• Reklam

Ege Üniversitesi Rektörüne soruşturma yolu açıldı

Ankara 5. İdare Mahkemesi, Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak hakkında ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanmaya yönelik açılan davada kararını açıkladı. Kararın ardından hem rektörün hem rektör yardımcısının hem de ihale komisyonunun soruşturulmasının önü açıldı.

Ege Üniversitesi Rektörüne soruşturma yolu açıldı
22 Temmuz 2022 - 13:57 - Güncelleme: 22 Temmuz 2022 - 14:00

Ege Üniversitesi’nin açtığı kantin ihalesinde, Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Mehmet Ersan ve ihale komisyonu üyeleri hakkında görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma iddialarıyla ilgili soruşturma yürütülmesi talebiyle açılan dava Ankara 5. İdare Mahkemesinde sonuçlandı. "Etkin bir inceleme ve araştırmanın yapılmadığı" belirtilen kararın ardından davalı kişilerin soruşturulmasının önü açıldı.

Ege Üniversitesi Hastanesi poliklinik girişinde bulunan Dostlar Büfe’yi 2016 yılında iki yıllığına kiralayan ve işleten Songül Kaplan, kira süresi sonunda büfe yerini tahliye etti. Tahliyenin ardından tekrar ihaleye girme talebi olmasına rağmen ihaleye davet edilmedi. Kaplan, ihaleye alınmamasının ardından görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma iddialarıyla üniversiteye dava açtı.
 

Açılan dava kapsamında, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı 12 Eylül 2019 tarihinde Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu üyesini soruşturma için görevlendirdi. Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, denetleme kurulu üyesi tarafından hazırlanan inceleme raporunda “etkin bir inceleme ve araştırmanın yapılmadığı” belirtildi.

İLGİLİLERİN İFADELERİNE BAŞVURULMADI

Mahkeme kararında, ihaleye yönelik olarak, ihale öncesi ve sonrasında şikâyet edilen ihale komisyonu üyelerince ihale mevzuatına ve TCK hükümlerine aykırı olacak şekilde iş ve işlemler yapılıp yapılmadığı, konu ile ilgili olarak davacının ve gerekli görülecek diğer ilgililerin ifadelerine başvurulmadığı ifade edildi. Kararda, “Eksik inceleme ve araştırma neticesinde müdahiller ve adı geçen ihale komisyonu üyeleri hakkında yapılacak herhangi bir işlem bulunmadığına yönelik tesis olunan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

Davacı Songül Kaplan, “Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’a yargıdan kötü haber geldi. Bizim iddialarımıza yönelik açılan davada hiçbir zaman bize bir şey sorulmadı, bilgi istenmedi. Bu kararın ardından, rektörün yaptığı hukuk dışı işlemlerin soruşturulmasının önünde bir engel kalmadı. Hem rektör hem de diğer ilgili kişilere 2547 sayılı kanunun 53. maddesi uyarınca disiplin cezası verilmesinin yolu açıldı” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum