• Reklam

İzmir'e Uluslararası UCLG Ödülü-Kültür 21 Mansiyon Ödülü verildi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 'kriz belediyeciliği' uygulamasıyla uluslararası ödüle layık görüldü. 100'den fazla dünya kentinin başvuru yaptığı Uluslararası UCLG Ödülü-Kültür 21 Mansiyon Ödülü'nü İzmir aldı.

İzmir'e Uluslararası UCLG Ödülü-Kültür 21 Mansiyon Ödülü verildi
14 Ağustos 2022 - 13:22 - Güncelleme: 14 Ağustos 2022 - 13:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin pandemideki kısıtlayıcı koşullara rağmen kentte kültür ve sanatı canlı tutmak için yaptığı çalışmalar Uluslararası Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Kültür 21 Mansiyon Ödülü'nü getirdi. UCLG Kültür Komitesi tarafından verilen ödülün başvuruları, jüri ekibi tarafından değerlendirildi. Başkanlığını Catherine Cullen'ın yaptığı jüri komitesinde Diana Alarcón González, Claudia Curiel de Icaza, Francisco d'Almeida ve Türkiye'den Doç. Dr. Serhan Ada yer aldı.

'KÜLTÜR VE SANATIN KRİZ DURUMLARINDA DAHİ CANLI TUTULMASI GEREKİYOR'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'de kültür sanatı canlı tutmaya devam edeceklerini belirterek "İzmir, kültür ve sanat vizyonu, dayanışma kültürü ve vizyonuyla dünyaya örnek oldu. UCLG İzmir Kültür Zirvesi'nde de vurguladığımız gibi ekonomik ve ekolojik dönüşümün kültürle sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden kültür ve sanatın kriz durumlarında dahi canlı tutulması gerekiyor. Biz de kentte kültürün sürdürülebilir hale getirilmesi için aktif katılım ve dayanışma yolunu benimsedik" dedi.

'KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİ DAYANIŞMAYLA CANLI TUTULDU'

İzmir'de sahneleri bulunan özel tiyatrolardan 2 bin 500'ün üzerinde tiyatro bileti satın alındı, tiyatro gösterimleri için salonların kiraları yarı yarıya düşürüldü, Sofita İzmir projesinde 56 tiyatroyla söyleşi yapıldı ve 38'inci İzmir Tiyatro Günleri'nde 91 oyun dijital olarak İzmirTube üzerinden yayımlandı. Binlerce tiyatro emektarına 2 milyon TL'nin üzerinde katkı sağlandı. Eğitimlerle birlikte müzik sektörüne 3 milyon TL'nin üzerinde, yereldeki sinema sektörüne 1 milyon TL'nin üzerinde, plastik sanatlara ise 1,5 milyon TL'nin üzerinde katkı sağlandı.
Öte yandan, 2022 yılında Uluslararası UCLG Kültür 21 ödülünü Arjantin'den Buenos Aires (büyük ödül), İrlanda'dan Dublin, Türkiye'den İzmir, Güney Kore'den Busan ve Jinju, Endonezya'dan Bandung, Burkina Faso'dan Ouagadougou ve Moritanya'dan Tevragh Zeina aldı. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum