Çeşme Belediyesi Karakılçık buğdayı
  • Reklam

Çeşme Belediyesi Karakılçık buğdayı üretimine devam ediyor

Karakılçık buğdayının kaybolmaya yüz tutmuş olan tohumunu bulup çoğaltan ve taş değirmenlerde öğüterek adına “Ata Ekmeği” denen ekmeği üreten Çeşme Belediyesi’nin Karakılçık buğdayı üretimine devam ediyor.

Çeşme Belediyesi Karakılçık buğdayı üretimine devam ediyor
05 Ocak 2024 - 13:26

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran üreticilere yönelik desteklerini sürdürüyor. Çeşme Belediyesi geçtiğimiz yıllarda ilk hasadını yaptığı 2 bin yıllık ata tohumu karakılçık buğdayı üretimini sürdürüyor.

Çeşme Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından mibzerle karakılçık buğdayı ekimi yapılıyor. Çiftçilerin üreterek hem toprağında kalmasını hem de bölgeye ekonomik girdi sağlamayı hedefleyen Başkan Oran, ‘Başka bir tarım mümkün” diyerek kadim buğday Karakılçık buğdayını üreterek, unutulmaya yüz tutmuş bir lezzeti yeniden sofralara taşıdı.

Üreticiye geri alım garantisi vererek ata tohumuna sahip çıkan Başkan Oran, “Ziraat Odası kayıt belgesini sunmak kaydıyla en fazla 10 dönüme kadar ekim yapıyoruz. Bu ekimlerden Ortalama 200/ 250 kg verim alıyoruz.Toprak mahsülleri ofisinin belirlediği buğday fiyatının iki katı fiyatla geri alım garantisi veriyoruz. Değirmenlerde öğüttümüğümüz Karakılçık ekmeklerini belediye şirketi ÇEŞTUR Halk Ekmek Fabrikası’nda satışa sunyoruz” diye konuştu.

 

“Yerli üreticimizi desteklemeye devam edeceğiz”

Başkan Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Amacımız ata tohumumuz karakılçık buğdayının ekim alanı ve üretiminin ilçemizde artmasıdır. Şimdi az miktarda olan karakılçık buğdayımızın üretimi daha da artacak ve Halk Ekmek Fabrikası’nda vatandaşlarımızın soflarına sağlıklı bir şekilde ulaşacak. Böylece hem üreticimizi destekleyecek hem de vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya ulaşmasını sağlamış olacağız” dedi.


                 

YORUMLAR

  • 0 Yorum