• Reklam

Bizimizmir Dergisi Homeros Ödülleri için sahneye çıkacaklar

İzmir’in köklü sanat kurumları kurumlarının (İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devler Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, EÜ Devlet Konservatuvarı, DEÜ Devlet Konservatuvarı, TRT sanatçılarından oluşan çağdaş bir müzik topluluğu Turkısh Brass Ensemble, Bizimizmir Homeros Ödülleri için çalacak. 

Bizimizmir Dergisi Homeros Ödülleri için sahneye çıkacaklar
02 Kasım 2023 - 11:44
7 Kasım’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon’da gerçekleşecek etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılının kutlanıyor olması da değerlendirildi ve Turkısh Brass Ensemble, İstiklal Marşı ile başlayacağı konserinde Atatürk’ün sevdiği şarkıları da repertuvarına eklemeyi unutmadı.  
İZDSO Tuba Sanatçısı Kenan Gökkaya’nın Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendiği, Derya Derin ve Erhan Parlat’ın solist olarak yer aldığı topluluk Zeybekler, tangolar da sunacağı program finalini, Onuncu Yıl Marşı, İzmir Marşı ve Memleketim şarkısı ile yapacak. 

TURKISH BRASS ENSEMBLE: 
Her coğrafyanın, her milletin müziğinin milli karakterinin ve tınısının farklı olduğu gerçeğinden yola çıkarak Anadolu coğrafyasının milli karakterini ve tınısını evrensel formlarda işleyerek ulusal müzik kültürümüzün evrensel müzik kültürü içerisinde gelişip, tanıtılması, evrensel kabullerde öne çıkarılmasını öncelikle amaçlamaktadır.
Turkısh  Brass  Ensemble ülkemizin uluslararası alanda tanıtılması, temsil ve ifadesi noktasında çağdaş Türk müzik kültürümüzü yerelden ulusala, ulusaldan evrensele geleneksel enstrümanlarımızı ‘’Kanun, Ud, Klasik Keman, Kemençe’’ batı enstrümanları ile de sentezleyerek Milli Bayramlar, Özel Günler ve Festivaller çerçevesinde bu özel günlerin ruhuna ve anlamına yönelik konserler gerçekleştirmektedir.
Turkısh  Brass  Ensemble uzun yıllar yurtiçinde ve uluslar arası alanda çok çeşitli orkestralarda ve oda müziği guruplarında yer alan profesyonel sanatçıların bilgi, tecrübe ve birikimlerini geniş bir yelpazede aktardıkları bir orkestra olup, konserlerinde batı müziğinden, barok müziğine, caz müziğinden, latin müziğine, etnik müziklere, özellikle de ulusal müzik kültürümüz olan Türk Halk Müziğimizin ve Türk Sanat Müziğimizin klasikleşmiş eserlerine önemle yer vermektedir.
Repertuvarında önemle yerli ve yabancı bestecilerin önemli (A.W.Mozart, A.Vivaldi, G.Verdi, G.Bizet, Dimitri Shostakovich, Jeon Hun, M.Rodrigues, Henry Mancini, Henry Purcell, Johan Strauss, Astor Piazzolla, Henry Filmoree, P.I.Tschaikovsky, Aşık Veysel, Yunus Emre, Itri, Dede Efendi, Murat Kodallı, Muammer Sun, Ferit Tüzün, Ulvi Cemal Erkin) eserlerine yer verirken, bunun yanı sıra  yeni kuşak bestecilerin eserlerine de önemle yer vermektedir.
Turkısh  Brass  Ensemble özellikle konserlerinde gerçekleştirilen etkinliğin ruhuna, anlamına ve önemine yönelik bir repertuar sunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum