Üniversite kaynıyor! Taciz, torpil, mobing.. YÖK inceleme başlattı

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Ege Üniversitesi Rektörlüğü hakkında inceleme başlattı. Denetleme Kurulu’nun görevlendirmesiyle çalışmalara başlayan müfettişler birçok konuda bilgi ve belge talebinde bulundu. Ayrıca CİMER'e yapılan taciz ve mobing şikayetlerinin de incelemeye dahil edildiği öne sürüldü. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak'ın, YÖK'ün davetiyle Ankara'ya gideceği öğrenildi.

  Üniversite kaynıyor! Taciz, torpil, mobing.. YÖK inceleme başlattı
  29 Haziran 2022 - 16:35 - Güncelleme: 29 Haziran 2022 - 19:33
  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Ege Üniversitesi hakkında ulaşan iddialar üzerine müfettiş görevlendirildi. Kurul Başkanlığı’nın inceleme oluru üzerine YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’nın görevlendirmesiyle çalışmaların startını veren müfettişler birçok konuda bilgi ve belge talebinde bulundu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YÖK’ten önce kendisine gelen şikayetlerle ilgili “görevsizlik” kararı verdiği daha sonra şikâyetçi isimlerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) konuyu aktardığı öğrenildi. Gaye H. ve Çağrı Ç. isimli kişilerin yetkili makamlara yaptıkları başvuruların ardından işlemleri başlatan YÖK’ün söz konusu iddialarla ilgili Ege Üniversitesi’ne süre verdiği belirlendi.
  YÖK’ün soruşturmasına konu olan iddialar arasında; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın otopark, asansör ve kantin ihalelerinde usulsüz işlemler yaptığı gibi konular yer aldı. Ege Üniversitesi’nin önemli gelir kalemlerinden olan konular daha önce de farklı zamanlarda gündeme gelmişti. Budak’ın rektörlüğe atanmasının ardından üniversite içindeki otopark işletmeciliğini Ankara merkezli BTM Harita Mühendislik Şirketi yapıyordu. Sürenin dolmasından sonra Ege Üniversitesi Hastanesi başta olmak üzere kampüs içindeki tüm otoparklar yeni dönemde Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı’nın iştiraki olan ÜNTAŞ A.Ş tarafından işletilmeye başlandı.

  FOTOĞRAFÇIYI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YAPMIŞ!
  Yükseköğretim Denetleme Kurulu iddialar arasında yer alan Rektör Budak’ın taşeron şirket kadrosunda çalışan fotoğrafçısı Perihan Bal Ö.’nün durumunu da incelemeye aldı. YÖK, Ege Meslek Yüksekokulu Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü’nde öğretim görevlisi kadrosu verilen Ö.’nün eşinin Gezi olaylarında AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nın yakılması eylemi ve binaya molotof atılması olayına karışması konusunu sordu.
  Öte yandan o dönem binanın yakılması ve sonrasında çıkan olaylarla ilgili İzmir Adliyesi’nde yürütülen bir soruşturmanın olduğu öğrenildi. İki yıl önce ihbar üzerine yapılan çalışmayla tespit edilen isimler hakkında soruşturmanın yürütüldüğü ve yargılama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

  TACİZ DE VAR!
  Bunların yanı sıra bir öğretim üyesi ve çalışanın tacize uğradığı, bu şikayetlerin de CİMER'e ulaştığı öğrenildi. Ayyuka çıkan iddialar sonrası YÖK'ün Rektör Budak'ı Ankara'ya davet ettiği gelen bilgiler arasında yer aldı. YÖK'ten sızan haberlere göre Rektör Prof. Dr. Necdet Budak'ın Ankara'ya gideceği öğrenildi.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum