• Reklam

İzmir Yeşilay dünya tütünsüz günü kapsamında bağımlılıkla mücadele ediyor

31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü kapsamında İzmir Şehir Hastanesi Oditoryumu’nda düzenlenen “Muhtarımla Birlikte Bağımlılıkla Mücadele” etkinliği İzmir Valiliği, Yeşilay İzmir Şubesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir araya gelmesiyle gerçekleştirildi.

İzmir Yeşilay dünya tütünsüz günü kapsamında bağımlılıkla mücadele ediyor
31 Mayıs 2024 - 11:12 - Güncelleme: 31 Mayıs 2024 - 11:18
31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü kapsamında İzmir Şehir Hastanesi Oditoryumu’nda düzenlenen “Muhtarımla Birlikte Bağımlılıkla Mücadele” etkinliği İzmir Valiliği, Yeşilay İzmir Şubesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir araya gelmesiyle gerçekleştirildi. Yeşilay bu yıl ‘çocukları tütün endüstrisinin tehdidinden korumak’ temasıyla yıla çıkarak 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, tütün endüstrisinin milyonlarca genci hedef almaya devam ettiğinin altını çizdi. 2022 yılı verilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon genç bir şekilde tütün kullanmakta, erken yaşta başlayan tütün kullanımının bağımlılık riskini artırdığı, tütün kontrolündeki ilerlemeye rağmen milyonlarca gencin tütün endüstrisi tarafından hedef alındığı bilinmektedir.

İzmir Bağımlılıkla Mücadelede Birleşti
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için İzmir Valiliği, Yeşilay Cemiyeti İzmir Şubesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 30 Mayıs Perşembe günü saat 10:00'da İzmir Şehir Hastanesi Oditoryumu'nda gerçekleştirilen “Muhtarımla Birlikte Bağımlılıkla Mücadele” etkinliğine İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan; Menemen, Buca, Bornova, Karabağlar, Konak, Çiğli, Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinin kaymakamları ve İzmir’in mahallerinden 400’e yakın muhtar katılım sağladı. Katılımcıları bağımlılığın önlenmesi ve tedavisinin çeşitli yönleri konusunda eğitmek ve öncülük etmelerini sağlamak üzere tasarlanmış bir dizi bilgilendirici oturum ve interaktif atölye çalışması yer aldı. Bu önemli toplumsal buluşma, bağımlılıkla mücadeleye yönelik strateji ve girişimleri tartışmak üzere uzmanları, sağlık çalışanlarını ve yerel liderleri bir araya getirdi. İzmir Valisi Sayın Dr. Süleyman Elban’ın destekleri ve teşvikleri ile gerçekleştirilen etkinlikte sürekli eğitimin, toplum desteğinin ve etkili önleme ve tedavi stratejilerinin uygulanmasının bağımlılıkla mücadelede ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

Saat 10:00'da başlayan ve eğitim oturumu açılışı İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Sn. Arıcan bağımlılıkla mücadelede omuz omuza verip gençlere daha sağlıklı bir nesil sunmanın önemine dikkat çekerken, Yeşilay İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, muhtarlara seslenerek;  bağımlılıkla mücadelede toplumun kılcal damarlarına ulaşmak için öncü rol oynamalarını halkı doğru ve bilinçli yönlendirmede Yeşilay’a destek beklediklerini dile getirdi. Ardından Yeşilay Eğitim Yönetimi Uzmanı Tolga Uçar, bağımlılığın anlaşılması konusunda detaylı bir analiz sunarak kapsamlı eğitim ve farkındalık programlarına duyulan ihtiyacı detaylandırdı. Ekonomi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oğuz Kılınç ise nikotinsiz bir yaşam tarzı sürdürmenin faydalarını muhtarlarımızla paylaştı.

“Muhtarımla birlikte, Bağılımlılıkla Mücadele” etkinliğinde bağımlılık ve sağlık konusunda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi AMATEM'den Uzm. Dr. Başak Bağcı, bağımlılığın sağlık üzerindeki etkisine daha derin bir bakış açısı sunan gerçek hayattan vaka çalışmaları sundu. Muhtarlarımız böylece gündelik hayattan bağlımlılık örnekleri ile eğitimlerini sürdürdü.

Bornova İlçe Sağlık Müdürlüğü'nden Uzm. Psikolog Ahmet Fırat Turan, kumar bağımlılığının risklerini detaylı bir şekilde muhtarlarımızla paylaşırken, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi'nden Uzm. Dr. Nurcan Şentürk, bağımlılara yönelik İzmir genelinde halkın ilk basamak sağlık hizmetlerinde kolaylıkla ulaşabileceği ve destek alabielceğikoruyucu ve önleyici tedavi seçenekleri hakkında değerli bilgiler verdi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'nden Polis Memuru Bircan Birkan, bağımlılığın yasal boyutlarına genel bir bakış sunarak, kolluk kuvvetlerinin bağımlılığın önlenmesi ve kontrolündeki rolünü vurgulayan bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinlik, canlı bir soru-cevap oturumunun ardından katılımcıların bağımlılıkla ilgili konulardaki bilgilerini test eden interaktif bir Kahoot oyunu ile sona erdi. Yarışmaya yoğun ilgi gösteren İzmirli muhtarlar, hem eğitim sonucunda edindikleri bilgileri test etme hem de eğlenerek yarışma deneyimini yaşadılar. Kahoot yarışma sonucunda ilk üçe giren İzmirli Muhtarlara İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan ve İzmir Yeşilay Şube aşkanı Prof. Dr. Dilek Takımcı tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ana programa ek olarak fuaye alanında 2024 yılı Sağlıklı Nesil Yetenek Yarışması’nda yarışan İzmir ilçelerindeki öğrenciler tarafından hazırlanan bir sanat sergisi, alkol gözlüğü testi, karbon monoksit ölçümü gibi ilgi çekici etkinlikler de yer aldı. Muhtarlarımızın bağımlılıkla mücadele farkındalık düzeyini arttırmak için düzenlenen bu etkinlikler, bağımlılığın etkileri ve önleme yolları konusunda pratik bir bakış açısı sağlamak üzere tasarlandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum