• Reklam

Organ Bağışı Haftası'nda üç hastaya umut oldu

İzmir'de Organ Bağışı Haftası'nın ilk gününde, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları nakil bekleyen 3 hastaya umut oldu. Organları bağışlanan kişinin karaciğer ve bir böbreği, iki hastaya nakletmek üzere İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezine getirildi. Diğer böbrek ise nakledilmek üzere başka bir merkeze yönlendirildi.

Organ Bağışı Haftası'nda üç hastaya umut oldu
03 Kasım 2023 - 17:18 - Güncelleme: 03 Kasım 2023 - 17:19

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası'nın ilk gününde, umutlandıran haber İEÜ Medical Point Hastanesi'nden geldi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hipertansiyona bağlı beyin kanaması geçiren ve dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki erkek hastanın organları, ailesi tarafından bağışlandı. Organları bağışlanan kişinin karaciğeri ve bir böbreği, İEÜ Medical Point Hastanesi Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi'ne getirildi. Diğer böbreği ise nakledilmek üzere başka bir merkeze yönlendirildi. Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi ekibi, bağışlanan organları acil olarak merkeze getirerek nakil işlemine başladı.

'ORGAN DONÖRÜ OLDUĞUNUZU AİLENİZE BİLDİRİN'

Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi'ne liderlik eden İEÜ Medical Point Hastanesi Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası'na ilişkin yaptığı açıklamada organ naklinin, son evre organ yetmezliği olan kişilerde tek hayat umudu olduğuru söyledi. Prof. Dr. Emre şöyle devam etti:
"Şayet organ nakli yapılmazsa hayatını kaybedecekler ve birçok insan anasız, babasız, çocuksuz, kardeşsiz ve eşsiz kalacaktır. Bu anlamda organ naklinin yarattığı fayda, çok büyüktür. Türkiye'de 25 binin üzerinde insan organ nakli beklemektedir. Türkiye'de canlı vericiden nakil daha sık yapılmakla beraber, kadavradan nakiller az sayıdadır. Bizim amacımız, kadavradan yapılan organ nakillerini artırmak ve canlı vericili nakilleri azaltmaktır. Bu anlamda sizlerin yardımına ihtiyacımız var. Organlarınızı bağışlamanız çok çok önemlidir. Organ donörü olmayı kabul ettiğiniz zaman lütfen ailenize bu kararınızı bildirin. Organ nakli, Türkiye'de hem hukuksal hem de dini yönden kabul görmüş bir işlemdir. Bunun en güzel örneği de 'Organ bağışı candan cana yapılacak en büyük sadakadır' sözüdür. Organlarınızı bağışlamanızı ve organ nakli bekleyen insanlara umut olmanızı diliyorum."
Dr. Zafer Beken Organ Nakli Merkezi ekibi ise 'Hayata iz bırak' yazılı t-shirtler ile organ bağışının önemine değindi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum