• Reklam

Yeşilay İzmir Şube Başkanı Prof.Dr. Dilek Takımcı: "Yeşilay varsa hayat var."

5 Mart 1920’de kurulan ve Türkiye’nin en saygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan, başta gençler olmak üzere tüm vatandaşlara bağımsız, sağlıklı ve insan onuruna yaraşır bir gelecek tesis etmek için kararlılıkla çalışmalarını sürdüren Yeşilay 104 yaşında. Alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele eden ve toplumun zararlı alışkanlıklardan korunması için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay, 120 şube, 107 danışmanlık merkezi, 2 rehabilitasyon merkezi, 100 bini aşan gönüllüsü ve 97 Ülke Yeşilay’ı ile hizmet veriyor. 

Yeşilay İzmir Şube Başkanı Prof.Dr. Dilek Takımcı: "Yeşilay varsa hayat var."
29 Şubat 2024 - 12:59
İzmir İli ve çevre ilçelerde bağımlılığı önlemek için Yeşilay’ın tecrübe ve birikimlerinden yararlanarak alanında uzman çalışanlarımız ve gönüllülerimizle sosyal etki yaratmaya, günden güne çoğalan gönüllülerimizle bağımlılıkla mücadelemize güç katmaya devam ediyoruz.  

Prof. Dr. Takımcı Önleme, savunuculuk ve farkındalık faaliyetleri, bağımlılıklarla mücadelenin en önemli bileşenleri arasındadır dedi. Yeşilay İzmir Şube başkanlığı olarak, İzmir’de bulunan tüm Üniversitelerde Genç Yeşilay Topluluklarının kurulmasına ve toplulukların danışman hocaları ile temas halinde ortak bilimsel ve sosyal etkinlikler düzenlenmesine önem veriyoruz.

Yeşilay Bilim Kurulu üyeleri ve alan uzmanları tarafından, MEB’in öğretim kademelerine göre kazanım temelli ve modüler olarak hazırlanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) ve Yeşilay Yaşam Becerileri (YYB) programlarıyla her yıl İzmir’de binlerce öğrenciyi, ülke çapında 14 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkini bağımlılıklara karşı bilinçlendiriyoruz. Risk grubundaki öğrencilerde eğilimlerin bağımlılığa dönüşmemesi için psikososyal çözümler üretiyoruz. 

Yeşilay, YEDAM’la Hayatları Değiştiriyor
Yeşilay, 81 il ve KKTC’de kurulan 107 Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle (YEDAM), alkol, tütün, madde, kumar ve yoğun teknoloji kullanımı gibi zararlı alışkanlıklarını aşmak isteyen bireylere uzman kadrolarıyla tamamen ücretsiz ayaktan tedavi hizmeti veriyor. İzmir’de Bornova ve Buca İlçelerinde YEDAM’larımız uzman kadrolarla hizmet veriyor.
YEDAM’a, 115 danışma hattı üzerinden Türkiye’nin her yerinden kişilerin anında ulaşabilmesi mümkün.  YEDAM'la amaçlanan, bağımlılıklarını aşmak isteyen danışanların hayata tekrar kazandırılması, günlük hayatlarını devam ettirirken hayat kalitelerinin yükseltilmesiyle sosyal hayata uyum sağlama sürecinde gerekli sosyal desteğin verilmesi ve kişinin temiz kalmaya teşvik edilmesidir. YEDAM 115 Hattına 1 Milyon 110 Bin 352 Çağrı 
YEDAM, kadrosundaki uzman klinik psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarının iş birliğinde, bağımlılıklarını yenmek isteyen bireylere ve ailelerine ücretsiz psikososyal destek hizmeti veriyor. YEDAM’a kurulduğu günden bu yana 115 çağrı merkezi üzerinden 1 milyon 110 bin 352 çağrı geldi. YEDAM görevlileri 285 bin 560 kişiyle birebir görüşme sağladı. İlk başvuru hizmet sayısı 58 bin 316 kişi oldu. Sosyal destek hizmeti verilen kişi sayısı ise 115 bin 243 kişiye ulaştı. Yeşilay psikososyal destek verirken 3 bin 747 sosyal etkinlik de düzenledi. Ayrıca İŞKUR ile iş birliği yaparak kendilerine yeni ve düzenli bir yaşam oluşturabilmeleri amacıyla 194 kişinin işe yerleştirilmesini sağladı.  

Yeşilay Bağımlılıkla Mücadelede Herkesin Yanında
Yeşilay Danışmanlık Merkezilerine alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı konularında gelen çağrılar büyük bir titizlikle karşılanıyor. YEDAM’a bugüne kadar sigara/tütün bağımlılığı ile ilgili olarak 15.975 kişi, alkol ve madde bağımlılığı içinse 22.136 kişi başvurdu. Kumar bağımlılığı için 10.400 kişi başvururken teknoloji bağımlılığı konusunda başvuran kişi sayısı ise 2.319 oldu. 
Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvuran aile sayısı ise toplam 20.683’e ulaştı.

Yeşilay Her Yıl Çeşitli Farkındalık Çalışmaları Düzenliyor
Yeşilay, yaşamlarıyla ve başarılarıyla gençlere örnek teşkil eden sporcuları ve sanatçıları “Yeşil Sahne” etkinlikleri ile gençlerle buluşturuyor, “Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması” ve “Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması” ile hem gençleri eser üretmeye teşvik ediyor hem de bağımlılıklara karşı farkındalık geliştirmelerini sağlıyor.  Ayrıca bütün bu programların yanında çocuklarımızı ve gençlerimizi korumak adına Liseler Arası Münazara Yarışması, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması gibi projeleri uygulamaya devam ediyor. Türkiye’nin 50’den fazla ilinde ve dünyanın birçok ülkesinde aynı gün düzenlenen Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu ile her yıl binlerce bisikletli iyi ve sağlıklı yaşam için pedal çevirmeyi sürdürüyor.

Yeşilay Spor Kulübü Gençlerin Gözdesi
Bağımlılıklarla mücadelede Yeşilay özellikle gençlere ulaşmak için kültür-sanat ve spor faaliyetlerini de kararlılıkla sürdürüyor. 1920’den bu yana yayınlanan Yeşilay Dergisi, 1082. sayısıyla okur karşısına çıktı. Yeşilay Dergisi’nin bu başarısı ülkemiz yayıncılığında ilk ve tek. Aktif olarak sporcu yetiştiren 110 Yeşilay Spor Kulübü ise, hâlihazırda 2073 lisanslı sporcusuyla Türkiye’nin pek çok ilinde çeşitli branşlarda müsabakalara katılıyor. 

BIRAKABİLİRSİN Uygulaması
Sigarayı bırakmak isteyenler için T.C. Sağlık Bakanlığı ile geliştirilen BIRAKABİLİRSİN uygulaması, sigara bırakma hedefinin konulması aşamasında yaşanan zorlukların raporlanmasına ve ücretsiz destek başvurusuna kadar pek çok kolaylık sağlıyor. BIRAKABİLİRSİN uygulaması sayesinde sigarayı bırakmak isteyen kişiler bu süreci uygulama üzerinden takip edebiliyor ve ihtiyaç duyduklarında Danışmanlık Merkezlerimiz klinik psikologlarına tek tuşla ulaşabiliyor. Kurulduğu günden bu yana 210 bin 700 kişi tarafından indirilmiştir.

YEŞİL DEDEKTÖR Uygulaması
T.C. Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen YEŞİL DEDEKTÖR mobil uygulaması, Yeşilay tarafından Türkiye genelinde, kapalı mekânlarda tütün mamulleri (sigara, nargile, puro) kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan bir mobil uygulama olarak hayata geçirildi. Bugüne kadar YEŞİL DEDEKTÖR uygulaması 353.000 kez indirildi. YEŞİL DEDEKTÖR üzerinden yapılan toplam ihlal bildirimi sayısı ise 399.053 oldu. 

Prof. Dr. Dilek Takımcı, Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer aldığını, “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahip olduğunu açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum