Malezya'ya ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar

  EGE İhracatçı Birlikleri (EİB), 2023 yılının en büyük ticaret heyeti organizasyonunu 12-15 Mart tarihleri arasında Malezya'ya gerçekleştirecek. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye'den Malezya'ya 453 milyon dolar olan ihracatta yeni hedefin 1 milyar doları aşmak olduğunu söyledi.

  Malezya'ya ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar
  29 Ocak 2023 - 11:04 - Güncelleme: 29 Ocak 2023 - 11:05

  Avrupa pazarındaki resesyon beklentisi nedeniyle ihracat pazarlarını çeşitlendirmek isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, Ticaret Bakanlığı'nın Koordinasyonu'nda, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile iş birliğinde; dünya nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya'ya erişimde kilidi açacak ülkelerin başında gelen Malezya'ya ihracatını artırmak için harekete geçti.

  Türkiye'den Malezya'ya yapılan ihracat 2022 yılında yüzde 8'lik artışla 453 milyon dolara ulaşırken, Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Malezya'ya yaptığı ihracat yüzde 26'lık artışla 28 milyon dolardan 36 milyon dolara tırmandı.

  Ege İhracatçı Birlikleri'nden Malezya'ya yapılan ihracatı sektörler bazında irdelediğinde; Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Sektörü 21,5 milyon dolarlık ihracatla açık ara birinci olurken, ikinci sırada 2,5 milyon dolarlık performansla Madencilik Sektörü yer aldı. Taşıt Araçları Sektörü 2,1 milyon dolarlık, Kuru Meyve Sektörü 1,7 milyon dolarlık, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü ise 1,6 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaştı.

  'HEDEFİMİZ MALEZYA'YA DIŞ TİCARET AÇIĞINI AZALTMAK'

  Malezya'nın 538 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmiyle güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye'nin Malezya'ya 2022 yılında yaptığı 453 milyon dolarlık ihracata karşın, 3,5 milyar doların üzerinde ithalat yaptığını, 3 milyar doları aşan dış ticaret açığını minimize etmek için Malezya ticaret heyeti organizasyonu yapma kararı aldıklarını söyledi.

  Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a yönelik yapacakları genel nitelikli fiziki bir ticaret heyetinin tüm sektörlere açık olduğunu aktaran Eskinazi, "Malezya ekonomisi sürekli büyüyen, enflasyon rakamlarının yüzde 2,5 seviyelerinde olduğu, işsizliğin yüzde 4'lerde kaldığı, alım gücünün yüksek olduğu bir ekonomi. Ticaret Bakanlığımızın Hedef Pazarlar ve Uzak Ülkeler Stratejisi'yle örtüşen bir pazar. İhracatçılarımızı Malezya Ticaret Heyeti organizasyonumuzda güçlü bir şekilde görmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

  Türkiye'nin 2022 yılında 254 milyar dolarlık ihracata imza attığını hatırlatan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, şöyle devam etti:

  "Türkiye'nin Malezya'ya ihracatında öne çıkan sektörler; demir-çelik, mücevher, halı, makine, mineral yakıtlar, kimyasallar, meyve, elektrikli makineler, çimento ve toprak ürünleri. Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta ise; gıda sektörlerimiz Malezya'ya ihracatta çok daha güçlü. İhracatta sektörel zenginliğimiz çok fazla. Malezya pazarında yapacağımız çalışmalarla kısa vadede Malezya'ya ihracatta 1 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyoruz." (DHA)

  YORUMLAR

  • 0 Yorum