Antik kentin kapısına kilit! Böyle restore mi olur?

  Aydın'ın ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve sembolü haline gelen Tralleis Antik Kenti, restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapatıldı. Kentte 'üç gözler" olarak bilinen kemere uygulanan restorasyon ise görenleri bir hayli şaşırttı.

  Antik kentin kapısına kilit! Böyle restore mi olur?
  04 Şubat 2023 - 12:49
  Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan, hemen her ilçesi tarih ile iç içe yaşayan Aydın'ın sembollerinden Tralleis Antik Kenti, yıllardır gün yüzüne çıkarılarak kültür turizmine kazandırılması bekleniyor.

  Aydın’ın simgesi Tralleis’in kapısına kilit vuruldu! Antik kentte görenleri şaşırtan restorasyon

  Milatta Önce (M.Ö.) 13. yüzyılda kurulduğu bilinen Tralleis Antik Kenti'nde yaklaşık 8 ay önce ADÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez'in bilimsel danışmanlığı ve Aydın Arkeoloji Müzesi'nin başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları başladı.  Çalışmalar çerçevesinde antik kent ziyaretçi girişine kapatılırken, giriş kapısına da zincir vuruldu. Antik kentin çeşitli yerlerine "Restorasyon ve arkeoloji kazı çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalıdır. Arkeolojik kazı ve onarım çalışmaları nedeniyle kazı alanına geçici bir süre ziyaretçi kabul edilmeyecektir" yazılı uyarı levhaları asıldı. Tralleis Antik Kenti'ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlar ise kapıdan geri dönmek zorunda kaldı.  Tarihi dokuya uygun olmayan restorasyon iddiası

  Tralleis Antik Kenti'nin ayakta kalan tek yapısı olan ve Üç Gözler olarak bilinen 3 sütunlu yapının tarihi dokusuna uygun olmayan taşlarla restore edildiği iddia edildi. M.Ö. 13. yüzyılda kurulan Tralleis Antik Kent'te yapılan restorasyona tepki gösteren vatandaşlar, kentin tarihin yok edildiğini ileri sürerek yetkilileri göreve davet etti.  Restorasyon kurallarına uyulmazsa tarihi eserlerin özelliğini kaybedeceğine dikkat çeken uzmanlar ise geçmişte kurallara uygun olmayan restorasyon çalışması örneklerinin bulunduğunu, Tralleis Antik Kenti'ndeki Üç Gözler olarak bilinen tarihi sütunun da bu örnekler arasında yer almasından endişe ettiklerini ifade ettiler.

  YORUMLAR

  • 0 Yorum