Reklam

Yaşar Üniversitesi'ne 'Sıfır Atık' Belgesi

İZMİR Yaşar Üniversitesi, kurduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen 'Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı. Kampüste farklı noktalarda atıkları ayrıştırarak toplama istasyonları kuran Yaşar Üniversitesi, kağıttan cama, plastikten metale tonlarca değerlendirilebilir atığın geri dönüşüme kazandırıyor.

Yaşar Üniversitesi'ne 'Sıfır Atık' Belgesi
14 Ocak 2022 - 11:57 - Güncelleme: 14 Ocak 2022 - 11:57

Yaşar Üniversitesi, Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni hayata geçirerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan Sıfır Atık Belgesi'ni almaya hak kazandı. Stratejik planındaki sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili proje ve çalışmalarına devam eden Yaşar Üniversitesi, kurduğu Yeşil Üniversite Operasyonu Çalışma Komisyonu ile bu kapsamdaki çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon, yeşil kampüs oluşumunu planlamak, çevre kirliliğinin önlenmesi, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir kaynak yönetimini yapmak, kampüsün karbon ayak izini azaltmaya yönelik de atıkları azaltmadan geri dönüşümü artırmaya kadar bir dizi çalışmalar yürütüyor.

TONLARCA DEĞERLENDİRİLEBİLİR ATIĞIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ VE KAZANIMI

Bu çalışmalar kapsamında kurulan Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile kampüsün farklı noktalarına yerleştirilen 440 atık kutusu ve 29 konteynerle toplanan atıklar, ayrıştırılıp lisanslı firmalara verilerek tonlarca değerlendirilebilir atığın geri dönüşümü ve kazanımı sağlanıyor. Atıkların doğayı kirletmemesi ve geri dönüşüm, geri kazanımların doğru yapılması için kaynağından doğru olarak atığın sınıflandırılması büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, geri dönüştürülemeyen atıklar ve kağıt, cam, plastik, metal atıklar farklı alanlarda; kontamine olmuş atıklar, pil atıkları, tıbbi atıklar, filtre, boya, elektronik, aydınlatma ekipmanı atıkları, motor yağ atıkları sınıflandırılarak ayrı olarak farklı alanlarda toplanıyor.

Öte yandan, Yaşar Üniversitesi 2016 yılında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi'ni alan ilk üniversitelerden biri olmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum