• Reklam

Bornovalı üreticilere zeytin budama eğitimi

İZMİR'in Bornova Belediyesi, tarım alanında yerel üreticilere destek olmak amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında verdiği eğitimlere 'Zeytin Budama Eğitimi' ile devam etti.

Bornovalı üreticilere zeytin budama eğitimi
30 Kasım 2022 - 14:31 - Güncelleme: 30 Kasım 2022 - 14:32

Tarımsal üretim kapasitesini arttırmak ve kaliteli üretimi sağlamak amacıyla verilen eğitim, Bornova Belediyesi, Bornova İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nün iş birliğinde gerçekleşti. Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi'ndeki eğitimde Yüksek Ziraat Mühendisi Özgür Dursun katılımcılara budamanın zamanı, aralığı amacı ve teknikleri, ağacın budamaya tepkisi, büyüme ve meyve verimini dengeleme, ağacın zayıflamasını ve erken yaşlanmasını önleme gibi başlıklarda detaylı bir sunum yaptı. Zeytincilik üzerine çok sayıda proje üzerinde çalışan ve uluslararası makaleleri bulunan Dursun, yoğun ilgi gören teorik eğitimde yerel üreticilerin sorularını da yanıtladı.

Bornova İlçe Tarım Müdürü Mustafa Akarca, yaptıkları protokoller doğrultusunda tarım ve hayvancılık alanında eğitimler düzenlediklerini hatırlatıp, "Her zaman olduğu gibi bu eğitimi de gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti" diye konuştu.
Zeytinin ülkemizin en önemli tarımsal değerlerinden olduğuna dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise "Yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın tarımla olan bağlarını güçlendirmeye, yerel üreticilerin eksik oldukları alanlarda kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz. Tarım alanında düzenlediğimiz eğitimlere  devam edecek" dedi.(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum