• Reklam

İzmir Gelinlik Fuarı'nı 25 bin kişi ziyaret etti

AVRUPA'nın en büyük gelinlik ve abiye giyim fuarı olarak bilinen IF Weddding Fashion İzmir, ticari görüşmeleri, moda şovları, defileleri ve etkinlikleri ile geçen hafta Fuarizmir'de gerçekleştirildi. Fuar 75 ilden 20 bin 73 yerli, 98 ülkeden 4 bin 954 yabancı olmak üzere toplam 25 bin 27 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Oda başkanları ve sektör temsilcileri, fuarın ekonomiye ve sektöre olan etkilerini değerlendirdi.

İzmir Gelinlik Fuarı'nı 25 bin kişi ziyaret etti
02 Aralık 2022 - 14:05 - Güncelleme: 02 Aralık 2022 - 14:07

16. IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı, 22-25 Kasım tarihleri arasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Ege Giyim Sanayicileri Derneği partnerliğinde düzenlendi. Türkiye'den ve 10 ülkeden abiye giyim, gelinlik, damatlık, aksesuar ile çocuk giyim ürün gruplarından 223 katılımcının yer aldığı fuar, dünyanın dört bir yanından 98 ülkeden ve Türkiye'nin 75 ilinden profesyonel ziyaretçileri ağırladı. Fuar kapsamında, Ticaret Bakanlığı desteği, İzmir Ticaret Odası ve Ege İhracatçılar Birliği iş birliği ile Alım Heyeti organizasyonları da düzenlendi. İzmir'de, 16'ncı kez gerçekleştirilen fuar, yalnızca sergilenen ürün çeşitleriyle değil defileleri, yarışmaları ve şovları ile de dikkat çekti. 2023 modasına yön verecek tasarımlar da ilk kez fuarda görücüye çıktı.

'İZMİR'DE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN GURUR DUYUYORUZ'

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, "IF Wedding Fashion İzmir, Avrupa'nın en büyük moda fuarı. Büyümesini aralıksız her yıl sürdüren bu fuara, İzmir'de ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Fuarımızda tüm ürün gruplarından 223 katılımcımız oldu. 75 ilden 20 bini aşkın yerli profesyonel ziyaretçimiz, 98 ülkeden 5 bine yakın yabancı ziyaretçimiz ve alım heyetlerimiz vardı. Türkiye, özellikle son yıllarda gelinlik ve abiyede önemli bir tedarikçi konumunda ve yaklaşık 1 milyar doların üzerinde gelinlik ihracatı yapıyor. Bunun yaklaşık yüzde 70'i de İzmir'den gerçekleştiriliyor. Başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünya geneline, gelinliğin yanı sıra abiye, damatlık gibi düğün kıyafetleri ihraç ediliyor. Ege Giyim Sanayicileri Derneği ile bu yıl 13.'sünü düzenlediğimiz Gelinlik Tasarım Yarışması ile de sektöre genç tasarımcılar kazandırıyoruz" dedi.

'EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTALARINDAN BİRİ HALİNE GELDİ'

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, fuarın sektör temsilcilerinin dünyadaki en önemli buluşma noktalarından biri haline geldiğini belirtip, "İzmir Ticaret Odası olarak ülkemizde gelinlik, abiye ve damatlık sektörünün en önemli aktörleri konumundaki İzmirli üreticilerimizin dış pazarlardaki bağlantılarının güçlendirilmesi, çeşitlendirilmesi ve artırılmasını hedefliyoruz. Bu amaçla, eş zamanlı olarak Alım Heyeti Organizasyonu gerçekleştirdik. 3 gün boyunca devam eden sektörel alım heyeti organizasyonumuzda, 14 üye firmamız 9 ülkeden yabancı alıcılarla toplam 220 ikili görüşme gerçekleştirdi" açıklamalarında bulundu.

'ULUSLARARASI ARENADA GURURUMUZ OLMAYA DEVAM EDİYOR'

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, "IF Wedding Fashion İzmir, moda sektörünün en büyük fuarlarından biri olup uluslararası arenada gururumuz olmaya devam ediyor. Fuar, göz bebeğimiz. Çünkü istihdam sağlıyor, ihracat yaparak döviz kazandırıyor. Nitelikli işgücü, kaliteli üretimi ile İzmirimizi, ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil ediyor. Her alanda dönüşümün yaşandığı bir süreç içerisindeyiz. İnovasyonun, yaratıcılığın, kişiye özel üretimin, tasarımın öne çıktığı, sanayi 5.0'ın gündemde olduğu bir çağda, sektörün atacağı her yenilikçi adım, bir sonraki adımı daha güçlü, daha başarılı kılacaktır" dedi.

'SEKTÖRDE DÜNYA PAZARINDAN ALDIĞIMIZ PAYI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ'

Türkiye'nin gelinlik, takım elbise ve abiye sektörlerinde dünya pazarından aldığı payı arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, "Ülkemizin gelinlik üretiminin yüzde 70'lik kısmını İzmir tek başına karşılıyor. Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere tüm dünya geneline ihracat yapıyoruz. Bu sene Birliğimiz, alım heyeti organize etti. Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, İsveç, İtalya, Makedonya, Yunanistan olmak üzere 10 farklı ülkeden 51 yabancı alıcıyla 18 firmamız yaklaşık 200 görüşme gerçekleştirdi. Yeni ticari bağlantılarla Türkiye'nin gelinlik, takım elbise ve abiye sektörlerinde dünya pazarından aldığı yüzde 4 payı yüzde 10'a çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

'KENTİN TİCARİ SİRKÜLASYONUNA DA KATKI SAĞLIYOR'

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise fuarın sadece sektöre değil, kentin tüm dinamiklerine önemli katkılar verdiğini söyleyerek, "Sektörel rekabette güç kazanmak adına fuarlardan istifade ediyoruz. Öte yandan, ihtisas fuarlarının, sadece ilgili sektörün üyelerine değil, kentin ticari sirkülasyonuna da olumlu yansıdığını gözden kaçırmamak lazım" dedi.

'TÜM KURUMLARIN SAHİPLENMESİ VE BİRLİKTE HAREKET ETMESİ BAŞARIYI GETİRDİ'

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, fuarın 16 yıldır yükselen bir ivme ile devam ettiğini ve bu yıl da geçen yıla oranla katılımcı sayısı ve metrajda artış yaşandığını dile getirip, sözlerini şöyle sürdürdü: "Partneri olduğumuz Fuar, dünyada önemli bir yere sahip. Bu başarının en önemli sebebi, kentimizdeki tüm kurumların fuarı sahiplenmesi ve büyütmek için birlikte hareket etmesi. Fuarda yakalanan iş bağlantıları sonrasında üretici firmaların müşterilerine hızlı ve kaliteli üretim ile hizmet vermesi sektörün yurt dışında başarılı bir noktaya gelmesini sağladı."

'OTELLERDE DOLULUK YÜZDE 100'E ULAŞTI'

SKAL İzmir Başkanı Güner Güney ise IF Wedding Fashion İzmir'in otelcilik ve turizm sektörüne büyük katkı sağladığını belirterek, "Hem şehir merkezinde Çankaya, Konak, Alsancak, Basmane, Bayraklı ve Balçova'daki otellerin yanı sıra çevredeki tatil bölgelerinde de doluluk oranları yüzde 100'e ulaştı. Pandemi sonrasında bu oranlar sektöre büyük katkı sağladı, moral oldu. Kısa süre sonra da TTI İzmir Fuarı geliyor. İhtisas fuarlarının, sektörümüze ve İzmir'in tanıtımına büyük etkisi var" dedi.
IF Wedding Fashion İzmir'in yalnızca bir fuar değil yarışma ve defileleriyle de bir dünya markası haline geldiğini belirten Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım da fuarda tüm kurum ve kuruluşların güç birliğinin, sektörün gelişmesine de büyük katkılar sağladığını dile getirdi.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum