• Reklam

Engellere farkındalık için yürüdüler

İZMİR'in Narlıdere ilçesinde, engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak ve karşılaştıkları engellere dikkat çekmek için farkındalık yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe katılan Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, erişilebilir, ulaşılabilir ve engelsiz bir kent yaratmak için toplumun tüm kesimlerinin duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledi.

Engellere farkındalık için yürüdüler
30 Kasım 2022 - 14:33 - Güncelleme: 30 Kasım 2022 - 14:33

3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesinde, Narlıdere'de daha yaşanabilir ve erişilebilir bir kent hedefi için farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. İzmir Zabıta Koordinasyon Kurulu'nun farkındalık çalışmaları kapsamında Narlıdere Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüşe Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin de katıldı. Yürüyüşte, engelli bireyler için ayrılan alanlara araçlarını park edenler uyarıldı; kaldırımları ve caddeleri işgal edenlere daha dikkatli olmaları konusunda çağrı yapıldı. Belediye Başkanı Ali Engin de zabıta ekipleriyle birlikte vatandaşlara ve bölge esnafına broşür dağıtıp, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırılması noktasında herkesin sorumluluğu bulunduğuna dikkat çekti. Narlıdere'de yaşayan engelli bireyler ve aileleri de yürüyüşte yer alarak bölge halkına ve esnafa 'engel olma, destek ol' çağrısında bulundu.

'ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR'

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, erişilebilir, ulaşılabilir ve engelsiz bir kent yaratmak için toplumun tüm kesimlerinin duyarlılık göstermesi gerektiğini belirti, "Narlıdere Belediyesi olarak engelsiz mekan tasarımlarımızla hayatın önündeki engelleri kaldırıyor; erişilebilirlik düzeyi yetersiz bölgelerde iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Engelli bireylerimizin ve hareket kısıtlılığı bulunan vatandaşlarımız rahatlıkla ve özgür bir şekilde yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak, biz ne yaparsak yapalım toplumumuz duyarlılık göstermezse hayatı zorlaştıran engelleri ortadan tamamen kaldıramayız. Unutmayalım ki ulaşılabilirlik temel bir insan hakkıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızı empati yapmaya ve daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.
Narlıdere Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Tanrıverdi ise engelli bireylerin ilçe sınırları içerisinde daha rahat bir yaşam sürmesi için farkındalık çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum