• Reklam

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 'Kurtuluşa Giden Yol ve Sonrası' paneli

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İzmir'in Kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 'Kurtuluşa Giden Yol ve Sonrası' konulu panel düzenledi. Panelde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Bizi her daim koruyup kollayan aziz milletimize en derin şükranlarımı sunuyor; 100 yıl önceki birlik ve beraberlik duygumuzun sonsuza kadar daim olmasını diliyorum" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 'Kurtuluşa Giden Yol ve Sonrası' paneli
09 Eylül 2022 - 10:49 - Güncelleme: 09 Eylül 2022 - 10:52

Adını İzmir'in Kurtuluş Günü'nden alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında 'Kurtuluşa Giden Yol ve Sonrası' konulu panel düzenledi. DEÜ Rektörlük Binası'nda bulunan 15 Temmuz Şehitler Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Hava Teknik Okullar Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Tarkan Gümüş, İzmir Defterdarı Şenol Gezer, DEÜ'nün akademik ve idari personeli ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Milli mücadele döneminin taçlandığı 30 Ağustos Zaferi'nin ardından; aziz milletimizin 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir'de sonuçlandırdığı bağımsızlık destanının 100'üncü yılındayız. Bu kutlu zaferin ruhunu anlattığımız etkinlikte; tarihi gerçekleri ve kurtuluşa giden zorlu ama kararlı adımları gözler önüne sermeye çalışacağız. Varlığın ve yokluğun sınırında bulunan milli mücadele dönemini ise bu bağlamda ele almamız gerekmektedir. Burada, yokluk ve zorluk bir yanda; istiklal ve istikbal sevdası diğer yanda yer almaktadır" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, atalarımızın ortak mücadelesinin sonuçlarından sadece biri olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Hotar; İzmir'in müdafaasında kahraman İzmir halkı başta olmak üzere Anadolu'nun her kentinden insanlar olduğuna, dolayısıyla bu zaferin hem İzmir hem de aziz Türk milleti ile özdeşleştiğini vurguladı. Prof. Dr. Hotar, "Bizi her daim koruyup kollayan aziz milletimize en derin şükranlarımı sunuyor; 100 yıl önceki birlik ve beraberlik duygumuzun sonsuza kadar daim olmasını diliyorum" diye konuştu.

'BİZE DÜŞEN, MİLLETİMİZİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPMAKTIR'

Sahip olduğu kurumları ve gücü ile İzmir'in; eğitimde, öğretimde ve araştırmada bilimin merkezi olmak için çalıştığını söyleyen Rektör Hotar, "Adını kurtuluş destanımızdan alan Dokuz Eylül Üniversitemiz; ülkemizin yükseköğretim alanındaki politikalarını desteklemekte; milli ve manevi değerlerimize bağlı nesiller yetiştirmektedir. Bunu yaparken de elbette kentimizin kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Aziz milletimizin ve insanlığın selameti için çalışan kurumumuz, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile kamu hizmetlerini yüksek standartlarda sunmaya dikkat etmektedir. Sonuçta araştırma üniversitemizin misyonu, sadece ulusal politikalarda değil aynı zamanda birey ve toplum hayatında kendisini göstermektedir. Bu yüzden, sorumluluğumuz oldukça fazladır. Bu noktada büyük ailemize düşen görev, milletimizin geleceğine yatırım yapmak; bize gösterilen yolda ilerlemektir" dedi.

Rektör Hotar'ın açılış konuşmasının ardından Buca Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esra Bukova Güzel'in moderatörlüğünü yaptığı ve Hava Sınıf Okulları Komutanı Albay Ayhan Yazganarıkan, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevzi Çakmak, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hülya Koç ve Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Alpaslan'nın konuşmacı olarak yer aldığı panele geçildi.

'SAYGI VE SEVGİYLE ANILMAKTA'

Atatürk'ün liderlik özelliklerinden bahseden ve Türk milletinin çağlar boyunca kendi içinden çok büyük liderler ve devlet adamları yetiştirdiğini belirten Hava Sınıf Okulları Komutanı Albay Ayhan Yazganarıkan, "Lider, zor zamanların, en ihtiyaç duyulan kişiliğidir. Yıkılmış bir imparatorluktan modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran büyük önder, ebedi başkomutan ve saygın bir devlet adamı olarak dünya tarihindeki yerini almıştır. Çağdaşı olan tüm lider diye anılan diktatörlerin devrilip gittikleri ve kendi halkları tarafından iyi anılmadıkları bir süreçte ölümünden 84 yıl geçmesine rağmen ismi hala bu ülkenin en önemli cadde ve bulvarlarına verilmekte ve her ortamda büyük bir sevgi ve saygıyla anılmaktadır" dedi

'BATI DÜNYASI İNANMIYORDU'

Paneldeki sunumunda; Batı dünyasının Büyük Taarruzu Türklerin kazanacağına inanmadığını kaydeden Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevzi Çakmak, "Batı dünyası Türklerin böyle bir zafer kazanacağına hiç inanmadı. Ama işin ilginç yanı, iç kamuoyunda bile buna inanmayanlar vardı. Hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bile inanmayanlar vardı" diye konuştu. İzmir'in işgalinin basit bir işgal olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Çakmak, "Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a çıktıktan sonra ilk yayınladığı Havza Genelgesi'nde halka İzmir'in işgalini protesto edin; mutlaka bir araya gelin; tepkinizi gösterin şeklinde duyurmuştur. Yani İzmir'in işgali İzmir'de kalmamış; Batı Anadolu'dan Anadolu'nun en doğusuna dek birçok protesto telgrafları çekilmiştir" ifadesinde bulundu.

'MODERN MİMARİYE ATATÜRK'ÜN DİREKTİFİYLE GEÇİLDİ'

Çakmak'tan sonra söz alan DEÜ Mimarlık Fakültesi'nden Prof. Dr. Hülya Koç, İzmir'in kurtuluşunun ardından1922-1932 yılları arasındaki planlama ve imar faaliyetlerini, büyük İzmir yangınını ve bu durumun şehir üzerindeki etkilerini anlattı.

Panelin kapanış konuşmacısı olan Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Alpaslan ise erken Cumhuriyet Dönemi'nde İzmir'deki mimarlık algısından bahsetti. Cumhuriyet'in erken dönemlerinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izlerini görmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Alpaslan, mimari açıdan ilk ciddi değişimlerin 1927'de bizzat Atatürk'ün direktifiyle gerçekleştiğini ve batılı tarzda modern mimarinin uygulanmaya başlandığını ifade etti.

Panel, DEÜ Rektörü Prof. Nükhet Hotar'ın panelistlere hediye takdimi ile sona erdi. (DHA)

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum