• Reklam

Orta Doğu'da hareketli günler? Mısır ordusu askeri gücünü sergiledi

İsrail ve Filistin arasında başlayan savaş sürerken çatışmaların Orta Doğu'ya sıçrama ihtimaline karşılık Mısır, askeri gücünü görkemli bir törenle tanıttı. O anlar ise dünya basınına servis edildi.

Orta Doğu'da hareketli günler? Mısır ordusu askeri gücünü sergiledi
25 Ekim 2023 - 17:22
İsrail ve Filistin arasında savaş sürerken savaşın diğer ülkelere sıçrama ihtimali ise canlılığını koruyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail’e ait Merkava Ana Muharebe Tankı, Mısır’a ait sınır gözetleme kulelerinden bir tanesini vurdu. Olayda 9 Mısırlı askerin yaralandığı raporlara yansıdı.Mısır askeri gücünü sergiledi

İsrail'in Mısır'ı vurmasının ardından Mısır ordusu, askeri gücünü sergilemeye başladı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Süveyş'teki Üçüncü Saha Ordusu Dördüncü Zırhlı Tümeni'ni denetledi. Sisi, ordusunu İsrail'in Gazze'deki savaşına doğrudan müdahaleye karşı uyardı:
"Orduya ve halka mesajım, askeri gücünüzün sizi yanlış kararlara sürüklemesine izin vermeyin."
Sisi ayrıca Mısır ordusunun krizlerle "mantıklı ve sabırla" başa çıkan bir geçmişi olduğunu da sözlerine ekledi.

Görüntüler dünyaya servis edildi

Yüksek irtifa füze sistemleri, hava savunma silahları, yüzlerce tankın sergilendiği o anlar ise Mısır devlet televizyonundan dünyaya servis edildi. Paylaşılan görüntülerde "Savaşa hazırız" ifadeleri kullanıldı.
Gelinen noktada İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülkelerin bir ‘koruma gücü’ oluşturarak bölgeye asker gönderip göndermeyeceği merak edilirken ülkeler askeri güçlerini artırmayı sürdürüyor.Mısır askeri gücünü son yıllarda artırdı

Son yıllarda askeri harcamalarını artıran Mısır, dünyanın en güçlü orduları arasında ilk 10'a girdi. 2005 yılından bu yana dünya ordularının gücünü çeşitli ölçütlere göre değerlendiren "Global Firepower Index"e göre Mısır, 2020 yılında ilk kez dokuzuncu sırada yer aldı.Afrika kıtasının en güçlü ordusu konumunda

Mısır böylece Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki en güçlü ordu konumuna yükseldi. Emir ve komuta kademesindeki 920 bin ordu mensubu, 440 bin personel ve yaklaşık 500 bin kişilik yedeklerle ordusunun sayısal büyüklüğünü artıran Mısır, askeri donanıma da güçlü yatırım yaptı.

Endekse göre Mısır ordusu, 215'i savaş uçağı ve 81'i helikopter olmak üzere bin 54 uçağa, 4 bin 295 tank, 11 bin 700 zırhlı araç ve yaklaşık bin 100 roketatara sahip.


YORUMLAR

  • 0 Yorum