• Reklam

Uzman Psikolog Köseoğlu: Okul döneminde aile desteği süreklilik göstermeli

İZMİR Yaşar Üniversitesi Uzman Psikoloğu Zeynep Melis Köseoğlu, yarın açılacak okular öncesinde velilere tavsiyelerde bulunup, "Anne ve babalar, çocuklarıyla okul dönemi rutinlerini konuşmalı, verdikleri destek okul döneminde de süreklilik göstermeli" dedi.

Uzman Psikolog Köseoğlu: Okul döneminde aile desteği süreklilik göstermeli
11 Eylül 2022 - 14:16 - Güncelleme: 11 Eylül 2022 - 14:17

Yaz tatilinin bitimiyle birlikte ders zili çalıyor. Milyonlarca öğrenci, okula geri dönüyor. Uzun bir aranın ardından başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılı için Yaşar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Müdürlüğü Uzman Psikoloğu Zeynep Melis Köseoğlu, aile ve öğrencilere yönelik tavsiyelerde bulundu.

Yaz tatilinin ardından okulların başlamasıyla hem ailelerin hem de çocukların yoğun bir tempoya girdiğini belirten Köseoğlu, "Aileler, yeni eğitim-öğretim dönemi hazırlıklarını çocuklarıyla birlikte yapmalı. Bu hazırlık sürecine çocukların dahil edilmesi ve onlara sorumluluk verilmesi büyük önem taşıyor. Çocuğun, okul alışverişine ailesiyle beraber gitmesi, çantasını kendisinin hazırlaması, çalışma programı düzenlemesi gibi faaliyetler döneme başlama konusunda onları motive edecektir" dedi.

'ÇOCUK OKULA DÖNÜŞTE KAYGI YAŞIYORSA UZMANA DANIŞILMALI'

Ailenin, çocuğun kaygıları konusunda kendisini ifade etmesini desteklemesini ancak sorunun devam etmesi durumunda ise uzmana danışılması gerektiğini belirten Köseoğlu, şu önerilerde bulundu:

"Uyku ve beslenme düzeni kısa sürede rutine oturtulmalı. Çocukları ile okul dönemi rutinleri ile ilgili konuşulmalı. Birlikte ders, sosyal etkinlik ve serbest zaman planlanması yapılmalı. Veliler, okuldaki toplantı ve etkinliklere katılmalı, öğretmenlerle iletişimde olmalı. Ders tekrarı, sınav, ödev, proje gibi sorumlulukların takvim çizelgesini hazırlama konusunda çocuklarını teşvik ve takip etmeli. Sınıf arkadaşları ile okul dışı aktiviteler planlamalı" dedi.

Anne ve babaların, çocuklarıyla okul dönemi rutinlerini konuşması gerektiğini belirten Köseoğlu, "Verdikleri destek okul döneminde de süreklilik göstermeli. Örneğin, dönem başında çok esnek başlayıp, sorun çıktığında çocuğa yüklenilmesi ya da çok sıkı başlayıp zaman ilerledikçe düzenden uzaklaşılması çocuğu ve süreci olumsuz etkiler" diye konuştu.

'HER ÇOCUK ÖZELDİR'

'Unutulmamalı ki her çocuk biricik ve özeldir' diyen Köseoğlu, "Hepsinin farklı ilgi ve potansiyelleri vardır. Onları, kardeşleri ve arkadaşları ile karşılaştırmamak; kendi içlerindeki değişimi gözlemlemek ve ona göre adım atmak gerekir. Çocuklarının güçlü yönlerini fark etmek ve bu yönde onları motive etmek çocuğun özgüvenini artıracaktır." (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum