• Reklam

Yeni Maliye Bakanı'ndan ekonomi mesajları

Bakan Şimşek, yeniden refaha ulaşma konusunda izleyecekleri yol haritasından bahsetti. "Enflasyon tek haneli rakamlara düşürülecek" mesajı veren Şimşek, yüksek beklentilerin farkında olduğunu söyledi.

Yeni Maliye Bakanı'ndan ekonomi mesajları
04 Haziran 2023 - 13:00
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda devir teslim töreni düzenlendi. Nureddin Nebati, yaptığı konuşmanın ardından görevi Mehmet Şimşek'e devretti.
Bakanlık koltuğuna oturan Şimşek, yeni dönem için önemli mesajlar verirken, Türkiye'nin ekonomi alanında yeni yol haritasının ipuçlarını sundu.

Konuşmasına "Bayrak ve hizmet yarışında bu değerli emaneti şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum." diyerek başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son 1,5 yıllık dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini büyük bir fedakarlık içinde ifa eden Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Temel ilkeleri sıraladı: Refaha ulaşmamızda anahtar olacak
"Bu dönemde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmiştir." diyen Şimşek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bu başarılarda emeği olan değerli Bakanımızı tebrik ediyorum. Hükümetimizin temel hedefi, toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır.

Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.

Enflasyon yeniden tek haneli rakamlara düşürülecek
Bakan Şimşek, hazırlıklar için vakit kaybetmeden düğmeye basacaklarını belirterek şunları söyledi:

Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarına başlayacağız.

Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi ve fiyat istikrarının sağlanması, temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.

Merkez Bankası'na enflasyonla mücadele desteği
Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel politikamız olacaktır. Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eş güdüm içinde ilgili bakanlıklar ve kurumlarımıza güçlü bir koordinasyon sağlayarak yürüteceğiz.

Bu yoğun dönemde en büyük yardımcım, bakanlığımızın değerli kadroları olacaktır. Hem başbakan yardımcılığı hem de bakanlık yaptığım dönemden biliyorum ki Hazine ve Maliye Bakanlığı, güçlü insan kaynağı ve liyakatli kadrolarıyla her zaman ön planda olmuştur.

"Geceli gündüzlü çalışacağız"
Attıkları her adımın, aldıkları her kararın Türkiye'ye duyulan güveni ve istikrarı güçlendirmeye devam etmesi bakımından önem arz ettiğini anlatan Şimşek, bugün devraldığı bu bayrağı daha da yukarılara çıkarmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde geceli gündüzlü çalışacaklarını vurguladı.

"Şahsıma yüksek beklentilerle dolu görev verildiğini biliyorum"
Hazine ve Maliye Bakanı, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
"Pandemi, küresel finansal zorluklar ve depremle birlikte sadece ülkemiz değil, tüm dünya zorlu bir imtihandan geçiyor. Sayın Bakanımıza bu yoğun süreçteki çalışmaları ve gayretleri nedeniyle tekrar teşekkür ediyorum.
Şahsıma zorluklar ve yüksek beklentilerle dolu ağır bir görev verildiğini biliyorum. İnşallah hep birlikte bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız."

Seçim teşekkürü
Mehmet Şimşek, sözlerini "Mayıs ayında yapılan seçimlerde yüksek katılım sağlayarak demokratik tercihini güçlü bir şekilde ifade eden ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhur İttifakı'na güven tazeleyen aziz milletimize şükranlarımı arz ediyorum." diyerek tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum