EGİAD Belçika Pazarında

  EGİAD Dış Ticaret Elçileri kapsamında yurtdışı ile işbirliği, ortaklık ve iş gezilerine önem veren Ege Genç İş İnsanları Derneği son olarak Belçika ile işbirliği için kolları sıvadı.

  EGİAD Belçika Pazarında
  22 Eylül 2022 - 13:58

   

  Türkiye’nin 17. büyük ticaret ortağı Belçika ile ticari bağlantıların geliştirilmesine öncelik veren Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Dış Ticaret Elçileri Projesi dahilinde, hedef pazarları arasına Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Belçika’yı aldı. Belçika’nın ekonomisi, coğrafi konumu, gelişmiş ulaşım ağı ve çeşitli endüstriyel ve ticari yapılarının masaya yatırıldığı etkinlikte, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması hedeflendi. Dernek Merkezinde gerçekleşen “Invest in Brussels” başlıklı toplantıya, EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ev sahipliği yaptı.
  Yönetim Kurulu üyesi ve Belçika Dış Ticaret Elçisi Pınar Berberoğlu’nun katkılarıyla gerçekleşen organizasyona; Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ateşesi Stefano Missir di Lusignano, Brüksel Bölgesi Ticaret ve Yatırım Temsilcisi Müge Kaçar, Belçika Türkiye Ticaret Odası Başkanı Tuğrul Şeremet, Brüksel Barosu Avukatı ve Yatırım Uzmanı Başar Yılmaz, Brüksel Barosu Avukatı ve Yatırım Uzmanı Burak Karakaya, IZFAŞ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Tuğçe Cumalıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

  Belçika’ya ihracatta motorlu taşıtlar, yedek parça ve aksesuarları, çinko cevheri, mücevher eşyası, tekstil ürünleri, makine ve teçhizat, plastik ürünlerinde ilk sıralarda yer alan Türkiye, ithalatta ise dökme demir, petrol yağları, etilen polimer, ilaç sanayi, kimya ve ilişkili sanayi ürünleri, plastik, otomobil parçaları kısmında önemli yer tutmakta. Sanayi, liman, kanal, demir yolu ve otoyol altyapıları ile Avrupa’nın en gelişmiş ekonomileri arasında yer alan Belçika, tekstil, demirçelik, rafinaj, gıda işlemi ve üretimi, kimyasal sanayi, ilaç, otomobil, elektrik elektronik ve makine üretimi ile EGİAD’lı genç iş dünyasının markajına girmeyi de başardı.

  AÇILIŞ KONUŞMASINI YELKENBİÇER YAPTI
  Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Türkiye’nin 17. büyük ticaret ortağı Belçika ile ticari bağlantıları geliştirmeye öncelik verdiklerini dile getirerek, Dış ticaret Elçileri kapsamında yurtdışı ile ortaklık ve iş birliklerini hızlandırdıkları kaydetti. EGİAD üyelerinin % 60'ının yurtdışı ile ortaklık, dış ticaret ve benzeri şekillerde işbirlikleri bulunduğunu hatırlatan Yelkenbiçer, “İki ülkenin ticari bağlantılarının geliştirilmesi konusunda önemli rol almayı hedeflemekteyiz. Dünya ticaretine bağlı olan ülkeler arasında Avrupa topluluğunun kurucu devletlerinden biri olan Belçika, ihracatının dörtte üçünü diğer AB ülkeleri ile gerçekleştirmekte ve AB ülkelerinin ekonomilerinin birbirleri ile entegre olmasını desteklemektedir. Türkiye Belçika'ya 2021 yılında 4,9 milyar dolarlık ihracat yaparken Belçika'dan 5,6 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. Dünyanın en büyük 25. ekonomisi olan Belçika, Batı Avrupa’nın merkezinde bulunması ve çok kültürlü yapısı dolayısıyla stratejik bir avantaja sahiptir. Avrupa’daki diğer ülkelere ulaşım ve iletişim açısından gelişmiş bir altyapıya sahip olan Belçika, ulaşım ve lojistikte liman, karayolu, havayolu ve demiryolu ağı ile çevre ülkelerin sanayileriyle entegre olmuş durumdadır. Belçika, Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı” endeksinde 46. sırada yer almaktadır ve EGİAD’ın iş kültürü açısından da yakın markajındadır” dedi.

  Toplantıda yaptığı konuşmada Brüksel’e yatırım yapmanın nedenleri hakkında bilgiler veren Brüksel Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ateşesi Stefano Missir di Lusignano da ihracata dönük firmalar için AB’nin önemli bir pazar olduğuna dikkat çekerek “İzmir’in dünya ve Avrupa ile ticareti yeni değil. Güzel şehrin medeniyetini, nesilden nesile oynadığı önemli rolü biliyoruz. İncir, zeytinyağı ve endüstriyel ürünler, burada yetişen ürünlerin kalitesini bize gösteriyor. Bu ürünler dünyanın dört yanına ihraç ediliyor” dedi.

  Brüksel İzmir Evi

  İzmir-Brüksel İrtibat Ofisi tanıtımı hakkında bilgi veren İZFAŞ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Tuğçe Cumalıoğlu da Büyükşehir Belediyesi olarak Brüksel’de İzmir Evi’ni açtıklarını belirterek “İzmir’in kapılarını dünyaya açmak istiyoruz. Kentimizi küresel ticaret, turizm, kültür ve cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Brüksel’de kurulan İzmir Evi her İzmirli’nin orada kendini evinde hissedeceği bir ortam sağlayacak. Brüksel en önemli siyaset stratejik noktalardan biri. Küresel siyaset için çok önemli kurumlar var. Bölge ve sivil toplum kuruluşları ile büyük özel sektör firmalarına ev sahipliği yapıyor. Brüksel’in İzmir Evi için doğru adresi olduğuna inandık” diye konuştu.

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2022 Avrupa Ödülüne bu yıl İzmir’i layık görüldüğünü ifade eden Cumalıoğlu, “Bu ödül her yıl Avrupa idealini desteklemede en faal şehre veriliyor. Avrupa değerlerini bu denli benimsemiş bir kent olarak AB başkentinde şehrimizin uluslararası iş birliklerini güçlendirecek görüşmeler yapabilecek İzmir’in kent diplomasisi ve faaliyetlerini birinci ağızdan aktarabileceğiz. İzmir Evi kentimiz yararına lobi çalışmalarının artmasını sağlayacak. İzmir Evi Avrupa’da İzmir ile ilgili olan etkinliklere ve iş birliği çalışmalarına hızlıca erişim sağlayacak. Gerek özel sektör gerek kamu tarafından partnerlerle tanışma ve etkinliği artıracaktır. Bu sayede AB ve özellikle Brüksel merkezli fon ödül ve her türlü gelişme İzmir’e düzenli olarak rapor edilebilecek. Ülkelerden daha çok şehirlerin yarıştığı bir dünyaya ilerlediğimiz gönümüzde İzmir’in bütünüyle temsil edilmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu. İzmir Evi’nin AB yeşil mutabakatı eylem planının hayata geçirilmesine katkı sağlayacağını belirten Cumalıoğlu, “İzmir 2030 karbon sıfır vadetti. Yeşil dönüşüm sürecinde kentimizin en yüksek oranda katkı sağlayacağına inanıyoruz. İzmir evini Brüksel’de yenilenebilir enerji evi içinde açtık” dedi.

   


  YORUMLAR

  • 0 Yorum