• Reklam

Çevreci kadına 300 bin liralık tazminat davası

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki otel ve devremülk projesine, ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verilmesinin ardından Marmaris Kent Konseyi Üyesi Halime Şaman’a gösterdiği tepki nedeniyle, şirket “Haksız rekabet” iddiasıyla 300 bin liralık tazminat davası açtı.

Çevreci kadına 300 bin liralık tazminat davası
30 Kasım 2021 - 14:01
Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler ve Turunç Mahalleleri arasında olan bir bölgede, Sinpaş GYO tarafından yapılması planlanan otel ve devremülk projesine, 'ÇED gerekli değildir' kararı verilmişti. Bunun üzerine, Marmaris Kent Konseyi Çevre Sözcüsü Halime Şaman da, 30 yıl önce Hattat Grubu tarafından başlanıp yarım kalmış otel inşaatının devamına ve 'ÇED gerekli değildir' kararına tepki göstermişti.
Sinpaş GYO’nun ise Şaman’a "haksız rekabet" iddiasıyla 300 bin liralık tazminat davası açtığı öğrenildi.Ege Kent Konseyleri Birliği'nden açıklama

Konuya tepkisini bir açıklamayla paylaşan Ege Kent Konseyleri Birliği açılan tazminat davasıyla  yaşam savunuculuğunun yasalar nezdinde baskı altına almaya çalışıldığını öne sürdü.
Açıklamada "Proje hakkında açıklama yapılmasını haksız rekabet saymak, dava konusu etmek, kamusal alanın ve bu alandaki eleştirilerin özel hukuk alanındaki davayla susturulmaya çalışılması, en ufak bir eleştiriye bile maddi, manevi dava açan devlet yetkililerini anımsattı." ifadelerine yer verildi.
Maddi ve manevi tazminat davalarının kendilerini korkutamayacağının da belirtildiği açıklama "Ege Kent Konseyleri Birliği olarak meselenin tarafı olduğumuzu, Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman’ın yalnız olmadığını beyan ederiz" ifadeleriyle son buldu.Açıklamanın tamamı:

MARMARİS KIZILCABÜK’TE SİMPAŞ İŞGAL ETTİĞİ ARAZİLERDEN ÇIKMALIDIR.

SİMPAŞ GYO tarafından Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılcabük Mevkiinde konut yerine devre mülk yapılmak istenen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “ÇED gerekli değildir” kararı verdiği proje başta Marmaris Kent Konseyi olmak üzere büyük tepki almıştı.

Marmaris gibi eşsiz bir doğaya, yeşile, masmavi denize sahip cennet alanda 205 otel odası, 1.407 devre mülk, yat yanaşma yeri, alışveriş merkezi, kaplıca, aqua park olacağı beyan edilen inşaat için Çevre Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı verildiği öğrenilmişti.

Sezonluk inşaat yasaklarına uymayan, kendisine ait olmayan, Orman ve Milli Park alanlarına yani kamusal alana, tabela asarak, geçiş alanı yapan Şirketin bu gözlerden ırak sahada neler yaptığı kamuoyundan sır gibi saklanmaktaydı.  

Marmari Kent Konseyi üyeleri ve Marmaris halkı konu ile ilgili olarak inşaat alanında eylemlar yaparak, topraklardaki işgalin kaldırılması istediler.

Sinpaş GYO’nun yapılan basın açıklamaları ve açılan davalara tepkisi "haksız rekabet" iddiasıyla 300 bin liralık tazminat davası açmak şeklinde oldu.

Uygulamacı şirketin kişisel baskı üzerinden savunma yapması, ‘Ticaret Mahkemesi’nde ‘haksız rekabet’ iddiası ile Kent Konseyi Çevre Sözcüsü hakkında manevi tazminat davası açması, yaşam savunuculuğunu yasalar nezdinde baskı altına almaya çalışmaktır.

Proje hakkında açıklama yapılmasını haksız rekabet saymak, dava konusu etmek, kamusal alanın ve bu alandaki eleştirilerin özel hukuk alanındaki davayla susturulmaya çalışılması, en ufak bir eleştiriye bile maddi, manevi dava açan devlet yetkililerini anımsattı.

Kamusal haklara, herkesin olup, hiç kimsenin olmayan müştereklere göz dikenleri, hatta işgal edenleri gördüğümüz her yerde, teşhir etmeye, onlarla mücadeleye, ranta göz yummayacağımızı, açılan maddi, manevi davaların bizleri korkutmayacağını tüm kamuoyunun bilmesini isteriz.  

Ege Kent Konseyleri Birliği olarak meselenin tarafı olduğumuzu, Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman’ın yalnız olmadığını beyan ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum