• Reklam

Marmaris'te Fazıl Say rüzgarı

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde ilki bu yıl düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, konser verdi. Konserin sonunda uzun süre ayakta alkışlanan Say, beş kez sahneye geri gelip, izleyicileri selamladı.

Marmaris'te Fazıl Say rüzgarı
21 Haziran 2022 - 14:58 - Güncelleme: 21 Haziran 2022 - 15:00

Ünlü piyanist Fazıl Say, 1. Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde Marmaris Amfi Tiyatro'da konser verdi. Konseri Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 6 bin kişi izledi. Alkışlar arasında sahneye gelen Fazıl Say, Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'ni gönülden desteklediğini belirtip, "Festivalin 'küllerinden doğan Anka kuşu' teması, pandemiyle geçirdiğimiz sürece bakınca hepimiz için anlamlı. Ama Marmaris için çok daha anlamlı. Marmaris'teki geçen yıl o korkunç yangında ormanların yok oluşunu düşününce Marmaris'in de küllerinden yeniden doğması da bunun için bir unsurdur. Doğayı korumak için varız. Hep de koruyacağız. Tekrar yemyeşil bir Marmaris oluşturacağız. Seçtiğim eserler de doğayı ve insanı sahiplenen bestecilerin başyapıt eserleri olacak" dedi.

YENİ HAYAT SONATINI İLK KEZ SESLENDİRDİ

Konuşmasının ardından piyanonun başına geçen Say, açılışı Ludwig van Beethoven'ın Ay Işığı Sonatı ile yaptı. Franz Peter Schubert'ın eserlerini de çalan Say, kendi bestelerine de yer verdi. 'Yeni Hayat Sonatı'nı ilk kez Marmaris'te çalan sanatçı ayrıca 10 Mayıs'ta vefat eden babası Ahmet Say için bestelediği 'Babam Ahmet Say' isimli eserini de seslendirdi. 1,5 saat süren konseri George Gershwin'in Summertime eseriyle bitiren Fazıl Say dakikalarca ayakta alkışlandı. Say, beş kez sahneye geri gelip, izleyicileri selamladı. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum