• Reklam

Kiraz'daki Hisar Kalesi, 1. Derece Arkeolojik SİT'ten çıkarıldı

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'na bağlı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararı ile İzmir'in Kiraz ilçesi Hisar Mahallesi'nde bulunan Hisar Kalesi'nin 1. Derece Arkeolojik SİT kararı iptal edildi.

Kiraz'daki Hisar Kalesi, 1. Derece Arkeolojik SİT'ten çıkarıldı
25 Mayıs 2023 - 12:08 - Güncelleme: 25 Mayıs 2023 - 12:10

İzmir'in Kiraz ilçesi Hisar Mahallesi'nde yer alan Hisar Kalesi'ne ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu önemli bir karar aldı.
Daha önce Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile tescil edilen ve İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu  kararıyla koruma grubu 1 olarak belirlenen, kale duvarları içeriden 10 metre dışarıdan 25 metre olacak şekilde '1. Derece Arkeolojik SİT Alanı' olarak belirlenen Hisar Kalesi'nde koruma kurulu yeniden inceleme yaptı.
Hisar Kalesi'nin kayalık bir tepe üzerinde kurulmuş olması, yüzeyde herhangi bir arkeolojik kalıntının bulunmaması nedeniyle söz konusu alanda tanımlanan 1. derece arkeolojik SİT kararı iptal edildi. Kale içi ve kale duvarları dışında kalan kısımların kalenin koruma alanlı olarak belirlenmesine ve koruma alanı sınırları içerisinde yapılacak her türlü inşai ve fiziki uygulama öncesi kurul izni alınmasına karar verildi. İlgili karar bugün Resmi gazetede yayımlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum