• Reklam

Balçova'da Dönüşümün Serüveni Sergisi

İZMİR'in Balçova ilçesinde, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, 'Geri Dönüşümün Serüveni Sergisi' düzenledi. Etkinlikte vatandaşlar topladıkları atıklar karşılığında çeşitli hediyeler aldı. Balçova Belediyesi'nin yeni uygulamaya başladığı atık toplama sistemindeki görevli kişilere yeni kıyafetleri dağıtıldı.

Balçova'da Dönüşümün Serüveni Sergisi
07 Haziran 2022 - 14:14 - Güncelleme: 07 Haziran 2022 - 14:14

Balçova Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Balçova Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinlikler kapsamında günlük hayatta kullanılan atıkların nasıl dönüştürüldüğünü anlatan Geri Dönüşümün Serüveni Sergisi büyük ilgi çekti. Balçova'daki okullarda eğitim gören minik öğrenciler de etkinlik alanını ziyaret ederek geri dönüşüm konusunda uzmanlardan bilgi aldı.

Geri dönüşüm alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla Balçova'da iki yıldır devam eden 'Atığını Getir Alışveriş Çekini Al' kampanyasını genişletmek amacıyla etkinlik alanına en çok atık getiren vatandaşlara ödülleri verildi. Birinci olan Mualla Üzel 1000 TL'lik, ikinci olan Neslihan Doğan 500 TL'lik, üçüncü olan Kadife Karabulut ise 250 TL'lik alışveriş çeki hediye edildi.

ATIK TOPLAMADA YENİ SİSTEM

Balçova'da 3 aydır uygulanan yeni sistemle atık toplayan tüm toplayıcılar tek bir çatı altında toplandı. Kağıt, hurda ve atık toplayarak hayatlarını kazanan vatandaşlara önce atık toplama eğitimi verildi. Kimlik kartları, kıyafetleri ve araçları tek tip olarak hazırlanan atık toplayıcılar

Emniyet ve Zabıta müdürlüklerine kayıtları yapıldı. Ardından etkinlik alanında atık toplayıcılara yazlık kıyafetleri dağıtıldı.

Belediye Meclis Üyeleri'yle birlikte sergiyi gezerek çocuklarla sohbet eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya "Yaşadığımız gezegene sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun en iyi yolu dünyamızı ve çevremizi kirletmemektir. Bugün beni en çok sevindiren konu ise Geri Dönüşümün Serüveni Sergisine gelen çocuklarımızın sahip oldukları çevre bilinci oldu. Biz de onlara iyi bir çevre bırakmak için çok çalışacağız" diye konuştu. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum