• Reklam

İzmir'de sağlık çalışanlarına 30 bin lira promosyon

Özel bir bankayla yapılan anlaşma sonucu İzmir'deki sağlık personeli 5 yıllığına 30 bin lira maaş promosyonu alacak. Birlik Sağlık Sen, paranın az olduğunu açıkladı.

İzmir'de sağlık çalışanlarına 30 bin lira promosyon
07 Ocak 2023 - 10:16 - Güncelleme: 07 Ocak 2023 - 10:30
İzmir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş, sosyal medya hesabından yapılan anlaşmayı şöyle duyurdu:
"30 bin lira banka promosyonu hayırlı olsun.
Kamu ve özel bankalar ile yapılan görüşmeler neticesinde en yüksek teklifi veren Yapı Kredi Bankası mevcut promosyon sözleşmelerinin ilimizdeki sendika temsilcileri ile birlikte mahsuplaşma olmadan 30 bin TL karşılığında Yapı Kredi Bankası ile sözleşme imzalanması ortak kararı alınmıştır. Sözleşme önümüzdeki hafta içinde imzalanacak olup, promosyon ödemeleri Ocak ayı içerisinde hesaplara aktarılacaktır. Tüm personelimize hayırlı olsun.”Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, anlaşmaya tepki göstererek şunları söyledi:
"Anlaşma toplantısına ilgili bürokratlar, yetkili sendika olarak Sağlık Sen, yetkili işçi sendikası olarak, öz sağlık iş ve iki memur sendikası katılmıştır. Promosyon toplantısında, ortak karar ve oy birliği ile hiçbir itiraz olmadan, hastaneler için kalan 2 yıla ek olarak 3 yıl, birinci basamak için kalan 4 yıla 1 yıl uzatılmış ve 5 yıllığına 30 bin TL karşılığında anlaşma sağlanmış.
Birlik Sağlık Sen olarak, ülkemizde son bir yılda yapılan en kötü promosyon anlaşmasını kabul etmemiz mümkün değildir.
Sağlık Bakanlığı'nın 3 yıllığına 29 bin TL anlaşma yaptığı, pek çok kurumumuzun 43 bin, 45 bin TL promosyon anlaşmaları yaptığı son zamanlarda, hem de oy birliğiyle 5 yıllığına 30 bin TL çok düşük bir rakamdır.Önümüzdeki hafta imzalanacağı ifade edilen bu anlaşma, henüz imzalanmamışken, yol yakınken dönülmesinde ve yenilenmesinde fayda vardır.
Toplantıda usul hatası da bulunmaktadır.
Şunu da belirtmek isteriz ki, promosyon toplantılarına katılım ile ilgili sendikamıza her hangi bir davet yapılmamıştır.
Toplantıya ya yetkili sendikayı tek olarak davet edebilirsiniz. Anlarız. Yetkili sendikayı tek olarak davet etmiyorsanız, o zaman İzmir İlinde üyesi olan tüm sendikaları davet etmeniz gerekir. Katılmak isteyen sendikalar katılır ya da katılmaz. Hangi kanuna, genelgeye, yönetmeliğe ya da kritere göre üç sendikayı davet edip, diğer sendikaları yok sayıyorsunuz?
Bize göre, Türkiye’nin en büyük üçüncü ili olan İzmir İlinde Sağlık Bakanlığına bağlı personeller için yapılmış olan promosyon anlaşması, Son bir yıldır yapılan en kötü promosyon anlaşmasıdır. İmzalanmadan yenilenmesi gerekir."

YORUMLAR

  • 1 Yorum