İzmir'de dersler 30 dakikaya inmeli

Bağımsız Eğitim-Sen İzmir İl Temsilcisi ve aynı zamanda Genel Merkez Basın ve Sosyal İşler Sekreteri Mehmet Güleç yaptığı yazılı açıklamada İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ders sürelerinin kısaltılmasını ve okullardaki yardımcı personel sayısının artırılmasını talep etti.

İzmir'de dersler 30 dakikaya inmeli
17 Eylül 2021 - 22:32 - Güncelleme: 17 Eylül 2021 - 22:53
Başkan Güleç yaptığı açıklamada: “Okulların açılmasını büyük bir heyecanla bekliyorduk. Zira bir buçuk yıldan beri süren uzaktan eğitim süreciyle okulların önemini daha çok kavradık. Herkes büyük bir heyecanla okulların açılmasını bekliyordu. Ancak ne yazık ki bazı okullarımızda alınması gereken tedbirlerin alınmadığını gördük. Örneğin bazı sınıfların 45-50 kişilik mevcudu olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda o sınıfta sosyal mesafe kuralının sağlanamadığı görülmüştür. Ayrıca maske takmayan ya da takmakta zorlanan çocukların olduğunu görmekteyiz.  Öğretmenlerimizin de 40 dakika boyunca maske ile ders anlatması da gerek sağlıklarını gerekse sergiledikleri performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum sağlıklı bir eğitim-öğretim ortamı sunmaktan uzaktır. Bu anlamda 40 dakikalık ders süresinin uzun olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca kalabalık sınıflarda gerekli tedbirlerin alınmadığı, okullarda temizlik sorunu bulunduğu, velilerin endişeli okul önünde ve hatta içinde bekleyişleri gibi birçok sorunun ortaya çıktığı görüldü. Bakanlığın en azından 1 ay öncesinden bu konudaki eksiklerini gidermesi gerekirdi. Acilen okulların ihtiyaç duyduğu sayıda yardımcı personel (hizmetli, güvenlik vb.) temin edilmeli, bina sorunu yaşayan okullar tespit edilip mevcut öğrenci sayılarına göre yeniden bir eylem planı çizilmesi gerekmektedir. Yoksa karantina altına alınan sınıf, öğrenci, öğretmen sayısı artmaktadır ki bu durumda öğrenciler aracılığıyla evlere taşınan virüsün yayılması ve birçok evin (evde yaşayan bireylerin) karantinada kalması anlamına gelir ki bu da doğal bir sokağa çıkma yasağını yaşatır insanlara… Okullardaki süreci iyi planlayamazsak bu iş çok şeye etki eder. Bu sebeple gereken tedbirlerin alınması elzemdir” dedi.
Güleç, sözlerinin devamında “Okullarda yüzyüze eğitimin ne kadar mühim olduğunu biliyoruz. Lakin gereken tedbirlerinde alınmasını istiyoruz. Sendika olarak önerimiz 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı için ders sürelerinin gerek ülke çapında gerekse İzmir’de 30 dakika olarak güncellenmesidir. Ayrıca kalabalık sınıflarla ilgili olarak okul bazlı önlemlerin alınması ve ihtiyaç duyulan yardımcı personelin acilen sağlanması gerekmektedir” diyerek İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dersler 30 dakika olsun çağrısında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum