• Reklam

Gaziemir'deki 70 alışveriş merkezinde "kolon" denetimi yapıldı

İlçedeki 70 binanın altındaki alışveriş merkezinde inceleme yapan Gaziemir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, yapılarda projeye aykırı herhangi bir durum olmadığını tespit etti.

Gaziemir'deki 70 alışveriş merkezinde "kolon" denetimi yapıldı
03 Mart 2023 - 15:38
Türkiye'nin 11 ilinde büyük yıkımlara yol açan depremin ardından yapılarda kolon kesme ve projeye uygunsuzluk nedeniyle binaların yıkıldığı iddiaları dile getirildi. Bu iddia üzerine harekete geçen Gaziemir Belediyesi, yurttaşların can ve mal güvenliği için zemin katında dükkân olan yapılarda denetim yaptı. Belediye teknik ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, yapının projeye uygun olup olmadığı incelendi. Zemin katında alışveriş merkezi bulunan 70 binada yapılan denetimlerde, kolon kesme işlemi veya kirişlere herhangi bir müdahale yapılıp yapılmadığına bakıldı. Yapıların fiziki durumları ile projelerinin karşılaştırılması sonucunda binaların taşıyıcı sistemlerine herhangi bir müdahalede bulunulmadığı tespit edildi.

Yapılan denetimler hakkında bilgi veren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Ülkemizi yasa boğan depremin ardından, yıkılan yapılarda kolon kesme yapıldığını iddiaları yoğun olarak gündeme geldi. Bu durum evlerinin altında alışveriş merkezi olan yurttaşlarımızı huzursuz etti. Biz de yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için ilçemizdeki dükkânlarda inceleme yaptık. Uzman ekiplerimiz tarafından yürütülen çalışmalarda, yapıların projelerine uygun olup olmadığı kontrol edildi. 70 binada yapılan bu denetimler sonucunda yapıların taşıyıcı sistemlerinin tamamen projelerine uygun olduğunu tespit ettik. Ülkemizin deprem kuşağında olduğunu unutmadan önlem almalıyız. Depreme dirençli kent inşa etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum