Ege'nin en büyüğü Batıçim satıldı

İzmir sanayisinin önemli kuruluşlarından olan Batıçim ve hissedarı olduğu Batı Söke fabrikaları İzmirli sahipleri tarafından inşaat ve madencilik sektöründe önemli işlere imza atan Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.'nin oldu. Satışın yaklaşık 500 milyon dolar (4 milyar lira) olduğu öğrenildi.

Ege'nin en büyüğü Batıçim satıldı
03 Nisan 2021 - 10:52 - Güncelleme: 03 Nisan 2021 - 14:32


İzmir ve Söke'de iki ayrı fabrikası bulunan Batıçim grubunun sahibi olan İzmirli ünlü aileler hisselerini Ziya Aydın'ın 1963 yılda kurduğu Çiftay Grubu'na devretti. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Serkan Aydın'ın yaptığı aile şirketinin ikinci adamı da ağabeyi Sabit Aydın. Batıçim'in hissedarları Mehmet Mustafa Bükey, Ateş Necdet Bükey ve Volkan Bükey; Fatma Meltem Günel ve Mutlu Can Günel; Kemal Grebene ve Sülün İlkin; Belgin Egeli, Mehmet Bülent Egeli, Begüm Egeli Bursalıgil ve Yıldız Egeli Yavuz'un hisselerini satış işlemi Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirildi.
Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş., daha önce 2006 yılında Mısırlı bir gruba satılmak istenmiş ancak bu satış gerçekleşmemişti. İzmir'in diğer büyük çimento fabrikası Çimentaş da 2000 yılında İtalyan Çementir'e satılmıştı.
mansetturkiye.com'un edindiği bilgiye göre; Sivaslı olan rahmetli Ziya Aydın'ın Batıçim'i alması bayiler arasında memnuniyetle karşılandı, "Yerli bir firma olması önemli" yorumu yapıldı.
Yine mansetturkiye.com'a ulaşan habere göre, Batıçim'in B grubu hisselerinden yüzde 30'una Sanko sahip. Ancak bilindiği gibi Batıçim'deki B grubu hissedarların yönetimde söz hakkı bulunmuyor. Ayrıca Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi İzmirli işadamı Feyyaz Ünal, babası Tufan Ünal ve annesi Gülgün Ünal'ın ellerindeki toplam yüzde 10 hisseyi satmadığı öğrenildi. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Elektrik Üreticileri Derneği yönetim kurulu üyesi olan Feyyaz Ünal, son seçimde ESİAD yönetimine girmişti.
İşte KAP bildirilen o satış:

"BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş.
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Şirketimiz pay sahiplerinden: 
·        Mehmet Mustafa Bükey, Ateş Necdet Bükey ve Volkan Bükey; toplam 3.767,542 TL nominal bedelli A grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 136,986301 ABD doları bedel karşılığında, toplam 12.760.903,388 TL nominal  bedelli B grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 1,712829 ABD doları bedel karşılığında;
·        Fatma Meltem Günel ve Mutlu Can Günel; toplam 3.767,542 TL nominal bedelli A grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 136,986301 ABD doları bedel karşılığında, toplam 12.201.656,567 TL nominal bedelli B grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 1,712829 ABD doları bedel karşılığında;
·        Kemal Grebene ve Sülün İlkin; toplam 3.703,995 TL nominal bedelli A grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 136,986301 ABD doları bedel karşılığında, toplam 14.753.807,769 TL nominal bedelli B grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 1,712829 ABD doları bedel karşılığında;
·        Belgin Egeli, Mehmet Bülent Egeli, Begüm Egeli Bursalıgil ve Yıldız Egeli Yavuz; toplam 6.732,642 TL nominal bedelli A grubu paylarının 1 TL  nominal değere karşılık gelen paylar başına 136,986301  ABD doları bedel karşılığında, toplam 14.310.112,274 TL nominal bedelli B grubu paylarının 1 TL nominal değere karşılık gelen paylar başına 1,712829 ABD doları bedel karşılığında;
Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.'ye devredilmesine ilişkin olarak 2 Nisan 2021 tarihinde ayrı ayrı hisse alım satım sözleşmeleri akdettiklerini, payların devrinin ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirileceğini ve pay devir bedellerinin pay devrinin gerçekleşeceği kapanış gününde ABD doları cinsinden ödeneceğini bildirmişlerdir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu‘nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz."


Sabit Aydın (solda)


Serkan Aydın

ÇİFTAY GRUBU HAKKINDA BİLGİ
Çiftay'ın sosyal medya hesaplarında şu bilgiler veriliyor:
Kurucumuz Ziya Aydın Bey ile 1963 yılında istihraç, hafriyat, dekapaj faaliyetleri ve maden ocakları işletmeciliğine giriş yapan şirketimiz, 1987 yılında Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. adı ile anonim şirket olmuştur. Geride bıraktığı çeyrek asrı aşan zamanda sektöründe öncü ve köklü kuruluşlar arasında yer alan şirketimiz, yarattığı yüksek istihdam, katma değer ve ödediği yüksek vergilerle yürütmekte olduğu madencilik faaliyetlerine ek olarak inşaat, enerji ve turizm sektörlerine de adım atarak büyümeye devam etmektedir. Donanımlı teknik kadrosu, çağdaş çalışma alanları ve modern makina parkıyla hizmet verdiği sektörlerin en iyisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen şirketimiz bütün işletmelerinde ve projelerinde etkin kalite yönetim sistemleri kurmuş, belgelendirmiş ve devamlılığını sağlamaktadır. “Çevre Yönetim Birimi Yeterlik Sertifikası” alarak kendi “Çevre Birimi’ni kurmuştur ve sahip olduğu kalite belgeleriyle de başarısını onaylatmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum