• Reklam

Dokuz Eylül'den uluslararası olma hamlesi

FOUNDATİON For International Business Administration Accreditation'ın (FIBAA) Başkanı Diane Freiberger ve Slovenya Yükseköğretim Kalite Kurulu (NAKVIS) Başkanı Dr.Franci Demsar ile bir araya gelen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak için temaslarda bulundu.  

Dokuz Eylül'den uluslararası olma hamlesi
14 Ağustos 2022 - 13:27 - Güncelleme: 14 Ağustos 2022 - 13:28

DEÜ'nün uluslararası alanda faaliyetlerini artırmak üzere Almanya ve Slovenya'ya ziyaretlerde bulunan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Almanya'nın uluslararası akreditasyon kurumu FIBAA Başkanı Diane Freiberger ve NAKVIS Başkanı Dr.Franci Demsar ile bir araya geldi. Rektör Hotar, yurt dışı temasları kapsamında ilk önce FIBAA Başkanı Sn.Diane Freiberger ile bir görüşme gerçekleştirdi. Burada yaptığı temaslar çerçevesinde DEÜ'nün FIBAA ile olan kurumsal akreditasyon sürecini başlatan Rektör Hotar, yükseköğretimde uluslararası bir ağa sahip olan FIBAA'nın başkanı ile yeterlilik hedefleri, eğitim programları ve kalite standartlarına yönelik fikir alışverişinde bulundu. Freiberger ile DEÜ'nün uluslararasılaşmaya yönelik çalışmalarını ve gelecek hedeflerini paylaşan Rektör Hotar, FIBAA'nın akreditasyon süreçleri hakkında da bilgi aldı. Hotar'ın ikinci durağı ise NAKVIS Başkanı Dr. Franci Demsar oldu. Hotar, DEÜ ve Slovenya üniversiteleri arasında ortak projeler yürütülmesi için görüş birliğine vardığı Franci Demsar ile yükseköğretim alanında yapılabilecek kalite çalışmalarını değerlendirdi.

'ULUSLARARASILAŞMAYA ÖZEL ÖNEM'

Yurt dışında DEÜ adına gerçekleştirdikleri temaslara ilişkin açıklamalarda bulunan Rektör Hotar, DEÜ'nün uluslararası alanda tanınırlığını artırmak için yoğun çaba harcadıklarını ifade ederek, "Uluslararasılaşma süreçlerinin ve kalite standartlarının üniversitemizde daha kurumsal ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Küresel yükseköğretim alanında yaşanan rekabet ortamına entegre olabilmek ve araştırma üniversitemizin başarısını artırmak için bu tarz görüşmelerin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Yürüttüğümüz faaliyetlerimizin kalitesini artırarak üniversitemize, fakültelerimize, bölümlerimize en uygun uluslararasılaşma modellerini hayata geçiriyoruz. Akademisyenlerimizin bilimsel yayın kalitesini artırmak ve araştırma süreçlerine katılımlarını sağlamak için onları teşvik ediyoruz. Uluslararası akreditasyon süreçlerini tamamlamamızla birlikte daha çok başarılı uluslararası öğrenci ve akademisyeni üniversitemize kazandırmanın da önünü açmış olacağız" dedi.

Söz konusu ziyaretlerde DEÜ Dış İlişkiler Koordinatörü ve Orta ve Doğu Avrupa Kalite Güvence Ajansları Birliği (CEENQA) Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Olgun Çiçek de yer aldı. Doç. Dr. Olgun Çiçek, DEÜ'nün uluslararasılaşma süreçlerine katkı koymak için bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çiçek, "Özellikle CEENQA Başkanı da olan Slovenya Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Dr.Franci Demsar'ı ziyaretimizde Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri üniversiteleri ile araştırma üniversitemiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini değerlendirdik" diye konuştu. (DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum