik iş birliği ve değişim programlarını içeren protokollerin imzalanması için mutabakat sağladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi, İspanya'da Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı'na katıldı
20 Eylül 2022 - 11:34 - Güncelleme: 20 Eylül 2022 - 11:36

Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği(EAIE- European Association for  International Education) tarafından düzenlenen Uluslararası Eğitim Konferansı ve Fuarı'na katılan DEÜ, aralarında dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarının da bulunduğu 11 ülkenin üniversiteleri ile akademik iş birliği ve değişim programlarını içeren protokollerin imzalanması için mutabakat sağladı. İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen ve 13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda stant açan DEÜ, İspanya, Fransa, Macaristan, Litvanya, Almanya, Kanada, Singapur, Malezya, Güney Kore, Japonya ve İsveç'teki üniversiteler ile tıp, sağlık bilimleri, mühendislik, havacılık, işletme, turizm ve gastronomi alanlarında iş birliği kararı aldı. Fuarda, 90 ülkeden 6300'den fazla katılımcı yer alırken, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Olgun Çiçek'in de hazır bulunduğu DEÜ'n standı ise yoğun ilgi gördü.

'KALİTEYE ODAKLANMAK'

Fuar ve konferans boyunca araştırma üniversitelerinin gerek tanıtım gerekse yeni iş birliği noktasında önemli kazanımlar elde ettiğini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yapılan görüşmeler sayesinde küresel hedeflere ulaşmada mesafe katettiklerini söyledi. Rektör Hotar, Türk bilim dünyasının ve üniversitelerinin görünürlüğünün artırılması amacıyla etkinliğe özel önem verdiklerini kaydetti. Sürdürülebilir hedefleri ortaya koymanın Türkiye'nin küresel rekabette elini daha da güçlendireceğini ifade eden Rektör Hotar, "Bunu başarmanın yolu ise öğretim ve araştırma faaliyetleri ile kamu hizmetlerinde kaliteye odaklanmaktan geçiyor. Dolayısıyla biz de, yeni anlaşmalara yapmaya; dünya sıralamalarında yer alan üniversitelerle diyalog kurmaya özen gösteriyoruz. DEÜ'nün de dahil olduğu uluslararası derecelendirme kuruluşu Times Higher Education'ın yetkilileriyle görüştüklerini belirten Rektör Hotar, "Böylece, önümüzdeki süreci daha etkin ve verimli kullanabileceğimiz iletişimi kurduk; ortak neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Kurum temsilcileri ile üniversitemizin ziyaret edilmesi noktasında ise fikir birliğine vardık" dedi. 

YURT DIŞI TECRÜBESİ

Fuarda Kanada'daki üniversitelerin tanıtım toplantısına katıldıkları bilgisini de veren Rektör Hotar, "Burada, Mount Allison Üniversitesi ile havacılık; Queen's Üniversitesi ile öğrenci/öğretim üyesi değişimi konusunda mutabakata vardık. Yine, Asya'nın yükselen yıldızı ve dost ülke Güney Kore'den National Institute for International Education ve Korea Advanced Institute of Science and Technology ile araştırma ve değişim programları; Japonya'dan Teikyo Üniversity ile de başta yabancı dil olmak üzere farklı alanlarda iş birliği protokolü üzerine görüştük. Fuarda, Almanya'dan Medical School Berlin (MSB) ve İsveç'den UMEA Universitet ile tıp; Fransa'dan Ecole Nationale Genieurs De Brest (ENIB) ile de mühendislik alanında işbirliği olanaklarını ele aldık. ENIB ile lisansüstü eğitim ve staj konularında da mutabık kalırken; Macaristan'dan University of PECS ile öğrenci/öğretim elemanı değişimi alanlarına odaklandık. Geldiğimiz noktada, PECS ile uluslararası akademik etkinlik düzenlemeye de karar verdik. Singapur'dan National University of Singapore (NUS) ve Malezya'dan Universiti Putra ile genel iş birliği konusunda mutabık kaldık. Litvanya'dan Riga Teknik Üniversitesi ile de işbirliği protokolünün yapılması yönünde prensip kararına vardık. İspanya'daki Barcelona School of Tourism, Hospitality and Gastronomi ile de üniversitemizin ilgili bölümleri arasında işbirliği protokolü imzalanması için ön görüşmeler yaptık. Bir anlamda dünyayı bir uçtan bir uca iş birlikleri ile kucaklamış olduk" dedi.

Fuarda, EAIE Başkanı Michelle Stewart ile bir araya geldiklerini vurgulayan Rektör Hotar, "Bu görüşmede, üniversitemizi anlatarak Sayın Stewart'ı ülkemize davet ettik. Yine Katalonya Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansı (AQU) Başkanı Jaume Valls-Pasola ile ofisinde görüşme gerçekleştirdik. Kendilerine bağlı 12 yerel üniversite ile yükseköğretimdeki kalite süreçleri hakkında bilgisini paylaşan Sayın Valls-Pasola, DEÜ ile Katalonya üniversiteleri arasında diyalog ve bağlantılar için destek sözü verdi. Elbette, bu olumlu ortam ve üniversitemizin ilgi görmesi de bizi memnun etti" ifadelerini kullandı.

TÜRK DİPLOMATLARI ZİYARET EDİLDİ

Türk diplomatları da ziyaret ettiklerini hatırlatan Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: "EAIE fuarının ardından; Madrid Büyükelçimiz Sayın Burak Akçapar ile bir araya gelerek; iki ülke arasındaki ticari ve diplomatik ilişkiler ile olası akademik işbirlikleri hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Yine Barselona Başkonsolosumuz Sayın Selen Evcit ile de görüşme imkanımız oldu." (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum