Reklam

İzmir'de ağaç kesen ünlü şirkete büyük ceza

İzmir'in Gaziemir ilçesinde Gözde Grubu’nun Yeşil Mahallesi’ndeki ağaç kesimleriyle ilgili belediye harekete geçti, ceza kesti.

İzmir'de ağaç kesen ünlü şirkete büyük ceza
25 Ekim 2021 - 21:17

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gözde Grubu'nun projesine uygun olmayan imalatlar yapmaya başladığını tespit ettiklerini bu yüzden de 2 milyon lira para cezası kestiklerini söyledi.
Başkan Arda, Gaziemir’in Yeşil Mahallesi’nde Gözde Grubu tarafından sürdürülen lüks konut inşaatı alanındaki yüzlerce çam ve zeytin ağacının ne olduğu konusuyla ilgili, “Bölge 30 yıl önce imara açılmış. Bölgeyi görseniz herhalde içiniz kan ağlar. Mevcut firma bizden önceki dönemde orasıyla ilgili inşaat ruhsatı almış. Binalar yapılıyor. Orman Bölge Müdürlüğü’nden resmi yazı almışlar, 62 tane ağacın kesilmesiyle ilgili. Ardından inşaata başlıyorlar. Bizim takibimizde. Bizim tespitimize göre 10/15 civarında ağaç kesme planına uymayan ağaçlar da kaldırılmış. O ağaçları da inşaata doğru araçların geçmesi için kaldırdıklarını söylüyorlar. Onlar boş alanlara daha fazlasını dikeceklerini iddia ediyorlar, biz işin o kısmında değiliz. Oradan çıkan hafriyatlarla ilgili yanlışlar var. Onlarla ilgili cezalar kestik. Ancak en önemlisi projesine uygun olmayan imalatlar yapmaya başladıklarını tespit ettik. Bununla ilgili geçen haftaki encümenimiz yaklaşık 2 milyon liralık bir para cezası kesti. Belki daha tebligatı bile ellerine ulaşmamıştır. Burada yapı denetim firmasının eksikleri, yanlış gördüğü şeyleri 6 gün içerisinde rapora dönüştürüp, durdurması gerekiyor. Ancak göz yumulmuş. Yapı denetim firması ile ilgili de şikayetlerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletiyoruz. İnşaat durmuş durumda. Yaptıkları değişiklikler proje tadilatıyla giderilebilecek şeylerse proje tadilatı yapıp devam etmeleri gerekiyor. Gözümüz üzerinde ama başa dönersek benim için kan ağlıyor. Ciğerlerimize hançer saplanmış durumda” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum