• Reklam

Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1.5 milyar dolara çıkaracak

TÜRKİYE geneli meyve sebze mamul ihracatının yüzde 40'ını gerçekleştiren Egeli meyve sebze mamul ihracatçıları mamul, yaş meyve ve meyve suları sektörlerinde alt komiteler oluşturdu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "2022 yılında Ege'den yapılan meyve sebze mamul ihracatında 1,5 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1.5 milyar dolara çıkaracak
17 Ağustos 2022 - 12:49 - Güncelleme: 17 Ağustos 2022 - 12:50

Tanışma toplantısı niteliğindeki ilk toplantı, mamul komitesi ile Türkiye Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Türkmen Türkmenoğlu'nun katılımıyla Ege İhracatçı Birlikleri'nde gerçekleştirildi.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Mamul Komite Başkanı Deniz Celep, komite temsilcileri ise Jülide Çelikcenkci, İbrahim Acar, Tolga Selim Kağan, Burak Kızak oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Türkiye geneli meyve sebze mamul ihracatı 2020 yılında 1,6 milyar dolarken 2021 yılında yüzde 37 artışla 2,2 milyar dolara yükseldi. Birliğimizden ise 2020 yılında 693 milyon dolarlık mamul ihracatı yapılırken 2021'de yüzde 17 ivmeyle 811 milyon doları Türkiye'ye kazandırdık. 2022 yılında Ege'den yapılan meyve sebze mamul ihracatında 1,5 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Genel Kurul'da da sözünü verdiğimiz gibi ürün bazlı komiteler kurarak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bugün burada alt sektörlerin nabzını tutmak, potansiyellerini ortaya çıkarmak için mamul, meyve ve meyve suları sektörlerinde her üç ayda bir toplanmak üzere, üç tane alt komite oluşturduk" dedi.

'TÜRKİYE GENELİ MAMUL İHRACATI 1,5 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR'

Türkiye Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Türkmen Türkmenoğlu, 2022 yılının Ocak-Temmuz döneminde Türkiye geneli mamul ihracatının yüzde 21 artışla 1 milyar 313 milyon dolara, EİB'nin mamul ihracatının ise yüzde 10 artışla 471 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Türkmenoğlu şöyle konuştu: "Türkiye geneli ihracatımızda ABD'ye yüzde 48 artışla 198 milyon dolar, Almanya'ya yüzde 15 artışla 173 milyon dolar, Irak'a yüzde 70 artışla 172 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Toplamda 157 ülke ve bölgeye ihracatımız var. Türkiye'den yapılan mamul ihracatında ilk üç ürün arasında yüzde 80 artışla 180 milyon dolarla domates salçası, yüzde 14 artışla 170 milyon dolarla gazlı içecekler, yüzde 9 artışla 115 milyon dolarla elma suyu ve konsantreleri yer alıyor. Mamul Komitesi ile gerçekleştirdiğimiz ilk toplantımızda sektörümüzün yaşadığı güncel sorunlar ve çözümler görüşüldü. Sektör tanıtımının en verimli şekilde yapılabilmesi için fikir alışverişinde bulunduk. Mamul sektörümüzün ihracat pazarının genişletilmesi ve mevcut ihracat pazarlarında yaşadığımız ve yaşayacağımız sorunların çözümlerine yönelik toplantılarımız devam edecek."(DHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum