• Reklam

İSO 500 İkinci Listesi'nde Manisa'dan 17 firma yer aldı

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO), mayıs ayında açıkladığı 'İSO Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022" araştırmasının ardından daha çok KOBİ niteliğindeki kuruluşları kapsayan 'İSO Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022' araştırmasının sonuçlarını da açıkladı. Listede Manisa'dan 17 firma yer aldı.

İSO 500 İkinci Listesi'nde Manisa'dan 17 firma yer aldı
31 Ekim 2023 - 13:17 - Güncelleme: 31 Ekim 2023 - 13:18

2022 yılında İSO İkinci 500'ün üretimden satışları yüzde 104,8 oranında artarak 339,2 milyar TL'den 694,8 milyar TL'ye çıktı. Bu yüksek oranlı artışta, güçlü iç talep ve ihracat artışının yanı sıra enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş belirleyici rol oynadı. Üretimden satışlarındaki değişimler, yıl sonu TÜFE enflasyonundan arındırılarak incelendiğinde; 2022 yılında yüzde 24,7 ile oldukça güçlü bir reel artış yaşandığı görüldü. Ancak bu artış, 2021'deki yüzde 30,4'lük artışın altında kaldı.Reel değişimler hesaplanırken son yıllarda olduğu gibi yine yıl sonu TÜFE enflasyonu kullanıldı. Ancak 2022 sonunda TÜFE enflasyonu yüzde 64,27 iken ÜFE enflasyonu yüzde 97,72 düzeyinde gerçekleşti. İSO, KOBİ niteliğindeki kuruluşları kapsayan 'İSO Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2022' araştırmasının sonuçlarını da açıkladı. Listede Manisa'dan 17 firma yer aldı.

'MANİSA İŞ DÜNYASI OLARAK ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ'

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz listede yer alan Manisa'da üretim yapan 17 firmayı tebrik etti.İSO ikinci 500 listesinde yer alan firmalarla gurur ve onur duyduklarını belirten Mehmet Yılmaz, "'İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan ikinci 500 sanayi kuruluşu listesinde odamıza kayıtlı üyelerimizden merkezi ilimizde olan 8 firmayla birlikte yine odamıza kayıtlı olarak bölgemizde üretim yapan ama merkezleri başka şehirde ve ilçelerimizde olan 9 firmamızla birlikte devler liginde Manisa'dan 17 firmamız yer aldı' dedi.

Zorlu rekabet koşullarına rağmen Manisalı sanayicilerin üretime, istihdama ve ihracata devam ederek ülkemiz adına önemli katkı sağladıklarını belirten Başkan Yılmaz, "Belirsizliklerle dolu bir küresel rekabet ortamında, dijital ve yeşil dönüşüm gibi çok önemli iki yapısal dinamikle yüzleşiyoruz. Böyle bir dönemde, iktisadi koşullardaki dalgalanmalara daha duyarlı olan orta ve küçük ölçekli sanayi kuruluşlarımıza verilecek desteğin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Küresel ekonomide son 4 yılda yaşanan gelişmeler ekonomik dengeleri çok ciddi şekilde etkiledi. Her şeye karşın İSO İkinci 500 verilerinde de görüyoruz ki, sanayinin ve sanayicimizin 2022 yılının zorlu koşullarında göstermiş olduğu performans takdire şayandır. Sanayicilerimiz tüm zorluklara rağmen ekonomideki en temel işlevi olan üretmeyi sürdürüp, aş ve iş yaratmayı başararak Türkiye'nin ve Türkiye ekonomisinin yanında olma sorumluluğunu güçlü bir şekilde göstermiştir. Sanayicilerimiz göstermiş oldukları bu performans ile ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sunuyorlar. Bir sanayi ve ihracat şehri olan Manisa'mız, tüm ekonomik zorluklara rağmen önümüzdeki dönemde de üretmeye devam edecektir" dedi.

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizin 100.yılını kutladığımız bu günlerde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla olur' sözünde olduğu gibi Manisa iş dünyası olarak, sahip olduğumuz bilgi ve birikim ile 2023 yılında da tahmin edilen küresel ekonomik yavaşlamanın olumsuz etkilerinden uzak, yeşil dönüşümü önceleyen bir perspektif ile ülkemizin ikinci yüzyılında kalkınmasına ve refahına en üst düzeyde katkı sunup üretmeye devam edeceğiz. Bu katkıların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanıyorum" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum