• Reklam

Çiğli'ye plaj! İlçe denizle buluştu

İZMİR'in Çiğli ilçesinde, belediyenin, 'Çiğli'yi Denizle Buluşturma' çalışmaları kapsamında Çiğlili kadın ve çocuklar ilk kez Homa Dalyanı sahilinde denize girdi.

Çiğli'ye plaj! İlçe denizle buluştu
11 Eylül 2022 - 14:18 - Güncelleme: 11 Eylül 2022 - 14:20

Çiğli Belediyesi ile Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Kuzey Ege Kooperatifi arasında doğaseverlerin denizle ve doğal yaşamla ilişkilerinin güçlendirilmesi, balıkçılık üretiminin desteklenmesi ve ekolojik dengenin korunması amacıyla imzalanan protokol doğrultusunda Homa Dalyanı, İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde kullanımına açıldı. Çiğli Belediyesi'nin düzenlediği tur ile Homa Dalyanı'na götürülen kadın ve çocuklar denizin keyfini doyasıya yaşadı. Vatandaşların mutluluğuna Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de eşlik etti.

Başkan Gümrükçü, eylül ayında gerçekleştirilen Çiğli Belediyesi meclis görüşmelerinin dilek ve temenniler bölümündeki konuşmasında,

"9 Eylül'de bir müjdemizi açıklayacağız. Çiğlimize bir müjdemiz olacak. Çiğli olarak İzmir'in duruşuna, tarihine nasıl katkı koyarız diyerek düşünüyoruz" diyerek Homa Dalyanı'nın kullanıma açılacağını üstü kapalı olarak duyurmuştu.

'ÇİĞLİ İLK DEFA DENİZLE BULUŞTU"

Çiğli'nin denizle buluşma sürecine dair açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçü, "Uzun deniz şeridine, verimli delta ve dalyanlara sahip olmamıza rağmen Çiğlililer olarak yıllardır denizden ve bu alanların verimliliğinden mahrum kalmıştık. Göreve geldiğimiz günden bu yana girişimlerimizi kararlılıkla sürdürdük. 9 Eylül, güzel İzmir'imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde hayalimizi gerçekleştirerek Çiğli'yi denizle buluşturduk. Ege Üniversitesi Kuzey Ege Kooperatifi ve Çiğli Belediyesi olarak yaklaşık 2 yıl önce bir protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında içinde bulunduğumuz Homa Dalyanı Bölgesi'nin geliştirilmesi, bu bölgedeki balık üretiminin arttırılması ve buradaki doğal güzelliğin tanıtılması ile ilgili bir protokol imzalamıştık. İşte bu kapsamda, Çiğli Belediyesi'nin belirlediği çocuklar ve kadınlar Çiğli'nin 24 kilometrelik sahilinden faydalandı. 'Çiğli ilk defa denizle buluştu' diyebiliriz. Mahallelerden araçlarla yaşlılarımızı, engellileri, kadınları ve çocukları alıp hem Homa Dalyanı'nı gezdirdik hem de denize girmelerini sağladık" dedi.

Denize götürdükleri kişileri Kuş Cenneti ve Dalyan'daki balık üretimi konusunda bilgilendiklerini de belirten başkan Gümrükçü, "Homa Dalyanı sahilimizi dezavantajlı kesimlerin kullanımına uygun hale getirmek için de çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayacağız. Balık türleri, balıkçılık ve dalyan balıkçılığının yanı sıra Çiğli'de yaşayan kuş türleri ile ilgili bilgilendirme faaliyetleri de yapılacak. Hava şartları elverdiği sürece haftada iki gün çocuklarımıza hem balık ekmek yedireceğiz hem de Çiğlimizin o güzel sahilinden ücretsiz faydalandıracağız. Çiğli'nin sahili tüm Çiğlililerin olacak" diye konuştu. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum