Reklam

Çikolata kalp ve damar sağlığınızı korur

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, çikolatanın kalp damar sağlığına olumlu etkisi olduğunu, ayrıca mutluluk hormonu içerdiği için yiyenleri de mutlu ettiğini söyledi. Bahçeci, kakao ve çikolatanın yaşlı hipertansiyon hastalarında hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azalttığını kaydetti.

Çikolata kalp ve damar sağlığınızı korur
05 Aralık 2021 - 13:12 - Güncelleme: 05 Aralık 2021 - 13:50

Endokrinolog ve ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, istisnalar hariç küçükten büyüğe herkesin yemekten büyük zevk aldığı çikolatanın kalp damar sağlığına olumlu etkisi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mitat Bahçeci, Latince adı 'tanrıların besini' anlamına gelen kakao ağacının çekirdeklerinden üretilen, mutluluk hormonu olan 'feniletamin' de içeren çikolatanın sağlıktaki yerine dikkat çekti. Çikolataların içerdiği kakao miktarına göre dark (bitter) çikolata, tatlı çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata olarak 4 ana gruba ayrıldığını belirten Prof. Dr. Bahçeci, "Bitter çikolata yüzde 35 veya daha fazla toplam kakao kuru maddesi, yüzde 18 veya daha fazla kakao yağı ve yüzde 14 veya daha fazla yağsız kakao kuru maddesi içerirken, beyaz çikolata en az yüzde 20 kakao yağı, en az yüzde 14 süt tozu ve en az yüzde 3,5 süt yağı içerir" dedi.

'ÇİKOLATA MUTLULUK DA VERİR SAĞLIĞI DA KORUR'

Prof. Dr. Bahçeci şöyle devam etti:

"Kakao ve bir kakao ürünü olan çikolatada bulunan, flavonların bir türevi olan flavanollerin insanda damar hastalıklarını önlediği gösterilmiştir. Flavanolden zengin kakao tüketiminin önemli bir damar genişleticisi hormon olan nitrik oksid (NO) aracılığıyla damarların genişlemesini sağladığı, kardiyovasküler hastalığa karşı olası bir koruyucu etkisinin olduğu belirtilmektedir. Di Stefano ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada zeytinyağı içeren bir küçük bar dark çikolatanın her gün kullanılmasıyla damar sağlığını koruyan endotel işlevinde de düzelme sağladığı gösterilmiştir. Bir diğer çalışmada orta yaşlı yetişkinlerden oluşan katılımcılar 1 ay süreyle her gün 40 gram sızma zeytinyağı içeren 1 bar dark çikolata tüketmişler ve endotel öncüsü hücrelerde artış olmuştur. Konjestif kalp yetersizliği olan hastalarda flavonolden zengin çikolata tüketiminin damar işlevini düzelttiği ve trombosit işlevini engellediği de gösterilmiştir. Böylece çikolata tüketimi pıhtı oluşumunu da azaltmakta ve bir tür kan sulandırıcı etki de göstererek damar tıkanmasını önlemektedir. Kakao ve çikolata yaşlı hipertansiyon hastalarında hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltmaktadır. Yaşlı erkeklerde yapılan bir çalışmada kakao alımının kan basıncını anlamlı ölçüde düşürdüğünü göstermiştir."

'EN AZ YÜZDE 70 KAKAO İÇERMELİ'

Öte yandan Prof. Dr. Bahçeci, kakaonun işlenme sürecinde sağlık için önemli olan flavonol içeriğinin azaldığını kaydetti. Prof. Dr. Bahçeci, sütlü çikolataların kakao tozundan ve dark çikolatadan daha az flavonol içerdiğine dikkati çekti. Dark çikolata teriminin de çoğunlukla doğru olmadığını ve çikolatanın renginin onun flavonol içeriğini tam yansıtmayacağını kaydeden Prof. Dr. Bahçeci, "Çikolata üretimindeki alkalizasyon işlemi çikolatanın lezzetini arttırırken aktif flavonol miktarını çok azaltmakta ve dark çikolatada bile neredeyse hiç flavonol bulunmamasına yol açmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gerek nokta yediğimiz çikolatanın en az yüzde 70 kakao içermesi gerçeğidir. Uygun miktarlarda tüketilen flavonolden zengin 1 bar çikolata mutluluk vermesi yanında kalp ve damar sağlığımızı da koruyabilir" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum